VICODIN: lek przeciwbólowy o działaniu podobnym do morfiny

2012-02-29 13:32 Natasza Socha-Chyrzyński

O Vicodinie, mimo że jest w Polsce niedostępny, jest głośno za sprawą dr. House’a, który był od niego uzależniony, podobnie zresztą jak jego serialowa koleżanka Siostra Jackie. Jaki jest skład tego leku? Jak działa Vicodin i czy jest bezpieczny?

Vicodin nie jest zarejestrowany w Polsce, można go dostać tylko na rynku amerykańskim wyłącznie na receptę. Należy on do grupy leków przeciwbólowych, a stosuje się go zarówno przy bólach umiarkowanych, jak i dość silnych.  W USA dostępne są również generyki tego leku, takie jak Anexsia, Anolor DH5, Bancap HC, Dolacet, Lorcet, Lortab, Norco, Panacet, T-Gesic, Vadunk i Zydone.

Vicodin: skład

Vicodin to połączenie hydrokodonu oraz paracetamolu. Hydrokodon pod względem struktury i działania jest podobny do morfiny, choć morfina podana doustnie jest nieco słabsza. Z kolei paracetamol wzmacnia działanie przeciwbólowe hydrokodonu. Teoretycznie uniemożliwia też potencjalne przedawkowanie leku. W Polsce żaden z zarejestrowanych leków nie zawiera hydrokodonu.

Vicodin: działanie

Oprócz działania przeciwbólowego, Vicodin może wywoływać też szereg skutków ubocznych. Do najbardziej typowych należą:

  • nadwrażliwość
  • drgawki
  • osłabienie i zawroty głowy
  • senność
  • żółtaczka
  • stan euforii

Przedawkowanie leku może spowodować uszkodzenia wątroby, zatrzymania oddechu czy śpiączkę. Nadużywanie leku prowadzi do silnego uzależnienia. Wiele osób sięga po Vicodin właśnie ze względu na stan euforii, w który można popaść zażywając ten lek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
stanley
|

ten lek to zmalpowanie hydrokodone {norco} nie wiem jak w polsce ale w USA bralem ten lek okolo 4-rech lat zadnych skotkow ubocznych ,chce kupic w polsce taki sam

dr.anonim
|

Euforia? pff raczej zamulenie senność i trudności w wypróżnieniu. Używałem podobnego związku Oxykodonu (20mg) od lekarza. Wymieniłem go na kodeinę z paracetamolem Efferalgan Codeine 30/500 mg i nie miałem stuków ubocznych i lekką euforie i zamiast pogiętych snów miałem miłe i barwne sny.

Tomi
|

Ten lek to pochodna heroiny. Bardzo silnie uzaleznia i czesto prowadzi do narkomanii. Totalny syf. Poszukajcie w necie.

zatroskany polak po przjściach
|

UNIKAJCIE TEGO SYFU JAK TYLKO MOŻNA UWIERZCIE MI WIEM CO PISZĘ I O CZYM

tak
|

Ale ch u jowy tekst