Probiotyk do nosa - czy jest skuteczny?

Probiotyk do nosa ma za zadanie przywrócić naturalną florę bakteryjną w nosie. Dzięki temu ma wzrastać odporność na zachorowania na infekcje układu oddechowego. Czy probiotyk do nosa jest skuteczny? Jak działa i na co pomaga? Kiedy sięgnąć po probiotyk do nosa?

Probiotyk do nosa ma za zadanie przywrócić barierę biologiczną. Można go stosować w leczeniu i profilaktyce nawracających zakażeń górnych dróg oddechowych, ale nie tylko. Probiotyk do nosa można stosować także jako profilaktyka zapalenia ucha środkowego, zatok przynosowych oraz gardła i migdałków.

Spis treści

  1. Probiotyk do nosa - zastosowanie
  2. Probiotyk do nosa - jak wygląda?
  3. Probiotyk do nosa - wskazania
  4. Probiotyk do nosa - przeciwwskazania

Probiotyk do nosa - zastosowanie

O zastosowaniu probiotyku do nosa można pomyśleć w przypadku częstych i nawracających infekcji układu oddechowego. Infekcja za infekcją sprawia, że możemy podejrzewać, że mikrobiota naszej śluzówki jest znikoma. Probiotyki do nosa zawierają w swoim składzie szczepy bakteryjne Streptococcus salivarius i Streptococcus oralis. Bakterie tych szczepów wchodzą w skład prawidłowej mikroflory nabłonka górnych dróg oddechowych.

Zadaniem tych bakterii jest zasiedlenie śluzówki i zapewnienie jej prawidłowej pracy. Stosowanie probiotyku do nosa może ograniczyć infekcje. Niedobór fizjologicznych paciorkowców zwiększa bowiem ryzyko paciorkowcowych zakażeń gardła i migdałków oraz ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Stosowanie antybiotyków może zaburzyć prawidłowy skład flory bakteryjnej i przyczyniać się do nawracających zakażeń.

Probiotyk do nosa - jak wygląda?

Probiotyk do nosa ma postać proszku, który należy zalać wodą a następnie założyć na buteleczkę atomizer. Probiotyk do nosa należy stosować dwa razy dziennie przez minimum 7 dni (chyba, że lekarz lub producent zaleci inaczej). Zazwyczaj terapia jest powtarzalna przez kolejne 3 miesiące.

Probiotyk do nosa - wskazania

  • nawracające infekcje,
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie nosa,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • zapalenie migdałków.

Probiotyk do nosa - przeciwwskazania

Nie można stosować probiotyku do nosa w przypadku wystąpienia uczulenia na składniki preparatu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE