Anorchia, hipogonadyzm, zespół Klinefeltera: rzadkie CHOROBY JĄDER

2014-05-11 15:39

Anorchia, hipogonadyzm, zespół Klinefeltera dotykają tylko mężczyzn. To choroby jąder. Na szczęście wskaźnik zachorowalności na nie jest niski. Na czym one polegają, jakie są ich skutki i jak się je leczy?

Choroby jąder: anorchia

Anorchia to wrodzony obustronny brak jąder. Brak również worka mosznowego, a prącie jest słabo wykształcone. Chłopcy w okresie dojrzewania nie mają męskiego zarostu ani włosów łonowych. Nie przechodzą mutacji, a ich mięśnie słabo się rozwijają. W wieku dojrzałym mają nieproporcjonalne długie kończyny (tzw. cechy eunuchoidalne). Leczenie hormonalne może spowodować rozwój wtórnych cech płciowych (np. wydłużenie penisa, wzrost siły mięśni), ale bezpłodność jest nieodwracalna.

Choroby jąder: hipogonadyzm

Jest następstwem niedoczynności hormonalnej jąder. Hipogonadyzm pierwotny może się pojawić po zapaleniu jąder, urazach fizycznych lub napromienieniu jąder. Do 15. roku życia choroba rozwija się, nie dając żadnych objawów. Później wyraźnie widać, że chłopiec nie dojrzewa - nie przechodzi mutacji, nie ma zarostu, a jego narządy płciowe pozostają niewielkich rozmiarów. Około 19. roku życia pojawia się bardzo skąpe owłosienie pachowe, a zarost na głowie schodzi nisko na czoło. Już po 30. roku życia pojawiają się wyraźne zmarszczki na twarzy, skóra przybiera kolor wosku, a górne powieki są stale opuchnięte. Leczenie polega na wieloletnim podawaniu testosteronu.

Choroby jąder: zespół Klinefeltera

Chorzy mają bardzo małe jądra oraz ginekomastię (powiększone piersi), która po 50. roku życia często kończy się rozwojem raka piersi. Większość mężczyzn trafia do endokrynologa w wieku 18-20 lat (kieruje ich komisja wojskowa, zwykle z powodu niedojrzałości płciowej). Zespołowi Klinefeltera towarzyszą zaburzenia erekcji i zanik popędu płciowego. Chorzy często popadają w konflikty z otoczeniem, są jednak mocno przywiązani do matki, niekiedy opóźnieni intelektualnie. Są to zwykle osoby wysokie, z długimi kończynami i kobiecą sylwetką, prześladuje ich skłonność do otyłości. Jedynym lekiem łagodzącym skutki choroby jest testosteron.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
joanna
|

Jesteśmy 5 lat po ślubie, mamy synka 4 letniego. Jakiś czas temu maż dowiedział się, że choruje na niedoczynność jąder. Ma małe jądra. Czy to cud, że mamy dziecko z taką choroba męża???

Ona
|

Mimo, że jestem młodą dziewczyną (mam 18 lat) i nie posiadam w tym temacie jakiejś ogromnej wiedzy, to chciałabym się wypowiedzieć. Pare miesięcy temu dowiedziałam się, że mój przyjaciel cierpi na tę chorobę. Było mi bardzo przykro, ale dopiero gdy o tym poczytałam więcej dowiedziałam się z czym tak naprawdę musi borykać się mój znajomy. Chciałabym napisać wszystkim chorym, żeby nie przejmowali się tym co mówią inni ludzie, oni zawsze gadają! Najważniejsze jest to, żeby zawsze pozostać sobą! Naprawdę spróbujcie odnaleźć wśród swoich znajomych osobę, która zawsze będzie Was wspierać, niezależnie od tego jak wyglądacie. Najważniejsze jest to, co macie w swoich serduszkach. Nie zamykajcie się na innych ludzi tylko dlatego, że wyglądacie nieco inaczej. Wasze wnętrze na pewno jest cudowne.
Co do swojej drugiej połówki wcale nie jest powiedziane, że jej nigdy nie znajdziecie. Może zanim wyjawicie jej prawdę o sobie, o swojej chorobie spróbujcie sprawić, aby Wam zaufała? Na pewno będzie to dla niej szok, tak jak i był to dla mnie, ale ani na minutę nie przyszło mi do głowy, albo odsunąć się od mojego przyjaciela. Nasza przyjaźń daje mi siłę, aby razem z nim walczyć z wszystkimi przeciwnościami losu i nigdy nie pozwolić na to, aby się poddał! Wam też życzę dużo wytrwałości, jeszcze więcej zdrowia i odnalezienie szczęścia obok swojej wymarzonej drugiej połówki! Trzymam za Was mocno kciuki Żabki! :*

tomasz
|

przypuszczam że mam tą chorobę, ale nikomu o tym nie mówię i to mnie dobija;/ czy można to jakoś sprawdzić, nie mówiąc rodzicom ? mam 18 lat

witek
|

dowiedziałem się że mam tą chorobę , coś strasznego , miałem nadzieję ,że tak nie jest, trudno , jestem młody , chciałem mieć dzieci ,żyć dla nich , patrzec jak dorastają , bawią się ,
jest mi ciężko, dam radę ,
dziękuję najbliższym że mnie wspierają
dziękuję że jesteście

Aga
|

Niewiem, w czym problem? Choroba jak choroba

Anna
|

Pragnę dodać otuchy Panom..głowa do góry :)
Tez mam męża z jednym jądrem i brakiem plemników.
Trudno nie mamy dzieci...ale pokochałam jego, a nie jego plemniki. Jesteśmy razem od wielu lat i mimo problemów jesteśmy szczęśliwi :))

artur
|

np. nie wszyscy chorzy na zespół Klinefeltera mają ginekomastię,
a ta perełka, że popadają w konflikt z otoczeniem!
Pod takim stekiem bzdur podpisz się z nazwiska i podaj źródło

boleslaw
|

mam 70 lat. od pewnego czasu moje nasienie ma kolor rozowy a czesto nawet czerwony. nie odczuwam bolu.

bida
|

dzięki arko mam 18 lat i usłyszałem wyrok dzieci nie będzie , życie to piekło:(

roman
|

mam 1 jadro wieksze a drugie znacznie mniejsze, czy to jest jakas choroba?