Okres - 7 najczęściej zadawanych pytań

2014-08-25 11:36 Anna Ławniczak

Mam okres, nie mam okresu, spóźnia mi się okres - kobiety powtarzają to przez wiele lat, średnio od 12 do 50 roku życia. Znacznie rzadziej okres nazywamy miesiączką lub menstruacją. Bez względu na to jakiej nazwy używamy, pytania i wątpliwości związane z okresem pozostają wciąż te same.

Okres czyli miesiączka, która jak w zegarku przychodzi przepisowo co 28 dni dziś nie zdarza się zbyt często - wiele kobiet ma cykle nieregularne lub skarży się na zaburzenia miesiączkowania. Miewamy cykle krótsze lub dłuższe, wiele kobiet przynajmniej raz do roku doświadcza jakichś perturbacji z miesiączką. Sprawdźmy co mieści się w normie, a kiedy trzeba porozmawiać o miesiączce z ginekologiem.

Posłuchaj o siedmiu najczęściej zadawanych pytaniach dotyczących okresu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Dlaczego nie mam okresu?

Pierwsza odpowiedź brzmi: Jesteś w ciąży, lub: To menopauza. Ale powodów zatrzymania okresu jest znacznie więcej. Jeśli miesiączki nie ma dwa tygodnie po spodziewanym terminie, a ty uprawiasz seks - zrób test ciążowy. Gdy dwie kreseczki się nie pojawią, przyczyną zatrzymania miesiączki może być silny stres lub uraz emocjonalny albo drastyczna dieta, która spowodowała gwałtowne schudnięcie. Miesiączka ustaje też pod wpływem bardzo intensywnego wysiłku fizycznego - ten kłopot ma wiele kobiet zawodowo uprawiających sport. Okres może się zatrzymać także pod wpływem leków antydepresyjnych i przeciwlękowych oraz niektórych środków na nadciśnienie. Jeśli te wszystkie powody raczej ciebie nie dotyczą - idź do lekarza, by sprawdzić, czy nie chodzi tu o zbyt wysoki poziom prolaktyny lub zaburzenia czynności tarczycy. Powodem ustania miesiączek mogą być też cykle bezowulacyjne.

Co mogę zrobić, by pozbyć się bólu podczas okresu?

Ból w czasie miesiączki zazwyczaj spowodowany jest intensywnym wydzielaniem prostaglandyn, hormonów, które wywołują skurcze macicy. Doraźnie można sobie pomóc zażywając niesteroidowe leki przeciwzapalne ( ibuprofen, paracetamol) lub rozkurczowe (No-Spa). Bóle i napięcie łagodzą także herbatki ziołowe z melisy, nagietka, krwawnika i waleriany oraz unikanie w diecie, przynajmniej podczas miesiączki, produktów ciężkostrawnych, wzdymających oraz kofeiny (mocna kawa, mocna herbata, cola).  Często na dłuższą metę od bolesnych skurczów może wyzwolić akupunktura. O bolesnych miesiączkach warto jednak porozmawiać z lekarzem, bo mogą być konsekwencją wad anatomicznych: przodo- lub tyłozgięcia macicy oraz stanu zapalnego przydatków, a także endometriozy i mięśniaków.

Co to znaczy: zbyt obfite miesiączki?

O obfitym miesiączkowaniu mówimy wtedy, gdy musimy zużyć więcej niż cztery tampony lub 6 podpasek na dobę oraz wtedy, gdy okres trwa 7 i więcej dni. Jeśli taka miesiączka zdarza nam się sporadycznie - nie ma powodu do niepokoju. Trzeba tylko zadbać o podniesienie poziomu żelaza jedząc żółtka, czerwone mięso, wątróbkę, ryby, zielone warzywa liściaste, natkę z pietruszki. Po zakończeniu miesiączki warto też popijać napar z pokrzywy. Jeśli mamy obfite miesiączki stale - trzeba skonsultować się z ginekologiem, bo mogą być objawem zaburzeń hormonalnych, mięśniaków macicy, endometriozy, polipów , a nawet nowotworu błony śluzowej macicy.

Dlaczego mój cykl jest nieregularny?

Jeśli niedawno zaczęłaś miesiączkować - to norma. Organizm na ogół potrzebuje dwóch lat na unormowanie cyklu menstruacyjnego. Większość kobiet miesiączkujących regularnie przynajmniej raz w roku ma opóźniony lub przyspieszony okres, u wielu z nas różnice 2-3 dni między cyklami to norma. Tym bardziej, że regularność okresów może zakłócić wiele czynników: stres, podróż i zmiana klimatu, przemęczenie, zarwane noce, nieregularny tryb życia, choroby (nawet zwykłe przeziębienie) czy schudnięcie. Jeśli jednak cykle znacznie różnią się między sobą lub są krótsze niż 23 dni lub dłuższe niż 35 dni - warto pójść do lekarza. Nieregularności mogą być spowodowane przerostem endometrium, podwyższonym poziomem prolaktyny lub niedoczynnością czy nadczynnością tarczycy. Bardzo krótkie cykle mogą świadczyć o endometriozie, długie (nawet 50 - 70 dni) o zespole jajników policystycznych.

Kiedy miesiączka jest skąpa?

Jeżeli okres trwa 1-2 dni, lub ilość krwi jest tak niewielka, że raczej przypomina dłuższe plamienie niż miesiączkę - wtedy mówimy że jest skąpy. Warto pokazać się tedy lekarzowi. Takie znikome krwawienia są bowiem często objawem zespołu jajników policystycznych oraz nadczynności tarczycy i choroby Gravesa-Basedowa.  Mogą też świadczyć o istnieniu blizn w śluzówce macicy powstałych na skutek częstych stanów zapalnych. Skąpe miesiączki są normalne po zabiegach łyżeczkowania macicy oraz gdy mamy założona wkładkę  antykoncepcyjna z hormonami - lewonorgestrelem.

Co to jest plamienie?

Niewielka ilość krwi, która wydostaje się z macicy i brudzi bieliznę. Fizjologiczne może się pojawić podczas owulacji oraz po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, najczęściej tydzień po zapłodnieniu (plamienie implantacyjne). Jeśli jednak po takim plamieniu nie okaże się że jesteśmy w ciąży, to trzeba o tym powiedzieć ginekologowi. Plamienia poza miesiączka (chyba, że bezpośrednio ją poprzedzające) wymagają konsultacji z lekarzem. Mogą bowiem być objawem zaburzeń hormonalnych, endometriozy, mięśniaków, polipów błony śluzowej lub szyjki macicy, a także nadżerki, a nawet nowotworu.

Czy w czasie okresu lepiej nie farbować włosów i nie robić trwałej ondulacji?

Okazało się, że ten pogląd powtarzany przez kobiety i fryzjerów jest prawdą. W czasie miesiączki intensywniej pracują gruczoły łojowe na głowie, włosy stają się bardziej tłuste i słabiej przyjmują farbę. Z kolei spadek poziomu progesteronu następujący w czasie okresu sprawia, że gorzej przebiegają procesy zmiany mostków siarczkowych między łańcuchami keratyny, które wpływają na skręcanie się włosów.

Źródło: youtube.com/Najprościej Mówiąc

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Rozsądna
|

"Często na dłuższą metę od bolesnych skurczów może wyzwolić akupunktura." Że co niby??? Czy autorka wie co to jest akupunktura? Przede wszystkim to pseudo-medycyna i nie istnieją żadne dowody na jej skuteczność. Równie dobrze można zastąpić słowo akupunktura modlitwą.

Iwona
|

Kochana...12 lat... Jak ja miałam 12 lat miałam podobne problemy, uwierz mi, Twój organizm po prostu musi dojrzeć, w tym wieku nie masz się co stresować nieregularnością. Głowa do góry, bo jest dobrze. Pozdrawiam

Ania
|

Mam 12 lat a mój okres zaczął się już około półtorej roku temu.
W czasie miesiączki nigdy nie bolał mnie brzuch i nie czułam się źle.
Następny okres miał się pojawić w poniedziałek a dzisiaj jest dopiero wtorek. To nie dużo, wiem. Ale zaniepokoiło mnie to ponieważ moja miesiączka zawsze pojawiała się w terminie albo przed ale rzadko później.

Biolka
|

Ja mam 10 lat i od pierwszej klasy wiem co to jest seks i okres

Gośka
|

Jestem nastolatką i mam miesiączkę. Jednak podczas trwania mego ostatniego okresu dostaję bardzo bolesnych skurczy. Pojawiają się one co 5-10 min. Lecz ból jest niesamowity. Nie jestem pewna czy mam alarmować, czy jest to naturalne. ;/

Oliwia
|

Ja mam okres regularny od samego początku. :)