Niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne polecane dla młodych kobiet

Młodym kobietom i nastolatkom, które chcą rozpocząć współżycie i zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę polecana jest antykoncepcja hormonalna niskodawkowa. Tabletki antykoncepcyjne niskodawkowe zawierają minimalną ilość hormonów niezbędną do zapewnienia pełnej skuteczności antykoncepcyjnej.

Tabletki antykoncepcyjne niskodawkowe zawierają 20 mikrogramów hormonu. Minimalna ilość estrogenu sprawia, że przyjmowanie tabletek hormonalnych nie powoduje działań ubocznych. Wręcz przeciwnie – taka tabletka z reguły korzystnie wpływa na samopoczucie kobiety. Antykoncepcja niskodawkowa nie ogranicza się wyłącznie do zapobiegania ciąży. Niskie dawki hormonów mają korzystny wpływ na cały organizm.

Niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne: zalety

Antykoncepcja polegająca na przyjmowaniu hormonów w postaci pigułki niskodawkowej ma wiele zalet:

  • pomaga regulować cykl miesiączkowy,
  • zmniejsza obfitość krwawienia,
  • redukuje obrzęk piersi, bolesne miesiączki, plamienia,
  • likwiduje bóle podbrzusza w trakcie owulacji,
  • korzystnie wpływa na cerę, bo znika łojotok, zmniejsza się trądzik,
  • nie obniża libido, czyli chęci do współżycia.

Niskodawkowa antykoncepcja nie powoduje przybierania na wadze, czego obawiają się młode kobiety. Taką cechę miały tabletki antykoncepcyjne starego typu, których obecnie już się nie poleca. Skład nowoczesnych pigułek antykoncepcyjnych opiera się na połączeniu niskiej dawki hormonów syntetycznych: etynyloestradiolu i dezogestrelu lub drospirenonu. Takie połączenie nie wpływa na podwyższenie w organizmie poziomu leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za przyrost masy ciała. Kobieta stosująca niskodawkową antykoncepcję hormonalną może zachować zgrabną sylwetkę.

Antykoncepcja hormonalna: rak jajnika i endometrium mniej groźny

I jeszcze jedna ważna informacja. Badania dowodzą, że długotrwałe przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika i endometrium, niektórych łagodnych chorób sutka oraz stanów zapalnych w obrębie miednicy mniejszej. Trzeba pamiętać, że z chwilą rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej należy co pół roku odwiedzać ginekologa, aby wykonać rutynowe badanie, raz w roku robić cytologię i zgodnie z zaleceniem lekarza badania piersi – USG lub mammografię.

Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia? [wideo]

Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
młoda mama
|

Ja przyjmuje Belarę bo chciałabym jeszcze urodzić jedno dziecko. Lekarz mi własnie dlatego polecił te tabletki czyli musza być delikatne i bezpieczne. dodam tylko że bardzo ufam mojemu lekarzowi.

Oliwia
|

Ja używam Vibin mini od około 2 lat i powiem że skutków ubocznych troche mam. Przybranie na wadze(10kg)! to chyba z najgorszy ze skutków ubocznych , częste bóle głowy i strasznie wysuszona skóra. Fakt że miesiączkę mam jak w zegarku, ale niestety niby nie powinnam tyć, ale cóż. Każdy organizm jest inny :)

monia
|

Z takich tabletek o zmniejszonej dawce hormonów to znam Vibin mini. Moja koleżanka dostała je jako swoje pierwsze tabletki.

Olka
|

"Takie połączenie nie wpływa na podwyższenie w organizmie poziomu leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za przyrost masy ciała."
- autorowi zapewne chodziło o hormon greliny, ("głodu") bo leptyna jest hormonem "sytości".

mirel
|

A npr na pewno jest skuteczny? jest tu jeszcze ktoś kto tego używa?

Justyna
|

Ja niby używałam tych tabletek, miałam qlairę. Ale i tak miałam skutki uboczne, więc zdecydowałam się na metodę termiczną - naturalną i jestem zadowolona. Kupiłam oprócz tego mikroskop owulacyjny - afrodyta, żeby potwierdzać moje interpretacje