Anoskopia: badanie proktologiczne kanału odbytu

Anoskopia to badanie proktologiczne polegające na oglądaniu końcowego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika, tzw. anoskopu. W czasie badania lekarz może wykonać proste zabiegi terapeutyczne, a także pobrać wycinek do badania mikroskopowego. Jak przebiega anoskopia i jakie są wskazania do badania?

Badania profilaktyczne kobiet. Kalendarz badań profilaktycznych
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Badania profilaktyczne kobiet. Kalendarz badań

Spis treści

  1. Anoskopia: przygotowanie do badania
  2. Anoskopia: wskazania
  3. Anoskopia: przebieg badania
  4. Anoskopia: powikłania

Anoskopia to badanie proktologiczne, w trakcie którego lekarz, przy pomocy specjalnego wziernika - anoskopu, dokonuje oceny stanu kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy.

Anoskopia: przygotowanie do badania

Anoskopia nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, ale dla własnego komfortu warto zadbać o wypróżnienie i przed badaniem opróżnić pęcherz.

Anoskopia: wskazania

Wskazania do anoskopii to:

  • hemoroidy
  • stany zapalne śluzówki kanału odbytu
  • uszkodzenia odbytu
  • niektóre nowotwory
  • zmiany patologiczne błony śluzowej odbytnicy

>> Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii

 

Anoskopia: przebieg badania

Badanie wykonuje się albo na leżąco (pacjent leży na boku z kolanami zgiętymi i podciągniętymi do klatki piersiowej) lub na stojąco, w pochyleniu. Na co najmniej 10 minut przed badaniem, do odbytu wprowadza się  żel znieczulający. W niektórych przypadkach, gdy pacjentowi ciężko jest znieść takie badanie, mogą być również podane dożylnie środki znieczulające i uspokajające.

W odbycie umieszcza się anoskop, który ma od około 8 cm do około 10 cm długości. W trakcie badania lekarz może prosić o napinanie i rozluźnianie mięśni, co ułatwia mu obserwację badanego odcinka jelita. Wynik badania w formie opisowej pacjent otrzymuje zaraz po jego wykonaniu.

Anoskopia: powikłania

Najczęstszym powikłaniem po anoskopii jest lokalne podrażnienie błony śluzowej odbytu, co może doprowadzić niekiedy do krwawienia. Bardzo rzadko dochodzi do zakażeń lub zanieczyszczenia odbytu. Wszelkie dolegliwości, które wystąpią po badaniu, należy skonsultować z lekarzem.