Jak zbudowana jest SKÓRA
Twoja skóra wiernie ci służy - chroni przed wpływem środowiska zewnętrznego, słońcem, zimnem i zarazkami. Masz jej aż 1,5-2 m2. Dbasz o nią i pielęgnujesz. Ale czy wiesz z czego jest zbudowana skóra?
Skóra zbudowana jest z trzech warstw:
- naskórka
- skóry właściwej
- tkanki podskórnej
Naskórek składa się z kilku warstw. W najgłębszej (podstawna) powstają młode komórki naskórka (keratynocyty), które dojrzewając, wypychane są ku górze. Stają się warstwą rogową naskórka, czyli poziomem martwych komórek, i stopniowo się złuszczają (dziennie zrzucamy 0,5–1,5 dag naskórka). W warstwie podstawnej są też komórki barwnikowe (melanocyty) decydujące o karnacji i zapewniające ochronę przed słońcem. W naskórku występują komórki Langerhansa odpowiedzialne za obronę immunologiczną i komórki Merkela – przekształcone keratynocyty.
Skóra właściwa utworzona jest z tkanki łącznej, znajdują się w niej poziome włókna kolagenu i pionowe elastyny – tworzą siateczkę zawieszoną w bezpostaciowej masie utworzonej przez mukopolisacharydy, zapewniając w efekcie skórze sprężystość i jędrność. Występują w niej liczne gruczoły łojowe, potowe, mieszki włosowe, naczynia limfatyczne, krwionośne, receptory i włókna układu nerwowego. Ta warstwa, szczególnie zawarty w niej kwas hialuronowy, silnie wiąże wodę (u młodej osoby jest jej 70 proc.) i utrudnia jej przemieszczanie się w stronę naskórka.
Tkanka podskórna zbudowana jest z włókien białkowych (kolagenowych) tworzących nieregularną strukturę. Między nimi są komórki tłuszczowe zorganizowane w zraziki – odpowiadają za magazynowanie tłuszczu i metabolizm niektórych hormonów. Tkanka podskórna jest unerwiona i bardzo unaczyniona. W okolicach naturalnych otworów ciała (usta, nos, narządy płciowe) skóra przechodzi w błonę śluzową odpowiednich układów (pokarmowego, oddechowego, moczowego, rozrodczego). Ma nieco inną budowę, wiele naczyń krwionośnych, limfatycznych i liczne receptory, bo łączy środowisko zewnętrzne z wnętrzem organizmu.
Męska sprawa. Skóra mężczyzn różni się od kobiecej. Jest prawie 16 proc. grubsza, bardziej tłusta (męskie hormony płciowe zwiększają wydzielanie łoju). Ma też wyższy poziom kwasowości – jej pH mieści się w granicach 4,5–5,5. Ponadto ma więcej kolagenu i jest bardziej sprężysta. Wolniej wysycha i wiotczeje. Nie starzeje się tak szybko jak u kobiet. Jednak panowie znaczniej mniej czasu poświęcają swojej skórze i jej odpowiedniej pielęgnacji – myją twarz mydłem, nie używają kremow nawilżających, nie mówiąc o robieniu pilingów i nakładaniu maseczek. A to błąd. Skutkiem zaniedbań są głębokie zmarszczki i bruzdy.
Rady dla panów: Po goleniu nałóż krem lub balsam nawilżający, który złagodzi podrażnienia i zregeneruje naskórek. Kiedy masz zamiar spędzić dzień na słońcu, nie zapominaj o nasmarowaniu skóry twarzy i ciała kremem z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UVA i UVB. Przed snem nałóż krem nawilżający, który odtworzy płaszcz lipidowy powlekający naskórek. Raz w tygodniu zrób piling, a następnie nałóż maseczkę. Te nieskomplikowane zabiegi sprawią, że twoja skóra będzie w dobrej kondycji przez długie lata.
Porady eksperta