Pasożyty u dzieci nadal obecne. Jak ich uniknąć, jak je pokonać

2024-06-10 12:21 Materiał sponsorowany

W Polsce w ostatnich dziesięcioleciach wzrósł poziom higieny i świadomości zdrowotnej, stąd zachorowania u dzieci na choroby zakaźne i pasożytnicze są rzadziej spotykane niż kiedyś, ale są nadal obecne. Większości z nich można uniknąć, zachowując odpowiednie środki higieny, przeprowadzając diagnostykę u dzieci podejrzanych o zakażenie i w przypadkach, gdzie doszło do zakażenia, wdrażając szybkie leczenie.

Pasożyty u dzieci nadal obecne
Autor: KidsClinic

Jakie pasożyty występują najczęściej u dzieci?

U dzieci w Polsce najczęściej występuje owsica, ale dość często spotyka się także glistnicę, toksokarozę, lambliozę i bąblowicę. Sporadycznie spotyka się zakażenie tasiemcem, włosogłówką, tęgoryjcem. Zakażenia mogą się szerzyć także w skupiskach, np. w przedszkolach i żłobkach. 

Jak można się zarazić pasożytami?

Owsica: źródłem zakażenia jest człowiek, a pasożyt bytuje głównie w okolicy odbytu, podrażniając skórę i wywołując jej świąd. Drapiąc tę okolicę, dziecko może  rozsiewać jaja owsika w środowisku, a także je połykać, doprowadzając do wtórnego zakażenia.

Glistnica: Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową, jest to choroba brudnych rąk, a źródłem zakażenia jest człowiek. Po spożyciu jaj glisty, na przykład po zjedzeniu nieumytych warzyw i owoców, larwa uwalnia się w jelicie cienkim, a następnie przez naczynia krwionośne wędruje do wątroby i płuc, skąd jest odkrztuszana i wraca do jelita cienkiego.

Toksokaroza: Dzieci mogą zarazić się przez brudne ręce, np. po zabawie w ziemi, w piaskownicy, gdzie wcześniej zostawiły odchody psy lub koty. Możliwe jest także zakażenie poprzez zjedzenie nieumytych warzyw i/lub owoców. 

Bąblowica: Dziecko może zarazić się poprzez zjedzenie owoców runa leśnego zanieczyszczonych odchodami lisimi.

Lamblioza:  Zarażenie dzieci następuje drogą pokarmową, głównie przez brudne ręce (kontakt bezpośredni z zarażoną osobą) lub spożycie zanieczyszczonej wody, do której dostały się fekalia.

Z uwagi na to, że do większości zakażeń dochodzi w sytuacji niezachowania podstawowych zasad higienicznych, należy zwracać dużą uwagę na częste mycie rąk, picie wody z wiadomego pochodzenia, a także dokładne mycie warzyw i owoców przed spożyciem. 

Jakie są objawy zarażenia pasożytami?

Owsica:  nocny świąd okolicy odbytu, osłabienie lub brak apetytu, nadpobudliwość, zgrzytanie zębami, bezsenność, bladość skóry, cienie pod oczyma, bóle brzucha. 

Glistnica:  suchy kaszel (w czasie wędrowania pasożyta do płuc), wysypka, zgrzytanie zębami, stany podgorączkowe,  wymioty, bóle brzucha

Toksokaroza: bóle brzucha, nudności, wymioty, obniżony apetyt, stany podgorączkowe, zmiana  zachowania. W późniejszej fazie może dochodzić również do zmian w narządzie wzroku np. zezowanie, gorsze widzenie jednym okiem

Bąblowica: torbiele wątroby i /lub mózgu, towarzyszące im objawy tj. bóle brzucha, bóle głowy.

Lamblioza: biegunka, bóle brzucha, wzdęcie, stolce tłuszczowe, wysypki, utrata apetytu, zapalenia pęcherzyka żółciowego

Należy jednak pamiętać, że część zakażeń może przebiegać jedynie z nielicznymi objawami lub całkowicie bezobjawowo. Może to zależeć od intensywności zakażenia, organizmu dziecka, przebytych wcześniej zakażeń. Często także objawy są niespecyficzne (na przykład bóle brzucha), które mogą być objawem wielu innych chorób, a nie zakażenia pasożytniczego. 

