Jakie są objawy grzybicy paznokci?

2015-06-11 9:09

Grzybica paznokci najczęściej atakuje paznokcie stóp, ale zdarza się także grzybica na paznokciach dłoni. Objawy grzybicy paznokci są nieprzyjemne i szpecące. Zamiast maskować objawy grzybicy paznokci lakierem, zacznij się jak najszybciej leczyć. Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Czym objawia się grzybica paznokci? Poznaj objawy grzybicy paznokci
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Objawy grzybicy paznokci

Spis treści

  1. Grzybica paznokci stóp: objawy
  2. Grzybica paznokci u rąk: objawy
  3. Grzybica paznokci: leczenie

Grzybica paznokci może być wywołana różnymi rodzajami grzybów, co przez co objawy grzybicy nie są jednorodne. Najczęściej jednak grzybica paznokci prowadzi do przebarwień i zgrubienia płytki. Poznaj objawy grzybicy paznokci.

Grzybica paznokci stóp: objawy

Początkowe objawy grzybicy paznokci to drobne przebarwienia na płytce paznokciowej. Zwykle są białe, potem stają się żółtawe, wreszcie brązowieją. Płytka paznokciowa zaczyna się rozwarstwiać i łuszczyć. Do tego staje się coraz grubsza, tak, że trudno paznokieć obciąć czy spiłować. Paznokieć staje się matowy, traci swoją naturalną przejrzystość. Pojawiają się na nim rozmaite bruzdy i pofałdowania. Jest postrzępiony na brzegach. Najbardziej krępujący objaw grzybicy paznokci stóp to nieprzyjemny zapach, nawet mimo perfekcyjnej higieny. Powodem tego przykrego zapachu są grzyby, które sadowią się pod coraz bardziej odstającą płytką. Zaatakowany przez grzybicę paznokieć, łamie się łuszczy, oddziela od skóry, wreszcie odpada. Grzybica paznokci stóp występuje często razem z grzybicą skóry stóp. Schorzeniem powinien zająć się dermatolog. Trzeba stosować środki przeciwgrzybicze, czasem niezbędne jest wykonanie badań mykologicznych, by określić rodzaj grzyba, który zaatakował paznokcie.

Grzybica paznokci u rąk: objawy

Grzybica paznokci u rąk może mieć podobny przebieg do tej na stopach. Objawy grzybicy paznokci u rąk: na paznokciach pojawiają się przebarwienia, płytka zaczyna się rozwarstwiać i łuszczyć, potem się strzępi, pogrubia i zaczyna odstawać. Choroba może też rozpocząć się od zaczerwienienia, bólu i obrzęku wałów paznokciowych (miejsca u nasady płytki paznokciowej). Przy ucisku może tam pojawić się ropa. Należy natychmiast iść do dermatologa i zrobić badanie mykologiczne, by rozpoznać grzyba, który się na paznokciach rozpanoszył.

Grzybica paznokci: leczenie

Grzybica paznokci jest chorobą oporną na leczenie. Dlatego zazwyczaj same maści czy zasypki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo nie wystarczają. Leczenie grzybicy paznokci jest dość trudne. Często lekarz przepisuje doustne leki przeciwgrzybicze. Paznokci zniszczone grzybicą można odbudować za pomocą specjalnego żelu z substancją przeciwgrzybiczą. Zabieg wykonuje przeszkolona pedikiurzystka. Nie zastąpi on jednak leczenia dermatologicznego.