Implanty ślimakowe: operacja wszczepienia. Jak działa implant ślimakowy?

2016-06-01 13:43 ap

Implant ślimakowy jest jedyną powszechnie stosowaną elektroniczną protezą ludzkiego zmysłu, a implantacja to  bezpieczna metoda przywracania słuchu. Dzięki niej osoby głuche i głęboko niedosłyszące znów mogą słyszeć. Kto kwalifikuje się do wszczepienia implantu ślimakowego? Jak przebiega operacja? Na czym polega implantacja bilateralna?

Implant ślimakowy jest zaawansowanym urządzeniem elektronicznym, składającym się z części zewnętrznej (procesor dźwięku, który przetwarza słyszane dźwięki otoczenia) oraz z części wewnętrznej, czyli wprowadzonych do ślimaka elektrod. Implant ślimakowy pozwala na rehabilitację osoby z głębokim niedosłuchem zmysłowo-nerwowym. Pacjent zyskuje nie słuch fizjologiczny, ale słuch zbliżony do niego jakościowo.

Komu pomaga implant ślimakowy? Wskazania do implantacji

Implantacja pomaga wielu pacjentom. Pierwsza grupa to niemowlęta i małe dzieci, u których wadę słuchu wykryto dzięki badaniom przesiewowym, wykonanym w pierwszych dniach życia. Druga grupa to chorzy, którzy stracili słuch na skutek urazu bądź powikłań pochorobowych. Natomiast trzecia to osoby starsze, najczęściej między 60 a 70 rokiem życia (w tym wypadku implantacja stosowana jest wtedy, gdy aparat słuchowy nie spełnia swojej funkcji).

Implant ślimakowy a aparat słuchowy

System implantu ślimakowego nie jest konkurencją dla aparatu słuchowego, lecz jedyną szansą dla osób, którym aparat słuchowy nie pomaga. Chodzi bowiem o sytuację, w której głębokie wady słuchu w uchu wewnętrznym uniemożliwiają prawidłowe przetwarzanie dźwięku na impulsy elektryczne przesyłane dalej do mózgu (nawet jeżeli jest to dźwięk wzmocniony przez aparat słuchowy). W takich sytuacjach jedyną szansą jest bezpośrednie pobudzenie ślimaka za pomocą implantu.

W jaki sposób implant ślimakowy zmienia życie pacjentów?

Nie sposób przecenić zalet płynących ze stosowania implantów u chorych na głuchotę lub częściowy niedosłuch. Mali pacjenci uczą się, bawią i rozwijają wspólnie ze swoimi rówieśnikami. Osoby, które odzyskały słuch dzięki implantacji, znów wychodzą do ludzi, ciesząc się życiem w społeczeństwie i normalną pracą.

Jakie jest znaczenie szybkiego wszczepienia implantu u bardzo małych dzieci?

Naukowcy wskazują, że wczesna implantacja szybciej stymuluje mózg i modeluje układ słuchowy. Dzięki temu możliwa jest pełna rehabilitacja i osiągnięcie poziomu komunikacji dzieci ze zdrowym słuchem.

Na czym polega implantacja bilateralna? Korzyści płynące ze słyszenia obuusznego

W początkach stosowania implantacji stosowano implant jednostronny, pozwalający pacjentowi usłyszeć informacje dźwiękowe docierające z zewnątrz. Z czasem jednak naukowcy, korzystając również z doświadczeń osób korzystających z implantów, doszli do wniosku, że bardzo istotny jest fakt słyszenia obustronnego, co zrodziło inicjatywę wszczepiania implantów w obu uszach.

Podstawową zaletą tej metody leczenia jest umiejętność lokalizacji słyszanego obiektu. Pacjent nie ma już trudności w śledzeniu rozmowy w hałasie. Ważne jest także zapewnienie bezpieczeństwa (osoba z dwoma implantami ma lepszą orientację w przestrzeni i wie, co się wokół niej dzieje). Stosowanie implantów obuusznych pomaga również w nauce mówienia i czytania.

Kiedy dziecko powinno otrzymać drugi implant?

Dziecko zakwalifikowane do operacji wszczepienia implantów bilateralnych operowane jest w dwóch etapach. Im krótszy jest odstęp między operacjami, tym lepsze są efekty. Czas działa tu na naszą niekorzyść, ponieważ centralny układ słuchowy do efektywnego rozwoju wymaga treningu już w początkowych latach życia. Gdy do jednego ucha nie dociera wystarczająca ilość bodźców, ucho to zatraca umiejętność analizy dźwięków. Badania wykazują, że najlepszy okres między operacjami wynosi od 1 do 3,5 lat. Obserwuje się wówczas doskonałe wyniki i postępy w rozwoju dziecka.

Implanty bilateralne na świecie i w Polsce

Obecnie wszczepianie implantów obuusznych jest w świecie standardem, refundowanym przez państwo.

