DUŻA ŁECHTACZKA. Czy niepokoją cię wymiary łechtaczki?

2018-10-16 15:51 Anna Ławniczak

Duża łechtaczka dla jednych jest skarbem, dla innych źródłem niepokoju. Czy jest norma jaką wielkość powinna mieć? Czy łechtaczka może być za duża?

Co to znaczy duża łechtaczka? Wszystko zależy od naszego punktu widzenia. Jedne kobiety (oraz ich partnerzy) mogą nie mieć w ogóle problemów z nieco większymi rozmiarami łechtaczki, a wręcz doceniać jej wielkość, inne - niepokoić się wielkością tego organu. Łechtaczka może wydawać się duża w momencie, gdy okalające ją wargi sromowe są małe - dużo zależy więc od ogólnej budowy anatomicznej krocza.

Sprawdź: Wagina (pochwa) - jak wygląda? Typy budowy waginy

Jakie wymiary ma duża łechtaczka?

Łechtaczka, średnio, ma około 2 cm długości oraz żołądź (czyli krągłe zakończenie) o wymiarach 3,4 mm na 5,1 mm. Jest to jednak tylko widoczna część łechtaczki - tak naprawdę jej większa częśc ukryta jest wewnątrz ciała! Łącznie, razem z "odnogami" sięgającymi w głąb miednicy, łechtaczka ma ok. 12-15 cm.

Czytaj też: Łechtaczka - budowa. Jak pieścić łechtaczkę?

Ale łechtaczki różnią się między sobą, podobnie jak męskie penisy i nie ma ustalonej normy jaką wielkość powinny mieć. Czy istnieje za duża łechtaczka? Lekarskie doniesienia mówią, że pod wpływem męskich hormonów łechtaczka może przybrać naprawdę duże rozmiary: np. 6 cm długości i ok. 2 cm średnicy (mowa o widocznej części łechtaczki). Przypomina wtedy mały penis i na tyle się wyróżnia, że może stanowić problem. Łechtaczka, której wymiary tylko nieco odbiegają od średniej - nie powinna niepokoić.

Duża łechtaczka - klitoromegalia

Przerost łechtaczki nosi nazwę klitoromegalii. Taka przypadłość może zdiagnozować tylko lekarz, więc w razie wątpliwości najlepiej udać się do ginekologa. Lekarze posługują się specjalną skalą (Skala Pradera) wyglądu narządów płciowych i według niej oceniają każdy przypadek. Przerost łechtaczki najczęściej jest wrodzony, spowodowany np. przerostem nadnerczy czy zespołem Edwardsa. Może również być wynikiem wysokiego poziomu androgenów (np. w zespole jajników policystycznych) lub działania guzów hormonalnych.

Duża łechtaczka czy tylko dobrze widoczna

Kobiety bardzo różnią się budową zewnętrznych narządów płciowych. Niektóre mają bardzo małe wargi sromowe, inne - duże. Są kobiety, u których wewnętrzne wargi sromowe mniejsze są znacznie większe od zewnętrznych. Są wargi sromowe mięsiste i rozchylone, są też stulone jak pączek kwiatu. Budowa warg sromowych ma wpływ także na ekspozycję łechtaczki, która jest umiejscowiona tuż przy złączeniu warg sromowych mniejszych. Mogą ją szczelnie okrywać i nawet jeśli jest spora lub średnich rozmiarów, nie widać jej, a nawet trudno ją wyczuć, jeśli nie jest akurat wypełniona krwią (w zwodzie). Ale zdarzają się także łechtaczki odsłonięte i te mogą wydawać się większe. Dlatego najlepsze co można zrobić, to zaakceptować swoją łechtaczkę taką, jaka jest. Sytuacji, w których potrzebna jest interwencja lekarza zdarza się naprawdę niewiele.

Duża łechtaczka u chirurga

Operacje plastyczne narządów płciowych nie są dziś rzadkością. Najczęściej wykonuje się plastykę warg sromowych. Ale możliwa jest też klitoroplastyka czyli operacja łechtaczki. Istnieje możliwość zmniejszenia łechtaczki, ale także powiększenie lub wydobycia jej spod skóry, jeśli jest zbyt mocno ukryta. Powinien to jednak robić doświadczony chirurg, najlepiej będący jednocześnie ginekologiem. Wszelkie manipulacje skalpelem przy narządzie tak unerwionym jak łechtaczka są bowiem ryzykowne. Można uszkodzić drogi nerwowe i odebrać sobie możliwość przeżywania orgazmu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE
Iga
|

To są wargi sromowe a nie łechtaczka!

Xavi
|

6,5 cm lechtaczka to wieksza niz moj penis!!

aga
|

my mamy po 6,5 cm. łechtaczki i jest nam wspaniale,lubimy razem się lizać.

12345
|

Uwielbiam to! Zawsze jestem chętna na taką rozkosz!

sissy
|

moja partnerka ma dużą, ja nieco nieco mniejszą ale świetnie sie odnajdujemy!

Znawca
|

im większy baba ma dzyndzel tym lepiej. Uwielbiam robić minetę. Która z pań jest chętna ?

1234
|

A ja lubie małe łechtaczki :)

gosc
|

Ja uwielbiam duza lechtaczke jest co wziasc w usta wspaniale eie lize ,ssie bardzo uwielbiam moija ma 5 cm i jestem bardzo zadowolony polecam taka lechtaczke

emmanuel
|

lubie duze lechtaczki i wzmagajace sie drgnienia rozkoszy kobiet po ich aktywacji.