Tabletki antykoncepcyjne TRÓJFAZOWE - jak działają?

2015-03-31 9:12

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe dość dokładnie naśladują naturalny cykl wydzielania się hormonów, przez co powinny być dobrze tolerowane przez kobiety. Jednak ich stosowanie wymaga ścisłej kontroli - w opakowaniu znajdują się bowiem aż trzy grupy tabletek, a każdą z nich trzeba przyjmować w odpowiedniej kolejności, by skutecznie zapobiec ciąży. Jak dokładnie działają tabletki trójfazowe? Dla kogo są wskazane? Jak je stosować? Kiedy zacząć je brać?

Tabletki antykoncepcyjne TRÓJFAZOWE - jak działają?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe – jak działają?
  2. Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe – wskazania
  3. Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe - jak stosować?
  4. Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe a jedno- i dwufazowe

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe to określenie na trzy grupy tabletek antykoncepcyjnych, o różnym kolorze i składzie - każda z nich zawiera bowiem różną dawkę progestagenów. Dodatkowo niekiedy jedna grupa tabletek zawiera wyższą dawkę estrogenów niż dwie pozostałe. To inaczej niż w przypadku tabletek dwufazowych, w opakowaniu których znajdują się tylko dwa rodzaje tabletek różniących się kolorem i zawartością progestagenu (ale nie estrogenów), a także pigułek jednofazowych (wszystkie tabletki mają ten sam kolor i skład, a dodatkowo zawierają najmniej hormonów ze wszystkich tabletek fazowych).

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe – jak działają?

W opakowaniu znajduje się 21 tabletek - 6 jasnobrązowych, 5 białych oraz 10 ciemnożółtych (występuje też kombinacja 7+7+7). Są to pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, czyli takie, które zawierają syntetyczne odpowiedniki dwóch hormonów - estrogenu (etynyloestradiol) i progestagenu (noretisteron).

Wszystkie trzy rodzaje tabletek różnią się dawką progestagenu - kolejne pigułki zawierają jego pochodne w coraz większych dawkach, tzn. pigułki zażywane na początku cyklu zawierają małe dawki syntetycznego progestagenu, a te przyjmowane na końcu mają go w największej ilości.

Poza tym niekiedy pierwsza i ostatnia grupa tabletek zawiera taką samą dawkę syntetycznego estrogenu, a środkowa seria zwiększoną dawkę tych hormonów (np. 0,03/0,04/0,03 mg). Jednak dotyczy to tylko części tabletek trójfazowych - na rynku dostępne są też takie, które zawierają taką samą dawkę etynyloestradiolu.

Pigułki trójfazowe działają podobnie jak te dwufazowe - hamują owulację, zwiększają gęstość śluzu, tworząc barierę dla plemników oraz powodują zmiany endometrium, uniemożliwiające zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

6 faktów na temat antykoncepcji

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe – wskazania

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe są przeznaczone dla kobiet, które mają regularne cykle, gdyż wprowadzają jedynie niewielkie zmiany w gospodarce hormonalnej.

Są wskazane także dla kobiet, dla których pigułki jednofazowe są nieodpowiednie (np. z powodu plamień lub nadmiernego krwawienia).

Mogą o nie poprosić ginekologia także kobiety w okresie menopauzalnym, gdyż regulują częściowo zaburzoną gospodarkę hormonalną.

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe - jak stosować?

Pigułki antykoncepcyjne trójfazowe - podobnie jak jedno- i dwufazowe - należy przyjmować codziennie, o tej samej porze, przez 21 dni. Należy kolejno brać tabletki najpierw pierwszej serii, a następnie drugiej i trzeciej. Przy każdej tabletce znajduje się symbol dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć.

Pomyłki w przyjmowaniu tabletek trójfazowych mogą skutkować wywołaniem owulacji, a co za tym idzie - ciążą

Po 21 dniach należy zrobić 7-dniową przerwę w ich przyjmowaniu, w trakcie której powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Efekt antykoncepcyjny trwa także w czasie tej tygodniowej przerwy.

Pierwszą tabletkę następnego opakowania należy przyjąć 8. dnia nawet, jeżeli krwawienie jeszcze trwa.

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe a jedno- i dwufazowe

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe bardziej dokładnie niż tabletki jedno- i dwufazowe „naśladują” naturalny cykl, w związku z tym wprowadzają jedynie niewielkie zmiany w gospodarce hormonalnej, a co za tym idzie - są dobrze tolerowane. Częstość występowania skutków ubocznych jest niższa niż przy środkach jedno- i dwufazowych.

Niestety, ich stosowanie wymaga ścisłej kontroli, w związku z tym ryzyko błędu (a co za tym idzie – ciąży) jest większe niż w przypadku tabletek jedno- i dwufazowych.