Seks po porodzie - przyczyny problemów z seksem po porodzie

2019-06-02 15:19

Seks po porodzie to dla wielu par duży problem. Dziecko zmieniło wasze życie. Zamieszkało także w sypialni - dosłownie i w przenośni. Po porodzie wasze intymne pożycie jest inne, ale może dostarczać tyle samo satysfakcji co dawniej. Jakie są przyczyny problemów z seksem po porodzie i jak je rozwiązać?

Seks po porodzie - przyczyny problemów z seksem po porodzie
Autor: thinkstockphotos.com Erotyka w TV

Spis treści

  1. Seks po porodzie: od kiedy można współżyć?
  2. Seks po porodzie: brak ochoty na seks
  3. Seks po porodzie: strach przed kolejną ciążą
  4. Seks po porodzie: gdy partner nie chce współżyć

Seks po porodzie może przysporzyć zarówno wielu problemów, jak i przyjemności. Wiele kobiet dopiero po porodzie przeżywa swój pierwszy orgazm. Jednak niektóre pary przeżywają wtedy problemy seksualne. Albo zachowują się jak nastolatki przed „pierwszym razem”, albo jak staruszkowie, dla których seks jest tylko wspomnieniem. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie radzić z problemami?

Seks po porodzie: od kiedy można współżyć?

„Jestem mamą trzymiesięcznego Aleksandra. Brakuje mi seksu, bo przed ciążą nasze współżycie było bardzo regularne. Nie wiem jednak, czy nie jest za wcześnie na powrót do życia erotycznego. Niedawno przecież jeszcze krwawiłam”.

Połóg, czyli czas, kiedy organizm kobiety dochodzi do siebie po ciąży i porodzie, trwa około 6 tygodni i teoretycznie po tym czasie możecie wrócić do współżycia. Jednak każda z nas reaguje inaczej, dlatego po połogu warto wybrać się do lekarza, by sprawdzić, czy nie ma medycznych przeciwwskazań, by powrócić do seksu.

Ginekolog oceni, czy krwawienia z pochwy już się skończyły (macica może oczyszczać się dłużej niż przez 6 tygodni), skontroluje też ewentualne blizny po nacięciu lub pęknięciu krocza – wiele kobiet skarży się na ból w miejscach, gdzie są blizny. Jeżeli miałaś „cesarkę”, lekarz obejrzy szew po cięciu. Rana pooperacyjna może się źle zrastać, zdarza się też, że zaraz po porodzie rozchodzi się np. na skutek dużego wysiłku. Wówczas uprawianie seksu byłoby ryzykowne.

Jeśli jednak wszystko jest w porządku, i czujesz, że jesteś gotowa – nie odwlekaj tego momentu. Zacznijcie od długiej gry wstępnej – to będzie czas dla ciebie na przełamanie strachu przed bólem, rozluźnienie się i odprężenie. Uprzedź swojego mężczyznę, że jeśli poczujesz choćby minimalny dyskomfort, to dasz mu znać, by przerwał i dał ci chwilę np. na zmianę pozycji czy odpoczynek.

Seks po porodzie: brak ochoty na seks

„Moja pięciomiesięczna córeczka wysysa ze mnie nie tylko mleko, ale i siły oraz chęć do współżycia. Wiem, że mąż oczekuje, iż w łóżku układać nam się będzie tak jak dawniej, ale ja w ogóle nie czuję potrzeby, aby się z nim kochać”.

Niechęć do uprawiania seksu to jeden z najczęstszych problemów młodych mam. Aby podjąć walkę o udane pożycie małżeńskie, warto poznać przyczyny łóżkowych kłopotów.

  • Po pierwsze: hormony. Po porodzie organizm kobiety zaczyna wytwarzać duże ilości prolaktyny – hormonu obkurczającego macicę i niezbędnego do produkcji mleka dla dziecka. Niestety, prolaktyna hamuje równocześnie popęd seksualny, co sprawia, że nie myślisz nawet o czymś takim jak seks.
  • Po drugie: zmęczenie. Całymi dniami opiekujesz się maleństwem – karmisz, przewijasz, pierzesz, wychodzisz na spacery. Zazwyczaj nawet w nocy nie możesz się wyspać. Kiedy więc tylko uśpisz je wieczorem, marzysz o wskoczeniu do łóżka, by jak najszybciej usnąć. To zrozumiałe, że nie masz ochoty ani energii na miłosne igraszki.
  • Po trzecie: brak akceptacji swojego wyglądu. Młoda mama często czuje się nieatrakcyjna. Ma nadwagę, bo nie zdążyła jeszcze schudnąć po ciąży, nie ma czasu, by zadbać o urodę: pójść do fryzjera czy choćby umalować się, bo cały swój czas poświęca dziecku.
  • Po czwarte: niektóre kobiety potrzebują do seksu odpowiedniej atmosfery: przygaszonego światła, cichej muzyki, zmysłowego zapachu olejków do masażu. Pierwsze miesiące z maluchem nie dają takiego komfortu. Gdy rodzice mają ochotę na seks, często muszą to zrobić szybko, między jednym karmieniem a drugim lub zanim maluch się obudzi i głośnym płaczem przypomni o swoim istnieniu. I gdzie tu czas na grę wstępną?

Dlatego jeśli twój partner nalega na współżycie, a ty nie masz do tego przekonania, spróbuj przede wszystkim odpocząć. Przerzuć na niego niektóre obowiązki związane z domem i dzieckiem. Gdy on wyjdzie na spacer z wózkiem, odpręż się w wannie z ciepłą wodą lub po prostu wyśpij się. Potem uczesz się i umaluj, tak abyś poczuła się nie tylko dobrą matką, ale i piękną kobietą. Przypomnij sobie, jak dobrze było wam kiedyś razem w łóżku. Może wtedy nabierzesz ochoty na miłość?

Seks po porodzie: strach przed kolejną ciążą

„Miałam skomplikowany poród, który po 10 godzinach cierpień zakończył się cesarskim cięciem. Gdy pomyślę, że miałabym przechodzić przez to kolejny raz, paraliżuje mnie strach. Dlatego unikam zbliżeń z mężem, bo nie chcę mieć drugiego dziecka”.

Czasami strach jest silniejszy od pożądania. Gdy kobieta ma złe wspomnienia po porodzie, jest zmęczona i wyczerpana opieką nad maleństwem, wtedy obiecuje sobie, że już nigdy więcej nie wpakuje się w taką sytuację i nie urodzi kolejnego dziecka. Dlatego zaczyna wykręcać się od współżycia albo kocha się z mężem bez przyjemności, myśląc tylko o tym, czy dobrze się zabezpieczyła przed ciążą. Obawa ta jest tym bardziej zrozumiała, że przez pierwsze miesiące po porodzie – jeśli mama karmi dziecko piersią – możliwości antykoncepcyjne są bardzo ograniczone.

Nie możesz jednak ciągle się bać, bo w ten sposób zwariujesz albo zniszczysz swój związek. Pamiętaj, że laktacja przez jakiś czas uniemożliwia zajście w ciążę (prolaktyna hamuje owulację), ale uważaj, bo niektóre kobiety korzystają z tego dobrodziejstwa natury zaledwie przez 3–4 miesiące po porodzie. Jeśli chcesz czuć się pewnie, poproś lekarza, aby dobrał ci metodę antykoncepcji. Klasyczne, dwuskładnikowe pigułki są wykluczone, gdyż estrogeny przedostają się do pokarmu i mogą działać niekorzystnie na organizm dziecka, poza tym zmniejszają wydajność wytwarzania pokarmu oraz jego skład.

Lekarz może ci jednak przepisać niezawierające estrogenów tabletki jednofazowe (tzw. minipigułki), polecić stosowanie prezerwatywy lub żeli dopochwowych. Dobrym rozwiązaniem jest również tradycyjna lub hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna. Kiedy poczujesz się bezpiecznie, seks znowu zacznie sprawiać ci przyjemność.

Problem
  • Zdarza się, że po porodzie nie odczuwasz satysfakcji ze stosunku lub bardzo długo dochodzisz do orgazmu. To wina rozluźnienia mięśni pochwy i krocza – w czasie porodu stają się one wiotkie, co pogarsza jakość seksu. Nie martw się tym jednak, tylko systematycznie wykonuj ćwiczenia mięśni Kegla. Po kilku tygodniach wszystko wróci do normy, także satysfakcja ze współżycia.
  • Na początku to ty powinnaś decydować, w jakiej pozycji będziecie się kochać. Najlepsze są te, podczas których kobieta kontroluje tempo stosunku oraz głębokość ruchów frykcyjnych.

Seks po porodzie: gdy partner nie chce współżyć

Od mojego porodu minęły 4 miesiące, a mój mąż ciągle nie chce ze mną współżyć. Może już mu się nie podobam?

Dla większości mężczyzn ciąża partnerki i pojawienie się dziecka to duży szok. Dotyczy to na przykład tych, którzy byli obecni przy porodzie, choć tego nie chcieli – zostali zmuszeni przez partnerkę. Wspomnienie rodzącej żony, zakrwawionej i cierpiącej, może wywołać u nich niechęć do podjęcia ponownego współżycia. Podobnie jak obserwacja całej poporodowej fizjologii. Krwawienia, cieknące z piersi mleko dla niektórych panów może być, delikatnie mówiąc, nieprzyjemne. Zwłaszcza dla tych, którzy myśleli, że żona tydzień po porodzie będzie wyglądać tak jak na pierwszej randce. Bardzo często młody tata ma też obawy, że seks po porodzie jest „nie na miejscu”.

Przecież kobieta nie ma teraz siły na takie zabawy. Poza tym jak dotykać jej piersi, skoro są one teraz „zarezerwowane” dla dziecka? A inne intymne miejsca? Czy pieszczoty nie sprawią bólu? Na takie obawy najlepsza jest szczera rozmowa. Musicie znać swoje oczekiwania i potrzeby. Mężczyzna powinien wiedzieć, czy kobieta ma ochotę na seks, a jeśli tak, to czy chce przeżyć stosunek, czy woli na razie same pieszczoty.

Ważne jest też, by partner powiedział żonie o swoim strachu przed sprawieniem jej bólu, lub o odczuciach, jakie wywołuje w nim widok jej nabrzmiałych mlekiem piersi. Będzie to świadczyło zarówno o jego miłości, jak i dojrzałości. Jeśli jednak młody tata nie potrafi poradzić sobie z nową sytuacją, powinien zgłosić się do seksuologa. Specjalista pomoże mu ją zaakceptować i w matce jego dziecka na nowo odkryć kochankę.

miesięcznik "M jak mama"