Skutek uboczny szczepionki na COVID-19, który dotyka tylko kobiet. Zgłasza go prawie połowa

2022-09-02 12:09

Choć szczepienia pozwalają na skuteczną ochronę przed koronawirusem, to po szczepieniu możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych. Niedawne badanie dowodzi, że jeden ze skutków ubocznych szczepionki przeciw COVID-19 dotyczy tylko kobiet. Naukowcy podkreślają jednak, że nie powinien on zniechęcać do przyjmowania szczepionki i dawek przypominających.

kobieta trzyma się za brzuch
Autor: Getty Images

Naukowcy sprawdzili jak szczepionki wpływają na ciało kobiety, a w szczególności jaki jest ich wpływ na menstruację. Okazuje się, że większość zbadanych kobiet, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19 doświadczyło pewnej dolegliwości.

Ten objaw miała prawie połowa ankietowanych

Aby zauważyć pewną zależność, badacze przeanalizowali dane pochodzące z 35 tys. raportów, które dotyczyły m.in. symptomów związanych z menstruacją, zarówno u kobiet przed, jak i po menopauzie. Z badania zostały jednak wykluczone kobiety w wieku 45-55, by nie mylić występowania zmian menstruacyjnych podczas szczepionki z tymi występującymi w okresie menopauzy.

Wszelkie objawy, które odnotowały kobiety miały wystąpić do dwóch tygodni po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19.

Okazuje się, że wiele z nich doświadczyło nieoczekiwanych krwawień po przyjęciu szczepionki.

"Osoby miesiączkujące i te po menopauzie zaczęły dzielić się tym, że doświadczyły nieoczekiwanego krwawienia po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 na początku 2021 r." - tłumaczą naukowcy.

Co ciekawe, początkowo mało kto się spodziewał, że szczepienie może mieć wpływ na menstruację. Jak twierdzi Kathryn Clancy, profesor antropologii na University of Illinois Urbana-Champaign, współautorka badania, "Lekarze, po usłyszeniu wczesnych doniesień o zmianach menstruacyjnych po szczepieniu, często lekceważyli obawy pacjentów".

Rzeczywistość pokazała jednak, że aż 42,1 proc. ankietowanych, miesiączkujących kobiet zgłosiło nasilenie krwawienia miesiączkowego. Większość kobiet zauważyła u siebie ten objaw w ciągu pierwszych 7 dni, natomiast niektóre z nich dopiero między 8-14 dni po szczepieniu.

14,3 proc. zauważyło u siebie jedynie lekkie zmiany, natomiast 43,6 proc. kobiet nie odczuwało żadnych dolegliwości związanych z menstruacją po szczepieniu.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Nie tylko szczepienie przeciw COVID-19

Szczepienie przeciw COVID-19 nie jest jedyną szczepionką, która może mieć wpływ na dolegliwości związane z miesiączką.

"Jednak inne szczepionki – w tym przeciwko tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i HPV – są czasami związane ze zmianami w menstruacji" – powiedziała Clancy.

Wszelkie objawy i skutki uboczne mogą mieć związek ze wzrostem aktywności zapalnych ze strony układu immunologicznego. Badacze twierdzą, że jakikolwiek wpływ szczepionek na hormony jest bardzo mało prawdopodobny.

Wystąpienie skutków ubocznych po szczepieniu na COVID nie powinno jednak zniechęcać do przyjmowania dawek szczepionki.

"Chcemy powtórzyć, że zaszczepienie się jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania ciężkim zachorowaniu na COVID i wiemy, że samo zachorowanie na COVID może prowadzić nie tylko do zmian w miesiączkowaniu, ale także do hospitalizacji, długiego COVID i śmierci" – podkreśliła prof. Katharine Lee, antropolożka i współautorka badań.