Jak opiekować się osobą chorą, która nie mówi?

Porozumienie się z chorym, który cierpi na zaburzenia mowy, jest utrudnione. Ale nie oznacza to, że nie można się z nim komunikować. Podpowiemy, jak to zrobić.

Jak porozumiewać się z chorym, który nie mówi?

Możliwość porozumienia się nie jest ograniczona tylko do wypowiadania słów. To tylko część komunikatu. Wielkie znaczenie ma także gest, spojrzenie, wyraz twarzy, sposób poruszania się. Dzięki takiemu przekazowi informacja może docierać w obie strony – od opiekuna do chorego i od chorego do opiekuna.

Zwykle powodem trudności w porozumieniu się jest afazja, czyli utrata (częściowa lub całkowita) zdolności mówienia. Afazja rozwija się, gdy uszkodzeniu ulegną te struktury mózgu, które odpowiadają za mówienie i rozumienie mowy. Często występuje ona razem z utratą zdolności pisania i czytania.

Jak nawiązać kontakt z osobą, która nie mówi?

Z osobą, która utraciła zdolność mówienia, można nawiązać kontakt. Jak to zrobić?

  • Bądź cierpliwy i empatyczny, czyli wczuj się w położenie podopiecznego, a to ułatwi nawiązanie emocjonalnego kontaktu i porozumienie się.
  • Utrzymuj z chorym kontakt wzrokowy, aby czuł się bezpieczniej i choćby częściowo mógł odczytywać słowa z ruchu warg. Poza tym, obserwując mimikę jego twarzy, będziesz wiedzieć, czy akceptuje twoje działania, czy jest im przeciwny.
  • Mów krótkimi zdaniami. Pytania lub polecenia muszą być formułowane wprost, aby odpowiedź mogła się ograniczyć do jednego słowa (tak lub nie) lub skinienia głową. Mów wyraźnie, ale nie podnoś głosu, bo to wprowadza niepotrzebne zdenerwowanie.
  • Gestykuluj – mimika twojej twarzy, gesty, ruchy mogą zastąpić słowa, np. gdy pytasz, czy podopieczny chce się napić, pokaż to gestem.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
bar
|

my na pieluchę obciągamy podkoszulkę i sklejamy taśmą do sklejania paczek-szeroka
od przodu do tyłu

Magda
|

A może stosować chłonne podkłady higieniczne zabezpieczające łóżko?

Małgosia
|

Moja teściowa miała udar i od pobytu w szpitalu ma zakładane pieluchy, których nie chce. Cały czas je zdejmuje. Nie pomagają żadne sposoby żeby przekonać ją do pozostania w pielusze. Prawie nie mówi i nie wiem ile rozumie. Napewno poznaje domowników. Przedtem mieszkała sama i przez 40 lat była "samorządna" - sama decydowała co i kiedy robi. Teraz musi mieszkać z nami. Pieluchy są chyba największym problemem, bo jeśli uda jej się taką pieluchę zdjąć, to, niestety, zanieczyści łóżko. Dlatego my zakładamy, a ona wciąż zdejmuje. Nie wiemy już co robić żeby zrozumiała że pielucha jest konieczna albo że trzeba sygnalizowac chęć skorzystania z toalety. CZY MOGĘ PROSIĆ O JAKĄŚ RADĘ ? Dziękuję.