Ile kosztuje aparat słuchowy?

Aparat słuchowy to często jedyna szansa, na pełny kontakt z otoczeniem. Niestety, cena aparatu słuchowego waha się od 120 do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. W ramach NFZ pacjentom przysługuje refundacja, pomoc można uzyskać również z PFRON. Sprawdź, jaki warunki trzeba spełnić by z niej skorzystać.

Refundacja NFZ na aparaty słuchowe jest regulowana rozporządzenie Ministra Zdrowia odnośnie refundacji na aparaty słuchowe, wkładki uszne oraz urządzenia wspomagające słyszenie z 2014 roku.

Aby uzyskać refundację, laryngolog musi wystawić wniosek na aparat słuchowy i wkładkę uszną. Z wnioskiem należy pójść do wojewódzkiego oddziału NFZ (trzeba mieć z sobą dowód osobisty i dowód ubezpieczenia), by potwierdzić zlecenie. Wniosek można też wysłać pocztą lub upoważnić kogoś do jego złożenia. Następnie należy udać się do punktu sprzedaży, który ma podpisaną umowę z NFZ. O dofinansowanie można się ubiegać co pięć lat. Od 2014 r. obowiązują nowe stawki refundacyjne.

  • Aparaty słuchowe dla dzieci i młodzieży do 26. roku życia – refundacja obejmuje kwotę 2000 zł na aparat słuchowy oraz 60 zł na wkładkę uszną (przysługuje na 2 aparaty). Niedosłuch musi przekraczać wartość 30 dB HL.
  • Osoby dorosłe po 26. roku życia – refundacja obejmuje kwotę 700 zł na aparat słuchowy oraz 50 zł na wkładkę uszną. Refundacja przysługuje obuusznie, pod warunkiem że niedosłuch w uchu wymagającym aparatu przekroczy wartość 40 dB HL.

Ile kosztuje aparat?

  • Inwalidzi wojenni i osoby represjonowane – refundacja obejmuje kwotę 1000 zł na aparat słuchowy i 50 zł na wkładkę uszną. Wymagane jest przedstawienie właściwej legitymacji. Refundacja przysługuje obuusznie, pod warunkiem że niedosłuch w uchu niedosłyszącym przekroczy wartość 40 dB HL.
  • Refundacja na aparaty stosowane na przewodnictwo kostne obejmuje kwotę 1800 zł na aparaty słuchowe dla dzieci i młodzieży (do 26. roku życia) i 1260 zł w przypadku dorosłych po 26. roku życia (refundacja na 2 aparaty, pod warunkiem że niedosłuch w uchu wymagającym protezy przekroczy wartość 40 dB HL w przypadku osób dorosłych oraz 30 dB HL w przypadku osób do 26. roku życia).
  • Refundacja na systemy wspomagające słyszenie obejmuje kwotę 2750 zł i jest przyznawana osobom do 26. roku życia raz na 5 lat. Uwaga: można też starać się o pomoc z Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wysokość dofinansowania uzależniona jest od powiatu i od okresu, w którym pacjent stara się o dofinansowanie.

Polecany artykuł:

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE