Jak nie zapomnieć o tabletce antykoncepcyjnej - aplikacje antykoncepcyjne na smartfony

2016-09-08 15:13 Aleksandra Urbaniak

Dzięki aplikacjom antykoncepcyjnym nie pominiesz żadnej tabletki antykoncepcyjnej z opakowania. Program przypomina sygnałem dźwiękowym, o której godzinie wziąć pigułkę zgodnie z ustalonym schematem przyjmowania. Zobacz 6 najlepszych aplikacji antykoncepcyjnych na smartfona.

Jeśli zdarza ci się zapominać o tabletce antykoncepcyjnej, zainstaluj na swoim telefonie aplikację, która pomaga pamiętać o regularnym przyjmowaniu pigułek. Do wyboru jest kilka programów z prostym do obsługi interfejsem i licznymi opcjami dodatkowymi, np. kalendarzykiem objawów. Ponadto niektóre aplikacje dają możliwość pamiętania o regularnym zmienianiu plastra antykoncepcyjnego lub pierścienia.

Zobacz 6 propozycji aplikacji antykoncepcyjnych na telefon.

1. Lady Pill Reminder

Ekran aplikacji Lady Pill Reminder wygląda jak blister z tabletkami antykoncepcyjnymi, co sprawia, że program jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Przed pierwszym użyciem musisz określić, jaki rodzaj tabletek przyjmujesz (w jakim schemacie) i o jakiej porze. Aplikacja wysyła powiadomienie dźwiękowe codziennie w ustalonych godzinach (jeśli jednak nie przyjmujesz placebo, możesz wyłączyć powiadomienia na czas przerwy). Dodatkowo można ustawić przypomnienie o kupieniu kolejnego opakowania tabletek i zrobić notatki, np. którego dnia rozpoczęło się krwawienie z odstawienia. Aplikacja dostępna jest w języku polskim.

2. Antykoncepcja (Birth Control Reminder)

Ta aplikacja antykoncepcyjna przypomina nie tylko o braniu tabletek – można ustawić w niej także powiadomienia o konieczności zmiany plastra lub pierścienia antykoncepcyjnego. Interfejs zrobiony jest na wzór kalendarza, w którym poszczególne dni zaznaczone są innymi kolorami – na niebiesko świecą się dni przyjmowania tabletek, na różowo przerwa w blistrach. Dodatkowo możesz ustalić swój dźwięk powiadomienia oraz treść wiadomości przypominającej o wzięciu pigułki. Aplikacja dostępna jest w języku polskim.

3. Lady Pill Alarm

Aplikacja antykoncepcyjna Lady Pill Alarm z wyglądu bardzo przypomina Lady Pill Reminder i posiada dodatkową opcję robienia notatek. Do każdego dnia możesz dołączyć informację o swoim samopoczuciu lub nieprzewidzianych objawach (np. plamieniu). Plusem aplikacji jest możliwość personalizacji interfejsu – zmiany koloru, dźwięku i treści powiadomienia, ikony pojawiającej się przy powiadomieniu itd. Niestety, aplikacja nie jest dostępna w języku polskim.

4. myPill® Birth Control Reminder

Ta aplikacja antykoncepcyjna, oprócz przypominania o tabletce, zawiera sporo ciekawych i przydatnych opcji dodatkowych. Jedną z nich jest kalendarzyk, w którym przy każdym dniu można zaznaczać swoje objawy i samopoczucie – jednak nie słownie, lecz za pomocą ikonek (np. kropelek krwi, z których jedna oznacza skąpe krwawienie, a trzy obfite krwawienie; dostępne są też emotikonki nastroju, serduszka, błyskawice oznaczające zły humor itp.). Oprócz tego aplikacja na bieżąco zapisuje, o jakiej dokładnie porze wzięłaś tabletkę i oznacza informacją „too late”, „on time”, „early” (zbyt późno, na czas, wcześnie) – dzięki temu możesz kontrolować, jak skuteczna jest twoja antykoncepcja. Aplikacja dostępna jest w języku angielskim.

Metody antykoncepcji - poznaj zaskakujące fakty

To ci się przyda

Jak działają aplikacje antykoncepcyjne?

We wszystkich aplikacjach antykoncepcyjnych powiadomienia wysyłane są na tej samej zasadzie: o ustalonej godzinie telefon wydaje dźwięk lub/i wibruje, a dodatkowo na ekranie pojawia się przypomnienie o wzięciu tabletki. Jeśli długo nie będziemy zaglądać do telefonu, po wskazanym czasie aplikacja ponownie się odezwie – i tak aż do momentu wzięcia pigułki i zamknięcia ekranu powiadomienia.

Przed rozpoczęciem korzystania z aplikacji, zawsze trzeba ustawić rodzaj przyjmowanych przez siebie tabletek (24+4, 21+7, 28) oraz godzinę, o jakiej telefon ma wydawać dźwięk (lub wibrować).

5. Contraceptive Pill Reminder

Aplikacja antykoncepcyjna Contraceptive Pill Reminder ma formę kalendarza z zaznaczonymi dniami, w których trzeba przyjąć tabletkę. Pod spodem widnieją informacje, ile tabletek już wzięłaś i ile zostało do końca blistra. Bardzo pomocną opcją jest tabelka, w której aplikacja automatycznie podaje daty następnych miesiączek. Dzięki temu można z dużym wyprzedzeniem zaplanować na przykład urlop, aby w jego czasie nie wypadło krwawienie. Aplikacja dostępna jest w języku angielskim.

6. WomanLog Kalendarz

Bardzo rozbudowana aplikacja, której podstawową funkcją jest analiza cyklu miesiączkowego i dni płodnych, ale jedną z możliwych opcji jest także ustawienie przypomnienia o braniu tabletek antykoncepcyjnych. Co więcej, WomanLog może wysyłać także powiadomienia o przyjmowaniu innych leków, np. osłonowych, witamin, antybiotyków, nasennych itd. Sprawdzi się więc w przypadku kobiet, które jednocześnie zażywają kilka preparatów. Do tego w każdym dniu istnieje możliwość oznaczania swojego nastroju, wagi, temperatury, symptomów towarzyszących cyklowi miesięcznemu (ból piersi, obrzęki, trądzik, zwiększony apetyt). Na ich podstawie aplikacja generuje wykres, który pozwala prześledzić zmiany w cyklu na przestrzeni kilku miesięcy. Menu dostępne jest w języku polskim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Kassata
|

A czy to Różowe Lusterko jest bezpłatne i można pobrać na androida?

Agniecha
|

A różowe lusterko? Sama używam tej aplikacji i uważam, że jest genialna. Ogólnie kiedyś nie byłam fanką smartfonów, a uważam, że bardzo ułatwiają życie w dzisiejszych czasach. Aplikacja jest sporym ułatwieniem, dzięki niej nie zapominam o kolejnej tabletce.