W Polsce implantację bilateralną stosuje się w części przypadków – zgodnie z wyraźnymi wskazaniami lekarza prowadzącego. Zdaniem lekarzy i naukowców zajmujących się tą tematyką – przyjęcie (wzorem innych krajów) standardu powszechnych implantów bilateralnych, byłoby z punktu widzenia dobra pacjentów rozwiązaniem optymalnym.

Wszczepienie implantu ślimakowego w Kajetanach [wideo]

Fragment serialu "Sala operacyjna", w którym prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach wykonuje ekstremalnie trudną operację wszczepienia implantu ślimakowego u dziecka z częściową głuchotą.

Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Daria
|

Witam. Jestem Mama siedmio letniego Wojtusia. Dzis sie dowiedzialam ze musimy wszczepic implant synkowi na lewe ucho. Nosi aparat sluchowy od 4 MC co nie przynioslo wyczekiwanych skutkow. Mozesz powiedziec jak zyje sie z takom implantem? Bardzo dziekuje

Natalia
|

Jestem szczęśliwą posiadaczką implantu od 11 lat. NAPRAWDĘ POLECAM Z CAŁEGO SERCA! Gdyby nie implant ślimakowy, to by aparaty nie pomogły :) Pozdrawiam cieplutko :)

zalamana
|

zastanówcie się poważnie nad operacją wczepienia implantu bo to naprawdę duże ryzyko, znajoma ma dziecko który jest po wczepie w Kajetanach i w wyniku urazu około operacyjnego uszkodzono nerw i przez co uszkodziło częściowo wzrok, co z tego że już trochę lepiej słyszy jak ma dodatkowe inne problemy z winy lekarza :( Zastanówcie się poważnie czy warto ryzykować kosztem dziecka na rzecz lepszego słyszenia, spróbujcie pozostawić dziecko w aparatach słuchowych nawet jak ma minimalne korzyści, przynajmniej nie niesie ze sobą ryzyko i nie ingeruje w organizm jak wczep implantu.

Agata
|

Bardzo pomocny artykuł. Na pewno rozwiewa dużo wątpliwości. U mojego dziecka wszczepiono dwa implanty obu usznie przy jednej operacji firmy Cochlear. Po wielu konstultacjach z lekarzami zdecydowaliśmy się na implanty. Była to najlepsza decyzja dla mojego dziecka. Ponieważ dziś dzień nasz maluszek nie ma problemu z odbieraniem dźwieków i kontaktowaniu sie z innymi dziećmi.

Nikki
|

Witam Anielo,
Ja mam 24 lata i pochodzę z Warszawy. Niestety urodziłem się z głębokim niedosłuchem na jednym uchu. Rodzice mi wszczepili implanty słuchowe jak miałem 3 latka bo niestety mój stan się pogarszał i aparat słuchowy który nosiłem już nie pomagał tak jak powinien co mi mój rozwój mowy utrudniało.

Aniela
|

Hej Nikki a ile masz lat? Dlaczego zdecydowałeś się na implant? Skąd jesteś.Aniela

Nikki
|

Ja jestem nosicielem implantów ślimakowych na obu uszach, bo cierpię na głęboki niedosłuch. Implanty od firmy Cochlear zostały mi wszczepione w Kajetanach. Sadzę ze była to dobra decyzja, choć bardzo długo się zastanawiałem nad operacja I wiele konsultacji z lekarzami przeszedłem.

nick
|

Z tego co się orientuję najkrótszy czas oczekiwania na zabieg wszepienia implantu słuchowego jest w Poznaniu, a przynajmniej tak było jeszcze kilka miesięcy temu, jak moja mama miała wszczepianego Cochlear`a. Jak jest w Kajetanach ciężko powiedzieć, ale domyślam się, że tam czeka się dłużej.
Artykuł bardzo ważny i zawierający dużo informacji. Ja dodałabym jeszcze, że koszty implantu słuchowego pokrywa państwo. Warto dodać, że gdyby nie implant słuchowy wiele osób w tym moja mama byłoby skazanych na życie w ciszy.

Matka
|

Pomóżcie proszę, bo nie mogę znaleźć. Chodzi mi o ceny zabiegów chirurgicznych ucha, przeprowadzanych w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach?

doświadczona przez los
|

W połowie ubiegłego roku dopadła mnie choroba nagłej głuchoty. Kuracja w komorze hiperbarycznej częściowo przywróciła słuch. Wyposażona jestem w 2 aparaty słuchowe ale problem w tym, że w różnych momentach słyszę z różną wyrazistością. W trakcie wizyty w Kajetanach zakwalifikowano mnie do operacji ale najpierw na jedno ucho. Nie wiem jak długi jest czas oczekiwania na operację ale dla mnie to jedyna nadzieja na powrót do normalnego aktywnego życia.