Myślisz, że komary przenoszą tylko choroby? Jest coś jeszcze...

2020-07-15 14:29

A to coś, to plastik! Tak, komary go przenoszą, razem z różnymi niebezpiecznymi chorobami.

Czy komary przenoszą COVID-19?
Autor: Getty Images

Pewnie słyszeliście o mikroplastiku? To mikroskopijne cząsteczki np. sztucznych włókien, opon, soczewek kontaktowych i innych wykonanych przez ludzi przedmiotów. Zanieczyszczają one wody, są także w naszych organizmach. I wcale nam nie służą. 

Mikroplastik znajdziemy także w ciałach komarów. Jednak samym komarom on nie szkodzi, szkodzi za to zwierzętom, którymi komary się żywią. Skąd mikroplastik w ciałach komarów? Odpowiedź jest prosta: z wody. Komary składają jaja w zbiornikach wodnych, na powierzchni często zauważyć można larwy. I właśnie z tej wody w ciałach komarów znajduje się mikroplastik. 

Czytaj też: Bisfenol A (BPA) - gdzie występuje, jak go unikać?

Badacze z Uniwersytetu w Reading w czasopiśmie "Biology Letters" przedstawili wyniki swoich badań. Prowadzili oni eksperymenty - podając mikroplastik larwie komara, która dorastała w wodzie. Gdy larwa przekształciła się w dorosłego owada, w jego ciele również znaleziono niewielkie cząsteczki plastiku.

Mikroplastik może być siedliskiem bakterii, zdarza się również, że jest nasiąknięty toksycznymi chemikaliami. - Plastik zanieczyszcza niemal wszystkie ekosystemy - przyznaje prof. Amanda Callaghan, z Uniwersytetu w Reading, która prowadziła badania nad larwami komarów.

Więcej: Czy aluminum jest szkodliwe? Wpływ aluminium na zdrowie

Larwy komarów pospolitych są w stanie konsumować fluorescencyjne cząsteczki mikroplastiku o wielkości 0,002 mm. Prof. Callaghan podkreśla, że larwa komara nie jest w stanie stwierdzić, czy spożywa algi, czy cząstki plastiku.

Prof. Callaghan zwraca uwagę, że skoro mikroplastik znajduje się w organizmach komarów i innych owadów, których larwy dojrzewają w wodzie, oznacza to, że cząsteczki plastiku przedostają się też do organizmów zwierząt żywiących się owadami - ptaków, nietoperzy i pająków.

Polecamy: Covid-19 spowodował lawinę plastiku!

Oczywiście mikroplastik znajduje się także w organizmach ludzi.

Czytaj też: Co przyciąga komary? 9 rzeczy, których musisz unikać!