FDA zatwierdziła Paxlovid jako pierwszy doustny lek na Covid-19

2021-12-23 7:22

W środę w trybie nadzwyczajnym Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku Paxlovid - doustny lek przeciwko Covid-19, stworzony przez koncern Pfizer. Jest to pierwszy dopuszczony lek na Covid-19 w USA. Kto będzie mógł otrzymać Paxlovid? Czy lek będzie skuteczny w leczeniu pacjentów zakażonych wariantem Omikron?

Paxlovid
Autor: Getty Images

Paxlovid - lek na Covid-19

Paxlovid będzie podawany pacjentom w początkowym stadium choroby. FDA zaznacza, że lek ten nie działa zapobiegawczo, nie jest przeznaczony dla pacjentów hospitalizowanych oraz że nie zastąpi szczepionki. 

Decyzja o dopuszczeniu leku została poprzedzona badaniami klinicznymi. U pacjentów, którzy rozpoczęli kurację lekiem Paxlovid w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów, odnotowano 88-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci u osób szczególnie narażonych. 

W zestaw leku wchodzi 10 tabletek nirmatrelwiru - środka hamującego replikację wirusa i 20 tabletek ritonawiru - substancji przedłużającej działanie głównego środka. FDA zaleca stosowanie dwóch tabletek ritonawiru i jednej nirmatrelwiru dwa razy dziennie przez pięć dni.

Na czym polega fizjoterapia pacjentów, którzy przeszli COVID-19?

"Dzisiejsza decyzja wprowadza pierwszy lek na Covid-19 w formie doustnej pigułki; to ważny krok naprzód w walce z pandemią" - powiedziała Patrizia Cavazzoni, dyrektor FDA ds. badań nad lekami. "Daje nam to nowe narzędzie do walki z Covid-19 w kluczowym momencie, kiedy pojawiają się nowe warianty" - dodała.

Co ważne, firma Pfizer podała, że Paxlovid powinien być także skuteczny w przypadku infekcji wariantem Omikron.

Możliwe efekty uboczne leku to m.in.:

  • osłabione poczucie smaku,
  • biegunka,
  • wysokie ciśnienie oraz ból mięśni.