Dystrofia mięśniowa - leczenie i rehabilitacja w dystrofii mięśniowej

2015-10-06 14:38

Na czym polega leczenie dystrofii mięśniowej? Dystrofia mięśniowa wymaga przede wszystkim jak najszybszej rehabilitacji. Jest celem jest złagodzenie objawów chorobowych, a tym samym poprawa komfortu życia chorego. Jak jeszcze można leczyć chorych z dystrofią mięśniową? Na czym polega rehabilitacja w dystrofii mięśniowej?

Dystrofia mięśniowa - leczenie i rehabilitacja w dystrofii mięśniowej
Autor: thinkstockphotos.com Na czym polega leczenie dystrofii mięśniowej?

Spis treści

  1. Dystrofia mięśniowa - leczenie
  2. Dystrofia mięśniowa - rehabilitacja
  3. Leczenie dystrofii mięśniowej - zabiegi operacyjne

Dystrofia mięśniowa prowadzi do upośledzenia fizycznego, dlatego leczenie i rehabilitacja powinny być podjęte zaraz po rozpoznaniu choroby. Dzięki odpowiedniej fizjoterapii można w pewnym stopniu spowolnić postępujące osłabienie i zanik mięśni, a tym samym poprawić komfort życia chorego.

Dystrofia mięśniowa - leczenie

Obecnie nie ma możliwości leczenia przyczynowego, dlatego brak jest jakiejkolwiek efektywnej terapii, która by zatrzymała bądź odwróciła rozwój większości dystrofii mięśniowych. Możliwe jest natomiast leczenie objawowe, głównie farmakologiczne oraz poprzez rehabilitację i odpowiednią dietę. Celem tego typu leczenia jest poprawa komfortu życia chorego poprzez łagodzenie objawów chorobowych.

Leczenie farmakologiczne, które stosuje się tylko w niektórych przypadkach, polega głównie na stosowaniu sterydów (w dystrofii Duchenne'a), których zadaniem jest spowolnienie rozwoju choroby i poprawa siły mięśni. Niestety, leki te mogą powodować szereg działań ubocznych, m. in. przyczyniają się do osteoporozy i zaburzeń tworzenia krwi.

W diecie osoby cierpiącej na dystrofię mięśniową powinno dominować pełnowartościowe białko zwierzęce i roślinne. Należy również zwiększyć spożycie ryb. Ograniczyć należy natomiast spożywanie produktów mącznych, bogatych w tłuszcze i cukry, aby zapobiec otyłości.

Dystrofia mięśniowa - rehabilitacja

Rehabilitacja w dystrofii mięśniowej jest niezbędna w celu spowolnienia postępu choroby. Należy pamiętać, że zestaw ćwiczeń powinien być dostosowany do stadium zaawansowania choroby. Inaczej będzie przebiegała rehabilitacja pacjenta, który potrafi chodzić lub porusza się z trudnością, a inaczej chorego korzystającego z wózka. W każdym z tych przypadków istotne jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń zarówno biernych, jak i czynnych, dostosowanie tempa i czasu trwania ćwiczeń do możliwości chorego oraz motywowanie go do aktywności ruchowej.

Celem ćwiczeń biernych, w trakcie których ruchy w stawach pacjenta wykonuje kinezyterapeuta, jest jak najdłuższe utrzymanie ruchomości w stawach, poprawa krążenia (co zapobiega również powstawaniu odleżyn), a także zapobieganie utrwalania się przykurczów.

W leczeniu chorych na dystrofię stosuje się również ćwiczenia czynne, najlepiej na basenie. W wodzie choremu łatwiej wykonywać ruchy, a dzięki stawianiu łagodnego oporu przez wodę chory wzmacnia siłę mięśni, co wpływa na łatwiejsze i płynniejsze wykonywanie ruchów i zwiększa ruchomość w stawach.

Wskazane są również kąpiele solankowe, masaż wirowy, masaż klasyczny, ultradźwięki lub elektrostymulację prądem o niskiej częstotliwości.

Ważnym elementem fizjoterapii są ćwiczenia oddechowe, które mają na celu nauczenie chorego prawidłowego i pełnego oddychania, jak najdłuższego utrzymania siły mięśni oddechowych, nauczenie kaszlu efektywnego (aby zapobiegać zaleganiu wydzieliny).

Konieczne jest również oklepywanie chorego, zaopatrzenia go w łuski ortopedyczne w celu zapobiegania utrwalenia się końsko- szpotawego ustawienia stóp, sznurówkę lub gorset ortopedyczny, aby zapobiegać pogłębieniu skoliozy.

Leczenie dystrofii mięśniowej - zabiegi operacyjne

Gdy powstałych w przebiegu choroby przykurczy nie da się wyleczyć w żaden inny sposób, można podjąć leczenie operacyjne.