Jak zbudowana jest SKÓRA

Twoja skóra wiernie ci służy - chroni przed wpływem środowiska zewnętrznego, słońcem, zimnem i zarazkami. Masz jej aż 1,5-2 m2. Dbasz o nią i pielęgnujesz. Ale czy wiesz z czego jest zbudowana skóra?

Skóra zbudowana jest z trzech warstw:

  • naskórka
  • skóry właściwej
  • tkanki podskórnej

Naskórek składa się z kilku warstw. W najgłębszej (podstawna) powstają młode komórki naskórka (keratynocyty), które dojrzewając, wypychane są ku górze. Stają się warstwą rogową naskórka, czyli poziomem martwych komórek, i stopniowo się złuszczają (dziennie zrzucamy 0,5–1,5 dag naskórka). W warstwie podstawnej są też komórki barwnikowe (melanocyty) decydujące o karnacji i zapewniające ochronę przed słońcem. W naskórku występują komórki Langerhansa odpowiedzialne za obronę immunologiczną i komórki Merkela – przekształcone keratynocyty.

Skóra właściwa utworzona jest z tkanki łącznej, znajdują się w niej poziome włókna kolagenu i pionowe elastyny – tworzą siateczkę zawieszoną w bezpostaciowej masie utworzonej przez mukopolisacharydy, zapewniając w efekcie skórze sprężystość i jędrność. Występują w niej liczne gruczoły łojowe, potowe, mieszki włosowe, naczynia limfatyczne, krwionośne, receptory i włókna układu nerwowego. Ta warstwa, szczególnie zawarty w niej kwas hialuronowy, silnie wiąże wodę (u młodej osoby jest jej 70 proc.) i utrudnia jej przemieszczanie się w stronę naskórka.
Tkanka podskórna zbudowana jest z włókien białkowych (kolagenowych) tworzących nieregularną strukturę. Między nimi są komórki tłuszczowe zorganizowane w zraziki – odpowiadają za magazynowanie tłuszczu i metabolizm niektórych hormonów. Tkanka podskórna jest unerwiona i bardzo unaczyniona. W okolicach naturalnych otworów ciała (usta, nos, narządy płciowe) skóra przechodzi w błonę śluzową odpowiednich układów (pokarmowego, oddechowego, moczowego, rozrodczego). Ma nieco inną budowę, wiele naczyń krwionośnych, limfatycznych i liczne receptory, bo łączy środowisko zewnętrzne z wnętrzem organizmu.

Zrób to koniecznie

Męska sprawa. Skóra mężczyzn różni się od kobiecej. Jest prawie 16 proc. grubsza, bardziej tłusta (męskie hormony płciowe zwiększają wydzielanie łoju). Ma też wyższy poziom kwasowości – jej pH mieści się w granicach 4,5–5,5. Ponadto ma więcej kolagenu i jest bardziej sprężysta. Wolniej wysycha i wiotczeje. Nie starzeje się tak szybko jak u kobiet. Jednak panowie znaczniej mniej czasu poświęcają swojej skórze i jej odpowiedniej pielęgnacji – myją twarz mydłem, nie używają kremow nawilżających, nie mówiąc o robieniu pilingów i nakładaniu maseczek. A to błąd. Skutkiem zaniedbań są głębokie zmarszczki i bruzdy.

Rady dla panów: Po goleniu nałóż krem lub balsam nawilżający, który złagodzi podrażnienia i zregeneruje naskórek. Kiedy masz zamiar spędzić dzień na słońcu, nie zapominaj o nasmarowaniu skóry twarzy i ciała kremem z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UVA i UVB. Przed snem nałóż krem nawilżający, który odtworzy płaszcz lipidowy powlekający naskórek. Raz w tygodniu zrób piling, a następnie nałóż maseczkę. Te nieskomplikowane zabiegi sprawią, że twoja skóra będzie w dobrej kondycji przez długie lata.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE