Wizyty lekarskie w domu: kiedy lekarz ma obowiązek przyjść na wizytę domową?

W niektórych przypadkach chory może liczyć na pomoc także w warunkach domowych. Pacjentom przysługują wizyty domowe w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia się stanu zdrowia, gdy niemożliwe jest dotarcie do przychodni. Dotyczy to również sytuacji, kiedy pacjent rozchorował się w nocy, w sobotę, niedzielę lub dzień świąteczny - lekarze mają obowiązek poinformować swoich pacjentów, podając przynajmniej numer telefonu, o dostępnym sposobie otrzymania porady poza zwykłymi godzinami, czyli od 18:00 do 10:00 w dni powszednie.

Opieka, do której każdy pacjent ma prawo w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, świadczona jest nie tylko w placówkach służby zdrowia. W niektórych przypadkach chory może liczyć na pomoc także w warunkach domowych. Pacjentom przysługują wizyty domowe w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia się stanu zdrowia i niemożności uzyskania porady w miejscu udzielania świadczeń przez lekarza. Dotyczy to zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, świadczeń specjalistycznych, rehabilitacji, opieki długoterminowej, jak również procedur określanych jako „odrębnie kontraktowane”.

Komu przysługują domowe wizyty lekarskie?

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ nr 72/2009/DSOZ z 3 listopada 2009 r. w sprawie warunków zawierania umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, pacjentom przysługują wizyty domowe w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia się stanu zdrowia i niemożności uzyskania porady w miejscu udzielania świadczeń przez lekarza.

W przypadkach ostrych schorzeń i nagłych zachorowań, a także gdy wymaga tego stan podopiecznego, porada powinna być zrealizowana w dniu zgłoszenia, natomiast w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi porady mogą być realizowane w terminie ustalonym z pacjentem.

Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń będących przedmiotem umowy od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Na wizytę domową, analogicznie do zwykłej porady, pacjent może być zarejestrowany osobiście, telefonicznie lub przez osoby trzecie.

Ważne

Wizyty domowe nie obejmują sytuacji, w których następuje stan bezpośredniego zagrożenia życia, zwłaszcza w przypadku utraty przytomności, upadków z wysokości, złamań, wypadków komunikacyjnych, nagłych zaburzeń świadomości, urazów wypadkowych powstałych w sytuacjach nagłych, nagłej duszności, porażenia prądem elektrycznym, porodu oraz dolegliwości związanych z ciążą. Wtedy pomoc powinna zostać udzielona przez system ratownictwa medycznego.

Co zrobić, gdy lekarz odmawia wizyty domowej?

W przypadku, gdy pacjent uważa, że jego lekarz podstawowej opieki zdrowotnej niesłusznie odmówił wizyty domowej, zawsze przysługuje mu prawo do złożenia skargi do rzecznika praw ubezpieczonych przy danym oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. W ostateczności pacjentom przysługuje również prawo do zmiany wybranego lekarza.

Wizyty lekarskie w domu pacjenta nocą i w święta

Lekarze mają obowiązek poinformować swoich pacjentów (na zewnątrz i wewnątrz swojej placówki, podając przynajmniej numer telefonu) o dostępnym sposobie otrzymania porady poza zwykłymi godzinami (od 18:00 do 10:00 i w dni świąteczne).

Nocna i świąteczna wyjazdowa opieka lekarska obejmuje w szczególności:

  • lekarskie świadczenia udzielane w domu pacjenta w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenta z wyłączeniem stanów bezpośredniego zagrożenia życia,
  • zapewnienie pacjentowi ciągłości leczenia, a w przypadkach wymagających dalszego postępowania - wskazanie ośrodków i miejsc, w których proces przywracania zdrowia może być kontynuowany.

Warto wiedzieć, że w ramach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej lekarz poz współpracuje z:

  • pielęgniarką poz,
  • położną poz,
  • pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania.

Podstawa prawna:

Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.,
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - Dz.U. nr 139, poz. 1139 ze zm.,
Zarządzenie nr 72/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 3 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Bob
|

"Zamawiam wizytę domową bo się kończą leki a w przychodni duże kolejki"???-brak słów. Bezczelność niektórych ludzi nie zna granic.Ktoś jedzie niewiadomo ile km, własnym autem i własną benzyną bo pańCIA nie ruszy d...py bo jest dużo ludzi.Dobre pytanie dlaczego tyle ludzi-łaźą ze wszystkim.Za komuny takich kolejek nie było ale ludzie byli inni,normalni,wiedzieli co zrobić na ból gardła, biegunkę i stłuczoną rękę

Marie
|

To skandal.Gdybym była tym lekarzem obciąźyĺabym karą za nieuzasadnione wezwanie.

babciagosia1
|

u mnie przychodni nie ma opcji wizyt domowych .Corka zamowila mi z aplikacji lekarzObok lekarza i byl w ciagu godziny. Cale szczescie.

mamakaro
|

W sumie to super opcja. Ja często jestem sama z dziećmi i czasem nie mam fizycznie możliwości wyjśc z domu i czekać jeszcze w kolejkach w przychodni. Jaki to ma zasięg? Ile się czeka na lekarza? Czy są pediatrzy tam?

Donna
|

Leczyłam syna 2 ltka na zapalenie gardła. Przez weekend stan się pogorszyl i wzywalam wizytę prywatna przyjechała lekarka (nie z mojego osrodka). Stwierdzila zapalenie pluc. Z uwagi na sytuację w szpitalu(grya, bardzo duzo chorych,zakaz odwiedzin) syn dostal inne leki i zostal w domu. Gdy poprosiłam o wizytę kontrolna domową lekarza z mojego osrodka na NFZ kazala mi przyjechac do osrodka gdyz nie widzi koniecznosci realizowania wizyty domowej. Czy mogła lekarka odmówić?

emerytka
|

Znam lekarke która na wizytę domową jeździ do pacjenta środkiem transportu Póz

Grażka
|

W przychodni do której należę poinformowano mnie, że nie ma w ogóle wizyt domowych i jeżeli lekarz przyjdzie, to jest jego prywatny czas i jego dobra wola. Potwierdził to lekarz, który przyszedł na moje usilne prośby -bardzo wysoka gorączka, dreszcze i na pewno nIe byłabym w stanie dotrzeć do przychodni Zaznaczam, że były to godz dopołudniowe. Czy w przychodni mają rację, czy też należała mi się pomoc bez żadnej łaski w ramach NFZ?

eee
|

Zamawiam poradę domową bo leków nie mam a w przychodni dłuuuuugie kolejki.