Jak dobrać aparat słuchowy?

2015-09-17 11:45 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" |Anna Lenar | Konsultacja: dr n. med. Anną Geremek-Samsonowicz

Niedosłuch nie jest już problemem tylko ludzi po sześćdziesiątce - takie kłopoty ma co szóste polskie dziecko. Wsparcia w aparatach słuchowych potrzebują coraz młodsze osoby, jednak niewiele z nich chce je nosić. Aparaty słuchowe są bardzo dyskretne, a oferta modeli ogromna. Jakie urządzenie wybrać? Tańsze czy droższe? Takie, które umieszcza się za uchem, czy mocowane wewnątrz ucha?

Mamy do wyboru aparaty słuchowe zauszne i aparaty słuchowe wewnątrzuszne. Pierwsze są zalecane osobom ze znacznym ubytkiem słuchu, drugie – osobom z niedosłuchem małym, bo przy dużym ubytku słuchu taki aparat może nie wystarczyć. Poza tym aparatów umieszczanych w uchu nie stosuje się u tych, którzy mają wąski kanał słuchowy lub wysięk z ucha.

Dobry aparat słuchowy, czyli jaki?

Dla osoby korzystającej z aparatu słuchowego najważniejsze jest rozumienie mowy, dlatego też urządzenie powinno być wyposażone w automatyczny system czyszczący sygnał mowy z szumów, sprzężeń dźwięków itp. Dobry aparat słuchowy potrafi wyciszyć dźwięki pochodzące z otoczenia i uwypuklić mowę, czyli to, na czym najbardziej nam zależy. Jeśli nie słyszymy dźwięków o niskiej częstotliwości, aparat powinien je wzmacniać, a inne pozostawić bez zmian.

Koniecznie przetestuj aparat słuchowy

Zawsze warto przymierzyć kilka różnych aparatów, zanim wybierze się ten właściwy. To ważne, ponieważ im dokładniejsze dopasowanie aparatu, tym lepsze, bardziej naturalne słyszenie. Ale między przymiarkami kolejnych aparatów należy zrobić krótką przerwę, by możliwa była właściwa ocena poszczególnych urządzeń. Protetyk
ocenia słyszenie i rozumienie mowy najpierw bez aparatu, a później po jego założeniu. Dźwięki i słowa są odtwarzane z różnym natężeniem, co pozwala ocenić rzeczywiste rozumienie mowy oraz lepiej dobrać aparat słuchowy. Niewłaściwie dobrany może przyczynić się do pogłębienia wady słuchu, zwłaszcza gdy będzie wzmacniał, niezależnie od sytuacji, wszystkie dźwięki. Dobry aparat to taki, który w coraz głośniejszym otoczeniu coraz mniej wzmacnia dźwięki.

Ważne

Kiedy do audiologa

Jeśli coraz głośniej nastawiasz radio albo słuchasz wiadomości telewizyjnych, idź do laryngologa i poproś o skierowanie do poradni audiologicznej. Tam zrobisz podstawowe badania słuchu, z rozumieniem mowy włącznie, a w razie konieczności lekarz z audioprotetykiem dobiorą odpowiednie parametry aparatu słuchowego. Dobrze jest przymierzyć potem kilka aparatów o podobnych parametrach, ale różnych firm.

Rozmowa z dr. n. med. Anną Geremek-Samsonowicz, otolaryngologiem, specjalistą audiologiem, kierownikiem Kliniki Rehabilitacji w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu.

  • Czy są jakieś badania, które wskazywałyby, że fale elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe mogą uszkadzać słuch?

Dr n. med. Anna Geremek-Samsonowicz: Nikt nie udowodnił, że tak jest. Sądzę jednak, że używanie zarówno telefonów, jak i słuchawek powinno mieć rozsądne granice. Proszę sobie wyobrazić, co dzieje się z aparatem słuchowym człowieka, który ze słuchawkami w uszach słucha muzyki tak głośno, że i do nas, stojących w pobliżu docierają jej dźwięki. Wiem, że to będzie za chwilę mój pacjent. Po wszystkich koncertach zgłasza się do nas wielu młodych ludzi, skarżąc się, że nagle pogorszył im się słuch lub wystąpiły szumy uszne, a był też 17-letni chłopak, który zasnął na dyskotece przy kolumnach głośnikowych i obudził się głuchy.

