Żałoba po stracie rodzica to proces złożony. Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

2021-11-05 14:01

Ostateczność śmierci może wydawać się niemal niewiarygodna, szczególnie gdy uderza w rodzica, czyli kogoś, kogo obecność w twoim życiu nigdy się nie zachwiała. Skończyłeś dorastać i szczęśliwie osiągnąłeś dorosłość, ale nadal potrzebowałeś (i spodziewałeś się, że będziesz mieć) swoich rodziców na zawsze.

żałoba po stracie rodzica
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak żyć po stracie bliskiej osoby? Te sposoby mogą pomóc uporać się z żalem

Utrata wsparcia, przewodnictwa i miłości rodzica po jego śmierci może pozostawić ogromną pustkę i niewyobrażalny ból, który może wydawać się niemożliwy do wyleczenia, nawet jeśli spodziewano się ich śmierci.

Poradnik Zdrowie: depresja

Nierzadko zdarza się również, że relacja z rodzicem była skomplikowana, co skutkowało huśtawką sprzecznych emocji.

Tak czy inaczej, strata mamy lub taty niezależnie od sytuacji bywa trudna, a towarzyszyć jej może szereg przykrych emocji. Twoi bliscy mogą pokładać nadzieję, że dość szybko pozbędziesz się żalu, a pracodawca może oczekiwać cię już kolejnego dnia w pracy. 

Nie ma dobrego lub złego sposobu na opłakiwanie straty rodzica, ale te strategie mogą okazać się pomocne, gdy rozpocznie się proces godzenia się z sytuacją.

Jak żyć po stracie bliskiej osoby? Te sposoby mogą pomóc uporać się z żalem

Pamiętaj, że żałoba jest normalnym, zdrowym procesem, który dla każdego wygląda inaczej. Traktuj siebie z życzliwością i współczuciem, bądź cierpliwy i wyrozumiały, poświęcając czas potrzebny na przepracowanie swojej straty.

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.