Diagnostyka

Zakażenie pasożytnicze u dzieci wymaga diagnostyki. Najczęściej jest ona wykonywana poprzez badanie kału, najlepiej kilkukrotne. Za pomocą tego badania możliwe jest wykrycie zakażenia nawet 20 pasożytami, a czas oczekiwania na wynik wynosi zazwyczaj do kilku dni roboczych. Obecnie cały proces przekazania próbek kału do badania może odbywać się zdalnie, za pomocą specjalnie przygotowanego zestawu. Po pobraniu, gotowe próbki odsyła się do przychodni w celu diagnostyki. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą osobiście dostarczyć próbek do swojej przychodni. Należy pamiętać, że do badań parazytologicznych kał oddajemy do czystego, suchego naczynia, a następnie patyczkiem pobieramy z 2-3 miejsc (oddalonych od siebie) niewielkie próbki.

Niekiedy konieczne jest badanie krwi żylnej. Podstawowym badaniem jest badanie morfologiczne krwi z rozmazem. Często u dziecka można wykryć obecność eozynofili (komórek kwasochłonnych) sięgające 6–8%. Niekiedy występuje także leukocytoza, czyli zwiększony odsetek białych krwinek.  W przypadku glistnicy i toksokarozy bada się również obecność przeciwciał we krwi (czas oczekiwania na wynik to kilka dni roboczych). W przypadku podejrzenia bąblowicy pomocne będą badania obrazowe takie jak USG oraz rezonans magnetyczny, które uwidocznią torbiele. 

Leczenie

Owsica: Leczenie dziecka polega na podawaniu leków przeciwpasożytniczych (albendazolu, mebendazolu lub pyrantelu) i odpowiednim postępowaniu higienicznym – częsta zmiana bielizny, pościeli, krótko obcięte paznokcie. Należy leczyć wszystkich współdomowników dziecka. 

Glistnica: W leczeniu stosuje się leki: albendazol, mebendazol lub pyrantel. Zaleca się również dietę ubogą w węglowodany i bogatą w białko. Nie ma wskazań do leczenia wszystkich współdomowników dziecka.

Toksokaroza:  U dzieci z objawami toksokarozy stosuje się głównie albendazol. W toksokarozie ocznej dodatkowo stosuje się glikokortykosteroidy oraz leczenie zabiegowe. Nie ma wskazań do leczenia wszystkich współdomowników dziecka.

Bąblowica:  Najskuteczniejsze jest całkowite chirurgiczne usunięcie torbieli. Innym sposobem jest leczenie albendazolem, które trwa około 100 dni z przerwami

Lamblioza:  Należy zastosować  leczenie objawowe biegunki, podawać elektrolity, nawadniać dziecko. Ponadto należy podjąć próbę eliminacji pasożyta z organizmu. Leki używane w tym celu to tynidazol, metronidazol, albendazol, mebendazol i paromycyna. Leczenie jest obowiązkowe u każdego zarażonego (niezależnie od tego czy występują objawy), w tym wszystkich zarażonych współdomowników dziecka.

Przed włączeniem leczenia należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Można to zrobić również za pomocą e-konsultacji.

Materiał sponsorowany przez Przychodnię KidsClinic.

Zakres usług przychodni:

Badanie na pasożyty: https://kidsclinic.pl/badanie-pasozyty-jelitowe-komplex/

E-konsultacje https://kidsclinic.pl/e-konsultacja-z-e-recepta-do-badania-pasozyty-jelitowe-komplex/

Badania laboratoryjne: https://kidsclinic.pl/badania-laboratoryjne/

Konsultacje w poradni dziecięcej: https://kidsclinic.pl/poradnie-dzieciece/

Konsultacje w poradni dla dorosłych https://kidsclinic.pl/poradnie-dla-doroslych/

Zabiegi: https://kidsclinic.pl/zabiegi/

Terapie: https://kidsclinic.pl/terapie/

USG: https://kidsclinic.pl/usg/

Adres przychodni

Kids Clinic - Centrum Zdrowia Dziecka, ul. A. Asnyka 25, 62-800 Kalisz

Numer telefonu: +48 510 935 395

Godziny otwarcia: Pon. - Pt. 7:00 - 20:00Sob. 11:00 - 16:00

Adres email: przychodnia@kidsclinic.pl

Punkt Pobrań KidsClinic

Adres punktu: Kids Clinic - Centrum Zdrowia Dziecka, ul. A. Asnyka 25, 62-800 Kalisz

Numer telefonu: +48 573 928 100 Numer czynny w godzinach pracy punktu.

Godziny otwarcia: Pon. - Pt. 7:00 - 12:00

Materiał do badań przyjmujemy do godziny 10:30.

W punkcie pobrań KidsClinic wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana.

Sklep internetowy

Numer telefonu: +48 518 651 553

Adres email: e-sklep@kidsclinic.pl