Jakie są objawy grzybicy paznokci?

2015-06-11 9:09 Anna Ławniczak

Grzybica paznokci najczęściej atakuje paznokcie stóp, ale zdarza się także grzybica na paznokciach dłoni. Objawy grzybicy paznokci są nieprzyjemne i szpecące. Zamiast maskować objawy grzybicy paznokci lakierem, zacznij się jak najszybciej leczyć. Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci może być wywołana różnymi rodzajami grzybów, co przez co objawy grzybicy nie są jednorodne. Najczęściej jednak grzybica paznokci prowadzi do przebarwień i zgrubienia płytki. Poznaj objawy grzybicy paznokci.

Grzybica paznokci stóp: objawy

Początkowe objawy grzybicy paznokci to drobne przebarwienia na płytce paznokciowej. Zwykle są białe, potem stają się żółtawe, wreszcie brązowieją. Płytka paznokciowa zaczyna się rozwarstwiać i łuszczyć. Do tego staje się coraz grubsza, tak, że trudno paznokieć obciąć czy spiłować. Paznokieć staje się matowy, traci swoją naturalną przejrzystość. Pojawiają się na nim rozmaite bruzdy i pofałdowania. Jest postrzępiony na brzegach. Najbardziej krępujący objaw grzybicy paznokci stóp to nieprzyjemny zapach, nawet mimo perfekcyjnej higieny. Powodem tego przykrego zapachu są grzyby, które sadowią się pod coraz bardziej odstającą płytką. Zaatakowany przez grzybicę paznokieć, łamie się łuszczy, oddziela od skóry, wreszcie odpada. Grzybica paznokci stóp występuje często razem z grzybicą skóry stóp. Schorzeniem powinien zająć się dermatolog. Trzeba stosować środki przeciwgrzybicze, czasem niezbędne jest wykonanie badań mykologicznych, by określić rodzaj grzyba, który zaatakował paznokcie.


Grzybica paznokci u rąk: objawy

Grzybica paznokci u rąk może mieć podobny przebieg do tej na stopach. Objawy grzybicy paznokci u rąk: na paznokciach pojawiają się przebarwienia, płytka zaczyna się rozwarstwiać i łuszczyć, potem się strzępi, pogrubia i zaczyna odstawać. Choroba może też rozpocząć się od zaczerwienienia, bólu i obrzęku wałów paznokciowych (miejsca u nasady płytki paznokciowej). Przy ucisku może tam pojawić się ropa. Należy natychmiast iść do dermatologa i zrobić badanie mykologiczne, by rozpoznać grzyba, który się na paznokciach rozpanoszył.

Grzybica paznokci: leczenie

Grzybica paznokci jest chorobą oporną na leczenie. Dlatego zazwyczaj same maści czy zasypki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo nie wystarczają. Leczenie grzybicy paznokci jest dość trudne. Często lekarz przepisuje doustne leki przeciwgrzybicze. Paznokci zniszczone grzybicą można odbudować za pomocą specjalnego żelu z substancją przeciwgrzybiczą. Zabieg wykonuje przeszkolona pedikiurzystka. Nie zastąpi on jednak leczenia dermatologicznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
majaa
|

ja mam grzybice paznokci stóp i naprawdę nie jest mi do śmiechu. Starałam się ja wyleczyć preparatami miejscowymi ale za nic nie pomogło w tej chwili mam leczenie doustne, podawane w tak zwanych pulsach. Podobno jest bardzo skuteczne. Oby się skończyło przed wyjazdem na wakacje.

emka
|

eee tam, jednym pomoże, drugim nie pomoże. trochę jak ruletka. wg mnie warto skorzystać z numerka w przychodni lub prywatnego dermatologa. zna się na tym, zleci odpowiednie badanie pod kątem poznania grzybka i terapię lekami. nic mądrzejszego nie przychodzi mi na myśl.

bruzdal
|

Popytaj w aptekach, jeśli nie mają to zamówią. Poszukaj też w internecie :)

kurka wodna
|

Gdzie można kupić ten preparat?

gozdzim
|

Polecam serum nail care. Trafiłam na ten produkt przypadkiem. W moim przypadku nawilżył i wygładził skórę stóp (do tej pory bezskutecznie z tym walczyłam). Produkt godny polecenia ze względu na wyjątkowo szybką skuteczność

froman
|

Każdemu polecam preparat nail care. Kosztuje tylko 10 złotych a potrafi zdziałać cuda. Dba nie tylko o paznokcie stóp, ale również o skórę. Zapobiega nawrotom grzybicy. Potwierdzone przez mojego męża :)

ewaz
|

Mój mąż miał grzybicę paznokci dużych palców u nóg. Niestety leczenie trwa bardzo długo. Paznokcie u nóg rosną dłużej niż u rąk. Wymaga szczególnej higieny. Mycie rano i wieczorem. Po myciu należy wszystkie paznokcie posmarować pędzelkiem płynem Acifungin forte ( rano i wieczorem). I tak przez co najmniej dwa lata aż wyrosną zdrowe paznokietki. My mamy jeszcze urządzenie do kali ozonowej. Ozon, jest bardzo bakteriobójczy.

Mario
|

Proszę czytać dokładnie i ze zrozumieniem. To jest choroba oporna na leczenie, więc nie pomogą ani ziółka ani żadne maceraty ziołowe. Trzeba pójść do dermatologa a nie do szarlatana czy babki zielarki. Leczenie możliwe ale trudne, więc tylko dobry dermatolog.

Henryk
|

Czy są jakieś metody leczenia ziołami początków grzybicy dużego paznokcia stopy?