Grzybica: latem łatwiej o zakażenia grzybicze

2013-06-19 16:22

Grzybica łatwo przychodzi, a trudno się jej pozbyć. Grzybica jest chorobą zakaźną, bez leczenia zacznie się rozprzestrzeniać. Grzyby lubią ciepło i wilgoć, więc mają się świetnie latem. Jakie sytuacje sprzyjają zakażeniom grzybicą?

Grzybica: latem łatwiej o zakażenia grzybicze
Autor: Getty Images

Trzeba reagować natychmiast, gdy zauważymy pierwsze niepokojące objawy grzybicy, ponieważ nieleczone ogniska chorobowe rozprzestrzeniają się, co znacznie wydłuża i utrudnia leczenie. Typowymi objawami grzybicy skóry są zaczerwienione, zapalne ogniska chorobowe. Często mają one postać pęcherzyków, może im towarzyszyć świąd, pękanie i łuszczenie się skóry oraz charakterystyczny zapach.

miesięcznik "Zdrowie"

Skóra i paznokcie - miejsca występowania grzybicy

Grzybica skóry występuje przeważnie między palcami stóp (czwartym a piątym) lub w fałdach skóry, np. pod piersiami albo w pachwinach. Początkowy świad i łuszczenie zaczynają przybierać na sile. Gdy zakażenie nie jest leczone, grzyby rozprzestrzeniają się na dalsze obszary skóry w postaci okrągłych lub girlandowatych tworów. Mogą powstawać sączące się, bolesne pęknięcia skóry. Grzybicę paznokci łatwo poznać – na płytce paznokciowej mogą pojawić się plamki, paznokieć zmienia kolor na żółty lub białawy, traci przejrzystość, łuszczy się i rozwarstwia, staje się tak gruby, że trudno jest go przyciąć.

Minimalizowanie ryzyka zakażenia grzybicą

Grzybica przenosi się przez użytkowanie tych samych przedmiotów, których używał chory, np. butów, ręcznika, bielizny, pilnika do paznokci, lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Na zwiększone ryzyko zakażenia są narażone osoby uprawiające sport, a także te po antybiotykoterapii, leczeniu sterydami czy stosujące leki immunosupresyjne. Szczególnie łatwo zarazić się grzybicą w miejscach publicznych, gdzie chodzi się boso – na basenach, w siłowniach, salach gimnastycznych, pod prysznicem, w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych – zwłaszcza tam, gdzie jest ciepło i panuje duża wilgotność. Żeby minimalizować ryzyko zakażenia, dokładnie wycieraj ciało (do osuszenia stóp między palcami można zastosować suszarke), utrzymuj skórę w suchości. Ubrania bezpośrednio przylegające do skóry, w tym skarpetki, pierz w jak najwyższej temperaturze – wówczas ulegną zniszczeniu zarodniki grzybów. Nie tylko latem należy nosić przewiewne buty i odzież z naturalnych tkanin. W miejscach publicznych konieczne są sandały lub klapki.

Reaguj natychmiast - zanim odiwedzisz lekarza, stosuj preparaty bez recepty

Nie trać czasu – nim trafisz do lekarza, zastosuj doraźnie preparaty dostępne w aptece bez recepty. Najczęściej są to maści zawierające substancje niszczące drobnoustroje (chloramidazol, ketokonazol, nystatyna, cyklopiroksolamina, klotrimazol). Leczenie można wspomóc każdorazowym odkażaniem chorego miejsca (spirytusem, jodyną) i zapewnieniem do niego dopływu powietrza.

Kiedy konieczna szybka pomoc specjalisty

Są wyjątkowe sytuacje, kiedy zwlekanie w wizytą u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa działa tylko na naszą niekorzyść. Trzeba koniecznie jak najszybciej odwiedzić specjalistę, kiedy grzybica szybko się rozprzestrzenia i powoduje ból oraz nasilone dolegliwości. Należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, kiedy cierpimy na cukrzycę, zaburzenia krążenia krwi kończyn dolnych, a także w trakcie ciąży. Najczęściej lekarz przepisze antybiotyk do stosowania wewnętrznego lub w postaci maści. Specjalista powinien zlecić badanie mykologiczne polegające na pobraniu próbki zakażonej skóry i jej ocenie pod mikroskopem. Istotne, aby przed tym badaniem skóra (włosy lub paznokcie) nie była leczona przez 7 dni.

Jaka to choroba?
Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle