Napar z ruty – właściwości zdrowotne

2021-01-18 10:07 Magda Mazurek

Napar z ruty to cudowny napój z dość zapomnianego zioła. Ruta zwyczajna, bo o niej mowa, działa antywirusowo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Napar z niej warto pić zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, a także wtedy, kiedy pojawiają się problemy z trawieniem.

Napar z ziela ruty zwyczajnej ma wiele właściwości prozdrowotnych. Działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, przeciwskurczowo, a także uspokajająco. Stosowany zewnętrznie wzmacnia włosy, łagodzi stan zapalny po ukąszeniu owadów, a także rozjaśnia przebarwienia na skórze. Poza tym napar z ruty uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega powstawaniu pajączków na nogach oraz poprawia kondycję skóry, zwłaszcza tej z trądzikiem.

Ruta wykazuje działanie przeciwpasożytnicze, stosowana zewnętrznie w formie płukanki do włosów zwalcza wszy.

Napar z ruty - przygotowanie

Aby przygotować napar z ziela ruty należy dwie łyżki suszu zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem. Po godzinie odcedzić, można stosować do płukanek, picia, a także przemywania skóry.

Polecamy: Pasożyty przewodu pokarmowego: objawy

Napar z ruty - na skurcze

Napar z ruty jest pomocny przy łagodzeniu skurczy macicy, jest polecany przy bolesnych miesiączkach, łagodzi także inne bóle mięśniowe.

Napar z ruty - na zatrucie

Picie naparu z ruty chroni nas przed infekcjami bakteryjnymi, zwalcza infekcje jelit, infekcje dróg moczowych oraz zapobiega zatruciom pokarmowym - m. in. zwalczając bakterie salmonelli.

Napar z ruty - na skórę

Stosowany na skórę znacznie poprawia jej stan - zmniejsza zaczerwienienia, przyspiesza regenerację skóry, zmniejsza siniaki, likwiduje obrzęk. Pomaga w walce z trądzikiem, a także w przypadku skóry łojotokowej - hamując produkcję sebum.

Napar z ruty - na co uważać?

Ziele ruty zawiera furanokumaryny, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych, dlatego w trakcie stosowania naparu należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne i promienie UV.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE