Ten objaw po szczepieniu zgłosiło 13 proc. kobiet. Sprawdź, czy dotyczy ciebie

2022-10-03 15:35

Najnowsze badanie opublikowane w BMJ Medicine dowodzi, że szczepionki na COVID-19 powodują wydłużenie cyklu menstruacyjnego u kobiet. Zmiana ta była jednak tymczasowa. Odkrycie to jest zgodne z poprzednim badaniem nad wpływem szczepień na organizm kobiet.

Kobieta siedzi i trzyma się za brzuch
Autor: Getty Images

Wokół wpływu szczepień przeciw COVID-19 powstało wiele pytań, zwłaszcza jeśli chodzi o ich wpływ na zdrowie kobiet. Niedawne badanie dowiodło, że prawie połowa kobiet po przyjęciu dawki szczepionki zauważyła u siebie nasilenie krwawienia miesiączkowego. Badacze postanowili zgłębić problem dotyczący zależności między cyklem miesiączkowym a szczepieniami. Okazało się, że szczepienia przeciw COVID-19 mogą wpływać nie tylko na obfitość krwawienia, lecz także na długość cyklu.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19 dla ciężarnych

Szczepienia przeciw COVID-19 mogą mieć wpływ na cykl miesiączkowy

Badacze przeanalizowali dane 20 000 osób reprezentującym ponad 250 000 cykli, które zarejestrowały swoje dane za pomocą aplikacji Natural Cycles między 1 października 2020 r. a 7 listopada 2021 r. Porównali je oni z cyklami osób niezaszczepionych. Kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję nie brały udziału w badaniu.

Uczestniczki badania pochodziły z wielu krajów, głównie z Europy oraz USA i Kanady. Prawie dwie trzecie z 15 000 zaszczepionych uczestniczek otrzymało szczepionkę Pfizer/BioNTech, chociaż część otrzymała również szczepienia innych firm, między innymi Johnson & Johnson, Moderna i Oxford-AstraZeneca.

„W porównaniu z grupą nieszczepioną, osoby zaszczepione miały skorygowany wzrost długości cyklu miesiączkowego o mniej niż jeden dzień zarówno przy pierwszej, jak i drugiej dawce szczepionki” – napisali autorzy badania z uniwersytetów w Oregonie, Massachusetts, Londynie i Edynburgu.

„Osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19 w jednym cyklu, miały skorygowany wzrost długości cyklu o 3,70 dni w porównaniu z osobami nieszczepionymi” – twierdzą badacze.

Zaszczepiona grupa osób odnotowała zmianę długości cyklu o około 0,71 dnia po pierwszej dawce szczepionki.

U znacznej liczby respondentów pojawił się ośmiodniowy wzrost długości cyklu po szczepieniu. Dotyczył on 13,5% zaszczepionych.

Nie stwierdzono jednak różnic w długości miesiączki w żadnej grupie zaszczepionych osób w porównaniu z nieszczepioną grupą.

„Te odkrycia dostarczają dodatkowych informacji do poradnictwa kobietom, czego mogą się spodziewać po szczepieniu” – powiedziała dr Diana Bianchi, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Eunice Kennedy Shriver Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (NICHD).

„Zmiany po szczepieniu wydają się być niewielkie, w normalnym zakresie zmienności i tymczasowe” – dodała.