Miesiączka - 10 faktów i mitów na temat menstruacji

2014-07-22 11:24

Na temat miesiączki krąży wiele dalekich od prawdy opinii. Czy, mając okres, na pewno nie zajdziesz w ciążę? A może w ciągu menstruacji nie powinnaś się kąpać i farbować włosów? Dowiedz się, co z tego jest prawdą, a co mitem.

Miesiączka - 10 faktów i mitów na temat menstruacji
Autor: thinkstockphotos.com
Brak miesiączki

Nieregularne miesiączki są objawem choroby

Tak. U dojrzałych kobiet powodem nieregularnego okresu są zwykle zaburzenia hormonalne: nadmiar wytwarzanej przez przysadkę mózgową prolaktyny lub niedobór ciałka żółtego związany z niższym poziomem progesteronu w drugiej połowie cyklu. Przyczyną zaburzeń mogą być policystyczne jajniki (tworzy się w nich wiele pęcherzyków wypełnionych płynem). Uwaga! Nieregularne miesiączki uważa się za prawidłowe podczas pierwszych dwóch lat osiągania dojrzałości płciowej oraz gdy zaczyna się przekwitanie.

W czasie miesiączki nie wolno się opalać ani pić alkoholu

Tak. Nadmiar słońca i nadużywanie alkoholu w ogóle nie sprzyjają zdrowiu. Podczas menstruacji mogą one dodatkowo spowodować bardzo obfite krwawienie, a niekiedy nawet krwotok. Lekarze zalecają w tym czasie spacery albo leżakowanie w półcieniu. Na pewno nie zaszkodzi natomiast kieliszek wina wypity do kolacji. Zdecydowanie niedopuszczalne jest picie alkoholu w pełnym słońcu!

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Bolesne miesiączki są następstwem wad budowy macicy

Nie. Przyczyną większości kłopotów jest pojawienie się w macicy prostaglandyn. Są to związki chemiczne, które działają na mięśnie gładkie jajowodów oraz macicy. To one są odpowiedzialne za spazmatyczne skurcze w podbrzuszu. Powodem bólów może być też wąski kanał szyjki macicy (podczas miesiączki napiera na niego wydostająca się wydzielina w postaci skrzepów). Ostre bóle miesiączkowe mogą również sygnalizować np. zaburzenia hormonalne, zapalenie jajników czy mięśniaki macicy.

Leki rozkurczające najlepiej łagodzą bóle menstruacyjne

Tak. Należy jednak pamiętać, żeby nie przekraczać zaznaczonej na opakowaniu dawki dziennej. Taką samą zasadę trzeba stosować do leków przeciwbólowych. Te, które zawierają kwas acetylosalicylowy (nawet w niedużych dawkach), mogą nasilić krwawienie. Niektórym paniom pomaga odpoczynek, ciepły okład na dół brzucha lub... niezbyt mocna kawa z kieliszkiem koniaku.

Miesiączka chroni przed zajściem w ciążę

Nie. Okres nie chroni przed ciążą. Jest ona wprawdzie mało prawdopodobna, bo do uwolnienia jajeczka dochodzi w połowie cyklu. Jednak całkowicie nie można wykluczyć takiej ewentualności.

Obfite krwawienia mogą świadczyć o mięśniakach

Tak. O obfitych krwawieniach mówimy wtedy, gdy kobieta zużywa w ciągu dnia ponad 10 podpasek. Mogą one być spowodowane mięśniakami macicy, ale także torbielami jajnika lub zapaleniem narządu rodnego. Duża utrata krwi grozi m.in. anemią, więc w porozumieniu z lekarzem dobrze jest przyjmować preparaty krwiotwórcze – żelazo, witaminę B12. Trzeba też ograniczyć zażywanie środków przeciwbólowych zawierających kwas acetylosalicylowy. Należy unikać ciężkiej pracy oraz skrupulatnie przestrzegać zakazu intensywnego opalania się (także w solarium), picia mocnego alkoholu, kawy i coli.

W czasie miesiączki nie można uprawiać seksu

Nie. Nie ma przeciwwskazań medycznych, zatem wszystko zależy od upodobań i odczuć estetycznych. Podejmując współżycie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę. Warto użyć prezerwatywy, ponieważ szyjka macicy jest otwarta i łatwo o zakażenie.

Podczas miesiączki nie wolno farbować włosów i robić trwałej

Tak. Taka jest opinia fryzjerek. Tłumaczą ją one w ten sposób, że podczas okresu gruczoły w skórze głowy wydzielają więcej łoju, więc włosy gorzej przyjmują farbę. Podlegają także przemianom biochemicznym (za co odpowiada podwyższony poziom progesteronu), które utrudniają ich skręcanie.

Jeśli masz miesiączkę, wizytę u dentysty należy przełożyć

Nie. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie kobieta jest mniej odporna na ból. Przy plombowaniu można więc poprosić o znieczulenie. Natomiast usunięcie zęba rzeczywiście lepiej jest odłożyć na kilka dni, by nie doszło do obfitego krwawienia i opóźnionego gojenia się rany.

Podczas miesiączki lepiej ograniczyć pracę w kuchni

Nie. Przesąd, że w czasie okresu nie należy kisić ogórków, piec ciast, prawdopodobnie wynika stąd, że w organizmie kobiety zachodzą wtedy duże zmiany hormonalne. To one są przyczyną rozdrażnienia, apatii i braku koncentracji. Być może to są powody niepowodzeń kulinarnych.

miesięcznik "Zdrowie"