Karta seniora: do czego uprawnia i gdzie ją wyrobić?

2019-04-09 15:42 Małgorzata Wójcik

Karta seniora to dokument, który może wyrobić każda osoba po 60. roku życia. Kartę seniora uzyskuje się na podstawie złożonego wniosku i postarać się o wyrobienie karty seniora, która daje wiele przywilejów oraz zniżek. Do czego uprawnia ogólnopolska karta seniora i jak oraz gdzie ją wyrobić?

Spis treści:

  1. Karta Seniora: do czego uprawnia?
  2. Karta Seniora: jak ją wyrobić?
  3. Lokalne karty seniora
  4. Kolejowe zniżki dla seniorów

Karta Seniora, a właściwie Ogólnopolska Karta Seniora, to efekt programu jednej z organizacji użytku publicznego. Organizacja ta postawiła sobie za cel działalność na rzecz osób po 60. roku życia oraz zachęcenia seniorów do aktywnego życia, udziału w kursach, korzystania z ofert kulturalnych i społecznych.

Do programu przystępuje coraz więcej miast, tworząc własne lokalne edycje kart, które są honorowane w całym kraju, dodając kolejne zniżki i udogodnienia dla seniorów. Ogólnopolska Karta Seniora jest bezpłatna, bezterminowa i ważna na terenie całego kraju oraz imienna, czyli wystawiona na konkretne imię i nazwisko.

Karta Seniora: do czego uprawnia?

Dzięki umowom podpisanym z partnerami Ogólnopolska Karta Seniora umożliwia korzystanie ze zniżek w sklepach, instytucjach, placówkach zdrowotnych itd. Jak podaje Stowarzyszenie Manko punktów współpracujących z programem i oferujących zniżki jest już ponad 1500. Są wśród nich restauracje, hotele, biura podróży, sanatoria, muzea, przychodnie i lecznice, usługi, m.in. fryzjerskie czy remontowe, muzea, galerie i teatry, placówki organizujące kursy i szkolenia. Ważne dla seniorów są również zniżki na przewozy komunikacją miejską oraz transport.

Czytaj też:

Badania profilaktyczne po 60. roku życia

Polscy seniorzy to w większości optymiści

Zajęcia fitness dla seniorów

Karta Seniora: jak ją wyrobić?

Nie jest to trudne i można to zrobić na wiele możliwości. Ogólnopolska karta seniora wydawana jest przez Stowarzyszenie Manko, pierwszym sposobem jest więc zgłoszenie się bezpośrednio do organizacji. Ponieważ siedziba organizacji mieści się w Krakowie, wniosek można wysłać listownie. Wystarczy wejść na stronę Stowarzyszenia www.glosseniora.pl, pobrać wniosek, wypełnić go i wysłać pocztą.

Stowarzyszenie zaznacza, że konieczne jest dołączenie do wniosku pustej zaadresowanej koperty ze znaczkiem, plastikowych zakrętek po butelkach, które zostaną przekazana na cele charytatywne oraz wysłanie przesyłki na adres stowarzyszenia: al. J. Słowackiego 46/30, 30-018 Kraków.

Karty seniora można uzyskać również w wybranych miastach na Uniwersytetach Trzeciego Wieku lub w Klubach Seniora. Karty wydawane są również przez gminy i samorządy, które dołączyły do programu Stowarzyszenia. Warto więc udać się do urzędu w swojej okolicy i zapytać o możliwość uzyskania Ogólnopolskiej Karty Seniora.

materiał partnera
Na pamięć wybierz sprawdzony lek a nie suplement*

Ginkofar® Intense1) to lek bez recepty stosowany w osłabieniu pamięci i sprawności umysłowej związanej z wiekiem. Zawiera wyciąg z miłorzębu japońskiego, który wykazuje działanie silnie antyoksydacyjnie i pełni funkcje ochronne dla komórek mózgu.

Jak działa Ginkofar® Intense?

 • Poprawia przepływ krwi w naczyniach mózgowych;
 • Poprawia podaż tlenu i substancji odżywczych do komórek mózgowych;
 • Poprawia jakość życia osób z objawami łagodnej demencji.

* Bidzan L, Bilikiewicz A, Turczyński J.Wstępna ocena skuteczności i bezpieczeństwa wyciągu z miłorzębu japońskiego (preparat Ginkofar) w terapii zespołów otępiennych. Psychiatria Polska 2005 May-Jun;39(3):559-66.

Lokalne karty seniora

Warto też wiedzieć, że wiele miast i gmin, które nie przystąpiły do programu Stowarzyszenia Manko, ma własne formy ulg dla seniorów. Tak jest np. w stolicy, która w ramach Karty Warszawiaka oferuje dla osób po 60. roku życia i zameldowanych w Warszawie zniżki na bilety komunikacji miejskiej oraz zniżki w ośrodkach kulturalnych, oświatowych i sportowych. Podobne oferty ze zniżkami i rabatami do placówek kulturalnych czy sportowych ma wiele innych miast i województw (Gdynia, Łódź, województwo śląskie itd).

Kolejowe zniżki dla seniorów

Jakiś czas temu PKP oferowało własne Karty Seniora PKP dla podróżujących. Obecnie spółka odeszła od tej formy promocji i oferuje wyłącznie 30–procentowe zniżki na bilety w 1 i 2 klasie – rabat potwierdza konduktor na podstawie dowodu tożsamości z datą urodzenia.

Podobną ofertę mają Przewozy Regionalne sp. z o.o. Osoby po 60. roku życia mają prawo do 25–procentowej zniżki od taryfy podstawowej na bilety jednorazowe w dowolnych relacjach i inne (info na stronach polregio.pl).

Czytaj też:

Jak przedstawia się kondycja polskich seniorów?

Geriatra - lekarz dla seniora. Czym się zajmuje?

Nordic walking - idealny sport dla seniora

1) GINKOFAR® Intense 120 mg, tabletki powlekane:

Skład: Jedna tabletka powlekana zawiera 120 mg Ginkgo bilobae folium extractum siccum - suchego wyciągu z Ginkgo biloba L. folium (liść miłorzębu).

Wskazania: Ginkofar®Intense stosuje się: w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem), w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji. Produkt jest wskazany do stosowania u osób dorosłych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża.

Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE