Wypalenie zawodowe to nie tylko zmęczenie. Neurobiolog mówi o trzech kluczowych objawach

2022-11-10 7:41

Wypalenie zawodowe zostało na początku tego roku oficjalnie dodane do międzynarodowej klasyfikacji chorób Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wypalenia w pracy może doświadczyć każdy, jednak może się ono objawiać na wiele różnych sposobów. Jak je rozpoznać? Neurobiolog wyjaśnia.

Wypalenie zawodowe to nie tylko zmęczenie. Neurobiolog mówi o trzech kluczowych objawach
Autor: Getty Images Wypalenie zawodowe to nie tylko zmęczenie. Neurobiolog mówi o trzech kluczowych objawach

Wypaleniem zawodowym uznaje się stan, gdy pracownik doświadcza poczucia psychicznego i fizycznego wyczerpania, staje się niecierpliwy, skłonny do irytacji, izoluje się i tłumi emocje, a wykonywanie obowiązków nie przynosi już żadnej satysfakcji. Nie u każdego pracownika występują zawsze te same objawy.  

- Istnieje cała gama negatywnych emocji i fizycznych objawów wypalenia - twierdzi amerykańska neurobiolog, dr Wendy Suzuki.

Poradnik Zdrowie: psychoterapia

3 nieoczywiste objawy wypalenia zawodowego

Poza objawami, które wymienia WHO, są także inne, mniej oczywiste symptomy świadczące o tym, że pracownik doświadcza wypalenia zawodowego. Dr Wendy Suzuki, neurobiolog z Uniwersytetu w Nowym Jorku, w rozmowie z CNBC zwraca uwagę na trzy kolejne objawy.

Prokrastynacja

- To normalne, że czasem każdy wykazuje tendencję do prokrastynacji, ale jeśli wykonanie obowiązków w pracy zajmuje więcej czasu niż zwykle, może to oznaczać, że towarzyszy ci znaczna presja, a twój mózg nie radzi sobie zbyt dobrze z ciągłym stresem. Możesz też wtedy przestać angażować się w wykonywaną pracę, czuć, że doszedłeś do ściany - mówi dr Suzuki.

Brak koncentracji

Dr Suzuki zauważa, że wypalenie zawodowe może zaburzać koncentrację i odbierać umiejętność skupienia się, przez co wykonywanie standardowych obowiązków zaczyna być nużące, dręczące i irytujące.

Apatia

Dr Suzuki rzuca też światło na apatię, która jest jednym z najbardziej nierozumianych symptomów wypalenia. Oznacza bowiem nie niechęć, a obojętność i trudno ją połączyć z wypaleniem na wczesnym etapie choroby.

- