Czy chory na COVID-19 może odmówić hospitalizacji?

2020-10-19 15:50

Wraz ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wzrasta też liczba hospitalizacji osób, u których potwierdzono COVID-19. Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji może odmówić pójścia do szpitala albo wypisać się z niego na własne żądanie? Na to pytanie odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta.

Czy chory na COVID-19 może odmówić hospitalizacji?
Autor: Getty Images

Jak tłumaczy Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, wszystkie osoby przebywające na terytorium Polski podlegają ustawie z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wiąże się z tym również obowiązkowa hospitalizacja, dlatego jeśli lekarz POZ lub lekarz zakaźnik uzna, że są podstawy do leczenia w warunkach szpitalnych, taka osoba musi się mu poddać. 

A podstawą może być np. zakażenie koronawirusem SARS CoV-2, zachorowanie na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) lub podejrzenie zakażenia bądź zachorowania, jeżeli dana osoba nie została skierowana przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w ramach obowiązkowej izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

Drugie pytanie jest równie ważne: czy chory na COVID-19 może zrezygnować z hospitalizacji w trakcie jej trwania i opuścić szpital na własne żądanie? Odpowiedź brzmi: nie. Może to zrobić tylko wtedy, gdy lekarz prowadzący stwierdzi, że chory nie wymaga dalszej hospitalizacji.

Czytaj też:

Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel