Antybiotyki - 11 rad jak brać antybiotyk, by był bezpieczny

Antybiotyki to substancje chemiczne, które mają zdolność niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu. W naturalnych warunkach antybiotyki wytwarzane są przez drobnoustroje, w warunkach laboratoryjnych przez człowieka.

Efekt działania antybiotyku zależy między innymi od tego, jak będziemy go przyjmowali. Oto proste zasady, których warto przestrzegać, by szybko wrócić do zdrowia.

Zasady przyjmowania antybiotyków

1. Przyjmuj lekarstwo na godzinę przed jedzeniem albo dwie po nim. Każdy posiłek, zwłaszcza bogaty w węglowodany (np. warzywa, produkty zbożowe), zmniejsza przyswajanie substancji zawartych w leku.

2. Nie rozgryzaj tabletek i nie wysypuj zawartości kapsułki. Jeśli rozdrobnisz lek, do żołądka dotrze mniejsza jego dawka. Poza tym niektóre preparaty muszą trafić do żołądka w osłonce, żeby nie zniszczył ich kwas solny.

Ważne

Skuteczność zależy od rodzaju leku. Niektóre antybiotyki działają jednocześnie na wiele typów bakterii (np. Tetracyklina, Doksycyklina, Klindamycyna, Neomycyna), inne zwalczają tylko określone rodzaje drobnoustrojów (np. Penicylina, Syntarpen, Zinnat). Nowością na naszym rynku jest antybiotyk tzw. trzydniowy (np. Sumamed, Azimycin, Oranex). Z założenia lek bierze się tylko przez 3 dni po jednej tabletce. Dzięki temu, że powoli się wchłania, ma działanie przedłużone do 7 dni. Niestety, ze względu na "nadużywanie" tych preparatów wiele osób zdążyło się już na nie uodpornić, dlatego często kurację po kilku dniach trzeba powtórzyć.

3. Nie popijaj leku sokami cytrusowymi, mlekiem ani napojami mlecznymi. Związki zawarte w sokach utrudniają wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Mleko i jego przetwory (kefir, jogurt, sery) mają dużo wapnia, który wchodzi w reakcję z lekiem, tworząc nierozpuszczalne w wodzie sole, przez co antybiotyk jest gorzej wchłaniany (o ok. 50 proc.). Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z nabiału. Trzeba tylko zażyć lek 2 godziny przed lub po spożyciu produktów mlecznych. Najlepiej popij preparat dużą ilością niegazowanej wody z małą zawartością soli mineralnych. Związki te powodują gorsze wchłanianie leków.

4. Antybiotyk łykaj z zegarkiem w ręku i nie modyfikuj dawki. Zwykle podaje się go w równych odstępach czasu: co 4, 6 lub 8 godzin, zaś leki nowej generacji 1 - 2 razy na dobę. Chodzi o to, by utrzymać stały poziom leku we krwi. Gdy antybiotyku będzie za mało, bakterie zaczną się rozmnażać i "kombinować", jak go pokonać. Może to doprowadzić do uodpornienia na dany specyfik. Jeżeli spóźnisz się nie więcej niż godzinę, zażyj lek, a następną dawkę zgodnie z wcześniej wyznaczoną porą. Gdy przerwa będzie dłuższa, omiń jedną dawkę. Nigdy nie bierz podwójnej porcji, bo skumulowanie antybiotyku w organizmie zwiększa ryzyko działań ubocznych.

5. Obserwuj, jak twój organizm reaguje na preparat. Na ogół każdej terapii towarzyszą działania niepożądane. Dopóki są one mniej groźne niż sama infekcja, leki uważa się za bezpieczne. Jednak w razie osłabienia, pokrzywki, uporczywej biegunki czy wymiotów skonsultuj się z lekarzem, żeby zadecydował, czy nie zmienić preparatu. W przypadku duszności, obrzęku języka czy krtani, bladości skóry, utraty przytomności natychmiast wezwij lekarza. Takie objawy mogą zwiastować niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Przytrafia się rzadko, ale wymaga błyskawicznej pomocy medycznej.

6. W czasie kuracji zrezygnuj z picia alkoholu. Nawet słabe napoje alkoholowe wchodzą w interakcje z niektórymi antybiotykami. Mogą utrudniać lub zwiększać ich wchłanianie przez organizm, a czasem potęgować działania uboczne.

7. Na czas przyjmowania antybiotyków odstaw preparaty żelaza, wapnia oraz leki stosowane w nadkwaśności żołądka, ponieważ wiążą się wzajemnie i nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego. Nie przyjmuj też żadnych witamin, ponieważ są dobrą pożywką dla bakterii. Po multiwitaminy sięgnij po zakończeniu kuracji, żeby wzmocnić organizm.

8. Nie przerywaj kuracji tuż po ustąpieniu objawów. Zwykle leczenie trwa 3, 7 albo 10 dni. Ale o tym decyduje lekarz. Przy ostrym zapaleniu pęcherza antybiotyk wystarczy brać przez 3 doby, a ciężka angina czasem wymaga kuracji dwutygodniowej. Już w środku terapii, gdy antybiotyk zabije większość bakterii, poczujesz się lepiej. Trzeba jednak brać lek do końca. W przeciwnym razie część bakterii zacznie się znowu rozmnażać, powodując nawrót choroby. Na dodatek zarazki będą już umiały rozpoznawać antybiotyk i się przed nim bronić.

Zrób to koniecznie

Gdy infekcje się powtarzają, zrób antybiogram - niektórzy specjaliści zlecają takie badanie już przed rozpoczęciem pierwszej kuracji antybiotykiem, np. gdy podejrzewają zakażenie dróg moczowych, a do czasu otrzymania wyniku stosują leczenie innymi preparatami. Natomiast zawsze "na ślepo" wybiera się antybiotyk w przypadku ostrych infekcji, bo odkładanie leczenia grozi bardzo poważnymi powikłaniami. Jak wygląda badanie: najpierw pobiera się wymaz z miejsca, gdzie rozwinęło się zakażenie bakteryjne, np. z gardła, nosa, pochwy, albo bierze się próbki krwi czy moczu. Następnie wysiewa się pobrany materiał na odpowiednie podłoża. Jeśli na którymś z nich zostaną wyhodowane bakterie, poddaje się je działaniu specjalnych krążków nasączonych antybiotykami. Gdy w okolicy krążka nie nastąpi wzrost bakterii, antybiotyk uważa się za skuteczny. Na wynik badania trzeba czekać 5 - 7 dni.

9. Nie bierz antybiotyku na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Sięganie po lek, który pozostał po poprzedniej, pozornie podobnej, chorobie, może nie tylko ci nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić. Przypadkowy antybiotyk zrobi spustoszenie w naturalnej florze bakteryjnej i osłabi system odpornościowy. Narazisz się więc na kolejne infekcje. Pamiętaj, że na zwykłe przeziębienie wystarczą krople do nosa, syrop od kaszlu, ciepłe łóżko i kilka dni odpoczynku.

10. Po zażyciu ostatniej dawki lekarstwa zadbaj o odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej. Pomogą w tym preparaty zawierające żywe kultury bakterii kwasu mlekowego (np. Lacidofil, Trilac, Lakcid, Vivomixx, Nutriplant). Przywracają one właściwy skład flory i wzmacniają naturalne siły obronne organizmu, zapobiegając kolejnym zakażeniom. 

11. Jeśli masz skłonność do zakażeń pochwy, powinnaś już w trakcie kuracji antybiotykami stosować dopochwowo preparat probiotyczny Lactovaginal. Lekarz może też przepisać ci osłonowo doustne tabletki przeciwgrzybicze (np. Nystatynę, Diflucan). Kefir, jogurt i maślanka też zawierają przyjazne kultury żywych bakterii, dlatego warto włączyć je do menu w czasie kuracji.

Źródło: youtube.com/Najprościej Mówiąc

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Patryk Miszczak
|

A co jesli denstysta zalecil mi spozyecie antybiotyku WRAZ z posilkiem?

Existence
|

Antybiotyk należy jeść po jedzeniu , chyba że jest się masochistą i preferuje ból żołądka lub jego uszkodzenia przy dłuższym stosowaniu leku.

Adi
|

Mam antybiotyk na zakażenie kleszczem. dwa razy dziennie. przypuśćmy 8rana i 8wieczorem. dwie godziny po antybiotyku muszę wziąść osłonę. Czy pomiędzy antybiotykiem a osłoną można coś zjeść? Jak wstaje po 7 rano to jak zjeśc sniadanie ???

ja
|

ne zaszkodzi ci jogurt tylko lek w tym momencie jest mnej skuteczny jogurt moze byc ale 2 godz.po i to jest prawda

aroo
|

Na co komu twoje glupie komentarze??!! Jak cos piszesz daj cos od siebie a nie wymadrzasz sie!!! Kazdy rznie cwaniaka bo to najlatwiejsze !

UR
|

Współczuję osobom które bezkrytycznie i bezrefleksyjnie stosują się do zaleceń lekarzy. Z prostej przyczyny. Lekarze są różni, lepsi, gorsi, do tego zdarzają się im pomyłki. Jeśli ktoś nie ma elementarnej wiedzy, zdrowego rozsądku oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem - to pozostaje mu niestety być bezmózgim owadem popadającym w pułapkę autorytetu.

Loczek
|

Osobiście nie znam lekarze, który przed podaniem antybiotyku zalecałby zrobienie antybiogramu a szkoda. Raz się przepisany antybiotyk sprawdzi a raz wcale nie doleczy dziecka. Co do podawanie probiotyków to nie wyobrażam sobie, że można podać antybiotyk bez żadnego leku osłonowego. Ja probiotyk -acidolac, podaje jeszcze dwa tygodnie po zakończonej chorobie. Najczęściej dziecko szybko wraca do zdrowia. Dodatkowo wzmacniamy dietę dziecka po antybiotykoterapii zdrowymi, owocowo-warzywnymi koktajlami.

chory
|

Jak co roku jak co zwykle,czasem przed jedzeniem czasem po,popijajac czym sie da a najlepiej malym jogurtem.Nigdy moj zoladek nie odmowil posłuszeństwa a szybkosc leczenia tez zawszewynosi polowe normalnego czasu,co nie zawsze mnie skłania do zaniechania koncowego antybiotykowania.Jakby leki te miaky byc tak szkodliwe to nie bylyby wypisywane jak cukierki,proste?Pozdrawiam szlachetnych promotorow probiotykow ktore mamy w normalnych sklepach tylko wiedxy brakuje.

Nick
|

Jeszcze nie spotkałem w swoim życiu lekarza, który sprawdziłby całą rodzinę na obecność gronkowca np. w gardle przed przepisaniem antybiotyku jednej osobie. Życie nie jest sterylne i wyleczony jeden członek rodziny bardzo szybko złapie to samo co miał od reszty domowników. I znowu musi szukać lekarza.

ada
|

Nie przyjmować witamin? W przypadku niektórych schorzeń konieczne jest równoległe podawanie antybiotyku i witamin. Co to za rady?