Jak wrócić do formy po COVID-19? Komentuje dr n. med. Michał Chudzik

2022-01-27 14:31

COVID-19 to infekcja ogólnoustrojowa, która wpływa na cały organizm. Dlatego powrót do pełnego zdrowia po przechorowaniu zakażenia koronawirusem może zająć trochę czasu. – Na szczęście wypracowaliśmy metody powrotu do pełni sił – informuje dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog, internista, twórca programu „STOP-COVID”.

Jak wrócić do formy po COVID-19? Komentuje dr n med. Michał Chudzik
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Fizykoterapia po COVID-19 jest niezbędna?
  2. Cząsteczka mocy na bazie wit. B3
  3. Paliwo dla ciała i mózgu
Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Od pewnego czasu wiadomo, że konsekwencje zachorowania na COVID-19 mogą być poważne. U części chorych dochodzi do nieodwracalnych zmian w sercu i włóknienia płuc. 70 proc. ozdrowieńców w okresie kilku miesięcy od zakażenia skarży się zaś na zmęczenie, dotkliwe bóle mięśni, silne osłabienie. Uciążliwa jest również tzw. mgła  mózgowa.

- Pacjenci skarżą się, że nie pamiętają podstawowych informacji, np. nauczyciel historii w trakcie lekcji nie pamięta daty bitwy pod Grunwaldem, a hydraulik z 20-letnim stażem nie wie jak zamontować kran. Brzmi to nieco humorystycznie, ale to paraliż zawodowy – komentuje dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog, internista, specjalista medycyny stylu życia.

Fizykoterapia po COVID-19 jest niezbędna?

Jednym z zaleceń ekspertów dla osób, które przechorowały COVID-19, jest rehabilitacja. W przypadku ozdrowieńców musi być ona dostosowana do indywidualnych możliwości pacjenta i przebiegać stopniowo.  - Dlatego wcześniej określamy stopień zmęczenia mięśni, ogólną kondycję pacjenta. Jednak ćwiczenia to tylko element całego procesu. Zachęcam pacjentów także do diety, suplementacji oraz do zmiany stylu życia – wymienia dr Michał Chudzik.

Cząsteczka mocy na bazie wit. B3

Zdaniem eksperta organizm warto również wspomóc odpowiednią dietą i suplementacją. Dr Michał Chudzik badał, które preparaty mogą korzystnie wpływać na powrót do formy po COVID-19. Jego zainteresowanie wzbudziła odkryta przez naukowców z Politechniki Łódzkiej i Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego cząsteczką 1-MNA. Cząsteczka ta wspiera właściwe funkcjonowanie błon śluzowych, chroniących organizm przed bakteriami i wirusami, ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Naturalnie występuje w ludzkim organizmie - jest metabolitem witaminy B3, gdyż powstaje na drodze przekształcania tej witaminy przez organizm w niacynę. W 1-MNA przekształca się 60 proc. niacyny. 

Dr Michał Chudzik postanowił podać ozdrowieńcom preparat z 1-MNA, by sprawdzić, czy szybciej wrócą do formy po jego zażyciu. - Ze względu na swoje przeciwzapalne właściwości, 1-MNA może poprawić tolerancję wysiłku i zmniejszyć uczucie zmęczenia wśród pacjentów powracających do zdrowia po SARS-CoV-2 – tłumaczy dr Chudzik. 

Ekspert podzielił pacjentów rehabilitowanych po COVID-19 na dwie grupy: jednej podawał preparat z 1-MNA, drugiej – nie. Obie grupy wykonywały zalecane ćwiczenia. Ci pierwsi po sześciu tygodniach mieli wydolność poprawioną o 92 proc., ci drudzy – o 60 proc.

Samo spożycie produktów bogatych w witaminę B3 nie zapewni jednak właściwego poziomu endogennego 1-MNA. - by przyjąć zalecaną dzienną dawkę, czyli  58 mg MNA, należałoby konsumować codziennie ok. 1,8 kg alg wakame lub 2 kg liści zielonej herbaty. To nierealne, dlatego pozostaje suplementacja.

Paliwo dla ciała i mózgu

O diecie nie należy jednak zapominać - zmiany w menu również wspomogą powrót do formy po COVID-19. - Żywienie według aktualnej piramidy zdrowia i porcja ruchu to nie tylko sposób na powrót do formy po zakażeniu koronawirusem, ale na zdrowe, długie życie. Pamiętajmy też o tzw. diecie na odporność, w której nie może zabraknąć kiszonek, naturalnych jogurtów i kefirów – tłumaczy dr Chudzik. I dodaje: - Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także jak jemy. Spożywajmy posiłki przy stole, w miłym towarzystwie, bez pośpiechu – zaleca.

Dla ozdrowieńców wskazana jest także nawet minimalna aktywność – spacer po osiedlu czy nordic walking, każdego dnia, bez względu na pogodę.

Warto również trenować mózg, np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku. - Jako pasjonat medycyny stylu życia widzę, że aktywność umysłowa i społeczna znacząco obniżają procesy starzenia. Bardzo dobrym pomysłem jest też łączenie aktywności fizycznej z umysłową, czyli tzw. plastyczność mózgu. Mam tu na myśli np. kurs tańca towarzyskiego, grę w tenisa, a nawet gry ruchowe na popularne konsole – zachęca ekspert.