Toksoplazmoza: wyniki i interpretacja

Badania na toksoplazmozę wykonują zazwyczaj kobiety w ciąży, lub te, które starają się o dziecko. Dlaczego? Bo toksoplazmoza w ciąży jest groźna dla dziecka i może być przyczyną poronienia. Jaka jest poprawna interpretacja wyników badania na toksoplazmozę? I co to jest awidność przeciwciał?

Spis treści

  1. Badania na toksoplazmozę - wskazania
  2. Badanie na toksoplazmozę - na czym polega
  3. Badania na toksoplazmozę - wyniki
  4. Badania na toksoplazmozę - awidność przeciwciał IgG

Wyniki badania na toksoplazmozę nie jest trudno zinterpretować, ale najlepiej zgłosić się z tym do lekarza.  Lekarz w zależności od stężenia przeciwciał może zalecić różne postępowanie. Dowiedz się, jak interpretować wyniki badań toksoplazmozy.

Posłuchaj, w jaki sposób interpretować wyniki badań w kierunku toksoplazmozy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Badania na toksoplazmozę - wskazania

Badania na toksoplazmozę powinny wykonać kobiety w ciąży, lub te, które starają się o dziecko. Dlaczego? Toksoplazmoza w ciąży, wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, może prowadzić do uszkodzeń płodu, a nawet do poronienia.

Kobiety planujące ciążę powinny to badanie wykonać przed poczęciem dziecka. Należy sprawdzić obecność T. gondii, ponieważ nie wszyscy zakażeni mają objawy toksoplazmozy, część chorych jest jedynie nosicielami choroby.

U kobiet w ciąży badanie na wykrycie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży, a u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze, badanie powinno się powtórzyć pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży.

Na zakażenie toksoplazmozą są narażone osoby, które: mają wychodzącego na dwór kota, często jedzą mięso surowe (tatar) lub kwiste, mają bezpośredni kontakt z ziemią (np. w ogrodzie).

Toksoplazmoza nabyta u osób z prawidłową odpornością może nie dawać żadnych objawów. Jeśli się pojawią, to jest to najczęściej: gorączka, objawy grypopodobne, powiększone węzły chłonne, dolegliwości stawowe, stany pozapalne narządów, a także zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych. Zależy to od umiejscowienia pierwotniaków w organizmie.

Badanie na toksoplazmozę - na czym polega

W diagnozowaniu toksoplazmozy pomagają przede wszystkim badania serologiczne. Obecnie powszechnie określa się poziom przeciwciał przeciwko toksoplazmozie klasy IgM i IgG w surowicy krwi.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi. Nie trzeba być na czczo. Warto też uprzedzić lekarza prowadzącego ciążę o ewentualnym zagrożeniu zakażeniem.

Warto także przeprowadzić badanie w specjalistycznym laboratorium, np. przy szpitalu zakaźnym. Na pewno takie badanie będzie bardziej miarodajne. Czasem wyniki uzyskane w zwykłych prywatnych laboratoriach mogą być mylące. Ma to związek z różnymi wartościami referencyjnymi stężenia przeciwciał i awidności w różnych laboratoriach.

Badania na toksoplazmozę - wyniki

  • IgG (–); IgM (–) - nie było infekcji, w ciąży badania kontrolne co 3 miesiące
  • IgG (+); IgM (–) -  przebyte w przeszłości zakażenie (wyjątek – bardzo wysokie stężenie IgG, należy sprawdzić awidność przeciwciał)
  • IgG (–); IgM (+) - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza, prawdopodobnie leczenie
  • IgG (+); IgM (+) - niedawne zakażenie, można sprawdzić awidność (jeśli jest niska, prawdopodobnie trzeba rozpocząć leczenie ciężarnej)

Badania na toksoplazmozę - awidność przeciwciał IgG

Awidności przeciwciał IgG pozwala ustalić, czy infekcja jest świeża (niska awidność), czy przebyta kilka miesięcy lub lat wcześniej (wysoka awidność). Zbadanie awidności pomaga czasem podjąć lekarzom decyzję dotyczącą leczenia przyszłej mamy antybiotykiem.

Ważne

Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie w pierwszym trymestrze, bo może się skończyć poronieniem. Świeże zakażenie w drugim trymestrze ciąży może skutkować wadami układu nerwowego i oka, zaś w trzecim trymestrze anemią lub powiększeniem wątroby.

Ryzyko powikłań u dziecka jest bowiem odwrotnie proporcjonalne do czasu trwania ciąży: maleje z każdym kolejnym trymestrem. Poza tym, nawet jeśli dojdzie do zakażenia, nie znaczy to, że dziecko urodzi się chore, większość maluszków rodzi się zdrowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kociara
|

Przestańcie rozpowszechniać tę nagonkęna koty. Żeby się zarazić od kota toksoplazmozą trzeba zjadać jego kupy. Nie ma innej możliwości!!!!!!! Ludzie mają tokso z warzyw i mięsa a nie od kotów!!!!!! Trochę faktów i nauki, a mniej mitów. Błagam!

Kasia
|

Witam jestem w 8 tygodniu ciąży dziś zrobiłam badania Toxoplasma IgG wyszło 497,8 a Toxoplasma IgM 0,377 może mi ktoś powiedzieć co to oznacza ? Bardzo się martwię

milena
|

Witam dziś odebrałam wyniki Toxoplasma gondii IgG 142,1 IU/ml i Toxoplasma gondii Igm 0,199 Index, prosze o pomoc czy to są prawidłowe wyniki czy nie?

Nika
|

Jestem w 20tyg. ciązy moje wyniki : IgG : 650 a IgM : 320 , co to oznacza ? Czy jestem zarazona czy juz przeszlam chorobę ? Bardzo sie martwię.

Kami
|

Proszę o interpretację wyników Igg 1986IU/ml igm 1,780.

Dorcia6280
|

Witam jestem w 10 tyg.ciąży właśnie odebrałam wyniki i trochę mnie niepokoją toksoplazmoza IgG Dodatni 60,00 Ul/ml IgM Ujemny 0,17 lU/ml, rózyczka IgG II Dodatni 110,00 Ul/ml , HCV Przeciwciała (badanie przsiewowe) Ujemny 0,14

Elka
|

Witam otrzymałam wyniki z toksoplazmozy dziecka
IGG1,10IU/ml
nieobecne<6,4
watpliwe 6,4-9,9
pozytywny>10
ujemny
IGM0,36 index
nieobecne<0,9
watpliwy 0,9-0,99
dodatni>=1,0
ujemny
co oznacza ten wynik prosze o pomoc

ada
|

Hej mam wyniki toxo igg 34,30 i igm 4,800
Prosze powiedzcie coś o tym.

Celina
|

Co oznaczają wyniki badań Toxoplazmoza gondii
IgG(ICD-9: X41) wynik surowicy 77,36 IU/ml IU/ml
IgM (ICD-9: X45) wynik surowicy 0,24 S/CO

matka
|

Odezwij się do mnie proszę. Mam dziecko chore na wrodzona toxo. Mam mnóstwo pytań do tej pory nie znalazłam nikogo kto choruje na to paskudztwo. Paulina Szubielak - facebook