SKIEROWANIA do lekarza specjalisty, na badania i do szpitala

Na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne lub do szpitala kieruje cię lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Masz prawo wybrać specjalistę oraz szpital spośród wszystkich, mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Skierowanie do lekarza specjalisty lub poradni specjalistycznej

Wystawia je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista. Musi być on lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego - jest nim lekarz lub lekarz dentysta, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub jest zatrudniony w placówce medycznej, która zawarła umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie do lekarza specjalisty (poradni specjalistycznej) jest ważne, dopóki istnieje przyczyna (choroba), z powodu której je otrzymałeś.
Rodzaje skierowań do lekarza specjalisty

 • na konsultację - uprawnia cię do jednej wizyty (konsultacji) u lekarza specjalisty
 • na leczenie (objęcie opieką) lub kontynuację leczenia - jest podstawą do przejęcia leczenia przez lekarza specjalistę. Jeśli je otrzymałeś, na następne wizyty do lekarza specjalisty przychodzisz bez skierowania.

Do tych specjalistów skierowanie nie jest wymagane:

 • ginekologa i położnika,
 • dentysty,
 • dermatologa,
 • wenerologa,
 • onkologa,
 • okulisty,
 • psychiatry.

Skierowanie nie jest wymagane od osób:

 • chorych na gruźlicę,
 • zakażonych wirusem HIV,
 • inwalidów wojennych i osób represjonowanych,
 • uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych - w zakresie lecznictwa odwykowego.

Skierowanie do szpitala

Jeśli twoje schorzenie uniemożliwia leczenie w warunkach ambulatoryjnych, dostaniesz skierowanie do szpitala, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Skierowanie takie może wystawić ci lekarz, lekarz dentysta lub felczer.

Ważne

W stanach nagłych świadczenia zdrowotne są udzielane bez wymaganego skierowania. W takich systuacjach masz prawo przedstawić dowód ubezpieczenia zdrowotnego w późniejszym terminie. W innych przypadkach, jeśli nie masz skierowania, za leczenie specjalistyczne musisz zapłacić.

Skierowania na badania podstawowe

Masz prawo do badań diagnostycznych, w tym analityki medycznej, wykonywanych na podstawie skierowania lekarza lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego. Należą do nich m. in. morfologia z rozmazem, OB, próby wątrobowe, poziom cholesterolu, badania moczu (w tym posiew z antybiogramem), badania kału, wymaz z gardła, EKG w spoczynku, USG jamy brzusznej, rentgen klatki piersiowej, kręgosłupa, zatok.

Skierowanie na badania specjalistyczne

Jeśli jesteś objęty leczeniem specjalistycznym i musisz wykonać dalsze badania, kieruje cię na nie lekarz specjalista. Wskazuje on także, w których placówkach masz je wykonać. W przypadku badań współfinansowanych, takich jak: angiografia, USG Doppler DUPLEX z kolorowym obrazowaniem przepływu, gastroskopia, rezonans magnetyczny, scyntygrafia narządowa (oprócz tarczycy), limfoscyntygrafia, tomografia komputerowa, urografia z kontrastem niejonowym, scyntygrafia całego ciała (układ kostny), możesz wybrać zakład, gdzie je przeprowadzisz. Musi mieć on jednak podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

NFZ, Ministerstwo Zdrowia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ola
|

MNIE INTERNISTKA NIE CHCIAŁA DAĆ DO HEMATOLOGA

ja
|

a mnie dentysta dal skierowanie do laryngologa i dermatologa mimo ze nic mi nie dolega bede zdrowym kolejke i miejsce zajmowal

Kryska
|

Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty? Mam skierowanie ktore wypisał mi laryngolog. Skierowanie do szpitala.

Tosia
|

Ktoś z rodziny (starsza osoba) złamała rękę (z przemieszczeniem). Zabrało ją z domu pogotowie. W badaniu RTG wyszło, że niezbędna będzie poprawka w szpitalu. Od początku pacjentka była badana w jednym szpitalu. Teraz lekarz ze szpitala powiedział, że niezbędne jest skierowanie od lekarza 1. kontaktu na ten zabieg.
Tymczasem lekarz 1. kontaktu w rozmowie telefonicznej, zamiast po prostu powiedzieć: proszę przyjechać ze wszystkimi dokumentami ze szpitala, to wystawię skierowanie, wykłóca się, że skierowanie powinien wystawić lekarz ze szpitala, z którym rozmawialiśmy (sam do siebie?).
Co w takiej sprawie robić? Lekarz pierwszego kontaktu bardzo niemiły, potraktował osobę rozmawiającą jak głąba, choć ta była miła i starannie przedstawiła sprawę.
Czy lekarze 1. kontaktu są od utrudniania?
Czy lekarze mają prawo odsyłać od annasza do kajfasza po głupie skierowanie, kiedy wydarzył się wypadek?

kim
|

Szanowne panie z rejestracji nie mają nic do gadania tylko rejestrują wg wytycznych funduszu zdrowia lub dyrektora placowki i muszą sie użerać z takimi jak ty wiecznie roszczeniowymi symulantami.

niteczka
|

Niestety, w rejestracji żądają skierowania do onkologa. Bez niego szanowne Panie w rejestracji nie zapiszą na wizytę.

pacjent z pomorza
|

To, że skierowania nie trzeba do dentysty jest tak oczywiste, jak papier toaletowy w ubikacji. Nie odpowiadacie, ani nie opisujecie w tym, cokolwiek to jest, powiedzmy wypociny niczego istotnego z punktu widzenia pacjenta. Poza stwierdzeniem, że jest coś takiego jak skierowanie, lekarz specjalista, zwykły lekarz i poradnie... nie ma tu nic.
A np. jaki jest czas ważności skierowania ?????

Ania
|

jak się chodzi do lekarza, to zawsze jakieś problemy, coś nie tak, coś trzeba załatwiać. tylko prywatnie jest bezproblemowo, idziesz wiesz po co, nie będzie kłopotu ze skierowaniem itd. ja chodzę do www.tommed.waw.pl i polecam. przynajmniej nie trzeba się stresować

mira
|

Nie masz racji Dorsi, przekonałam się dziś na własnej skórze, że to nie Anna nie umie czytać, ale panie w rejestracjach nie umieją i jeszcze będą Cię bezczelnie przekonywać że masz przynieść skierowanie - właśnie chodzi o onkologa i co?

Dorsi
|

Anno czytaj tekst ze zrozumieniem, do onkologa dalej bez skierowań więc nie rozumiem twojego wpisu. Nie czytamy dokłądnei co jest napisane a potem nieuzasadnione żale