  • Jakie są pierwsze objawy niedosłuchu?

A.G.-S.: Zaczyna się od gorszego rozumienia mowy. Słyszy się, że ktoś mówi, ale nie rozumie się, co mówi. Szczególnie ma to miejsce w złych warunkach akustycznych – w dużym towarzystwie czy w kościele. To objawy, które świadczą o tym, że pasmo słuchu tonów wysokich jest „obcinane” przez nasz aparat słuchowy, a w języku polskim głoski szczelinowe – te wszystkie ź, sz, cz, dź... – mówi się tonem wysokim. Następnym objawem są bardzo dyskretne szumy, stałe lub narastające przy zmęczeniu czy narastające w ciszy

  • A kiedy przychodzi czas na wsparcie słuchu aparatem?

A.G.-S.: Na pewno wtedy, gdy z racji niedosłuchu tracimy kontakt z otoczeniem. Ludzie wycofują się wówczas z życia, bo wstydzą się, że nie słyszą, co mówi sprzedający w sklepie, znajomi podczas spotkania towarzyskiego, aktorzy ze sceny.

  • Czy jest się czego wstydzić?

A.G.-S.: Niby nie, ale nasze społeczeństwo nie jest tolerancyjne wobec inności, w tym starości, gorszej sprawności. Tacy ludzie spychani są na margines, poddawani ostracyzmowi. Trudno sobie z tym radzić, ale nie można się poddawać.

  • Czyli nosić aparat słuchowy?

A.G.-S.: Tak. Technika poszła tak daleko, aparaty są tak doskonałe, że każdy może dobrać sobie taki, który pomoże mu rozumieć mowę.

  • Dlaczego więc ludzie się tak przed nimi bronią?

A.G.-S.: No cóż, okulary to przedmiot, do którego wszyscy się przyzwyczaili i nikt nie zwraca uwagi na osobę, która je nosi. Natomiast aparat słuchowy stygmatyzuje, łączy się z czymś gorszym, słabszym, wzbudza niezdrową ciekawość – a co on ma w uchu?

  • Wiele osób, szczególnie starszych, boi się trudności technicznych w obsłudze  aparatu słuchowego.

A.G.-S.: Niesłusznie. Dobieramy aparaty indywidualnie – do poziomu niedosłuchu pacjenta oraz do jego możliwości intelektualnych, manualnych, finansowych. Przede wszystkim radzę, by aparat wypróbować, dobrać tak, aby przede wszystkim pomagał lepiej rozumieć mowę – ma to być przedmiot nie tylko przydatny, ale też przyjazny. Trzeba założyć i przekonać się, że lepiej się słyszy. To tak jak z okularami, które zakłada się pierwszy raz i nagle widzi się, że świat nie jest taki zamazany, jak się wydawało.

  • Jaki jest wybór aparatów słuchowych?

A.G.-S.: Ogromny. Przy mniejszych niedosłuchach stosuje się aparaty dyskretnie schowane w przewodzie słuchowym. Jest wiele innych, które zakłada się za małżowinę, z cieniutkimi, właściwie niewidocznymi przewodami. Współczesne aparaty słuchowe naprawdę są małych rozmiarów i nie trzeba się obawiać, że będą szpecić.

  • Czy tylko aparaty mogą poprawić słyszenie?

A.G.-S.: Są też sposoby chirurgiczne, np. leczenie częściowej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych. To znakomite rozwiązanie przy starczej głuchocie, gdy pacjent nie ma korzyści z klasycznego aparatu słuchowego. I nie ma przeciwwskazań do takiego zabiegu ze względu na wiek. Mamy pacjentów nawet po osiemdziesiątce.

  • Na czym polega wyższość tej metody?

A.G.-S.: Poprawę słuchu uzyskuje się za pomocą elektrycznego sterowania i stymulacji ucha wewnętrznego. Implant stymuluje tony wysokie, źle słyszane przez pacjenta, a nie stymuluje tonów niskich, które często nie uległy pogorszeniu. Tego nie można zrobić nawet w najnowocześniejszych aparatach. I coraz więcej osób decyduje się na taką operację, szczególnie że jest ona refundowana przez NFZ.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Natalia Zawadzka
|

Niestety, dobrze wiem jak to jest mieć problem z doborem aparatu słuchowego. Jestem niedługo umówiona na kolejną wizytę do protetyka, bo nie wszystkie do tej pory mi leżały... Myślę jeszcze nad zamówienie może przez internet, chociaż wiem, że to ryzykowne.

Mattek
|

Aparat najpierw trzeba przymierzyć i zobaczyć czy nam leży. Ja miałem okazję przymierzać aparat Phonak i niestety mi nie leżał. Wybrałem inną markę trochę tańszą ale wiem, że wybrałem właściwe dla siebie urządzenie. oczywiście mocno pomogli mi w wyborze aparatu w salonie Audiocentrum.com za co jestem im bardzo wdzięczny. Pewnie teraz męczyłbym się z innym urządzeniem a tak widoczna jest poprawa mojego komfortu życia.

karoll
|

Witam. sadze ze za 4000-5000 tys kupisz juz taki aparat w geersie. Kwestia jakiej firmy. Bo nie wiem czy wiesz ale geers jest salonem, w którym sprzedaje sie szereg marek. Patrzyles juz wczesniej na jakis? jesli nie to mozesz spokojnie do nich uderzyc . napewno pomoga ci wybrac cos odpowiedniego.
jesli chodzi o dofinansowanie, problem lezy po stronie NFZ, któremu zazwyczaj brakuje kasy na plynna refundacje. w jednym wojewdztwie sa kolejki w drugim nie ma.
nie wiem jakie sa szanse na zmiane tej sytuacji.

mariusz
|

hej, mam pytanko poszukuje aparatu dla siebie. na jedno ucho na razie. czytam info o cenach, mówicie to o kowta 5 tys, 3 tys. Chciałbym dobrac apart, który pomoze mi uczestniczyć w codziennej pracy, gdzie przebywa wiecej osób, jest dosyć głośno. Mysle ze sprzet musiałby byc zaawansowny technologicznie, zeby sprostać takim wymaganiom. Co myslicie? W jakim przedziale cenowym mógłbym kupic taki aparat.
I jak to jest z dofinansowaniem? i dlaczego tak dlugo trezba czekac?

agat
|

Dzieki bardzo za informacje. Rzeczywiscie do konca marca maja ten rabat na drugi aparat. Super strasznie sie ucieszyłam bede mogła kupic jeden drizszy aparat, a drugi bez wzgledu na klase za duzu duzo taniej. Owszem nie ma na to refudnacji, ale i tak wyjde z tego na plusie. Na NFZ czekałabym dobre kilka miesiecy.

karoll
|

Z tego co wiem najprostszy aparat kosztuje mniej niz 1000 zł. Oczywiscie cena zalezy od klasy aparatu jakiego szukasz. Te najtansze sa dla osob które przebywaja w spokojnym otoczeniu, lecz maja takze duzy wybór apratów w cenie w ok. 3500 zł.
Geers to duza firma, sadze ze maja swoje oddziały w wielu miejscach. Polecam sprawdzic na ich stronie.

agat
|

Witam, w jakich granicach cenowych mozna kupic u nich dwa aparaty. slyszałam ze zakup dobrego aparatu sluchowego to kwota rzedu 5000 zł za jeden aparat. Cena dwóch powala mnie z nóg. Chetnie skorzystałabym z takiej oferty. Orientujesz sie moze czy maja oni siec sklepów w roznych miastach? Miszkam w malym miasteczko niedaleko Radomia, Moze w Radiomu maja jakis oddział. Bede wdzieczna za info. Bo oferta o ktorej piszesz naprawde brzmi interesujaco.

karoll
|

Zgadzam sie, siwta ruszyl krok na przód,Obecnie mamay szeroki wybor najrozniejszych aparatów sluchowych, tanszych i drozyszych, widocznych i mniej widocznych, o roznym stopniu zawansowanie technologicznego. Nawet firmy które sprzedaja aparaty sa coraz przychylniejsze dla swoich klientów. Geers np ma szeroki wachlarz aparatów w rónych kategoriach cenowych, tak aby kazdy mogl znalezc cos dla siebie. Ponadto maja tez dodoatkowe rabaty na zakup drugiego aparatu, szczegolnie cieszy to takie osoby jak, które potrzebuja obuusznego protezowania, Wiedzac ze zakup dwoch aparatów w jednmy czasie to nie maly wydatek, kazda zniżka jest dla mnie wielkim plusem, zawsze moge troche zaoszczedzic.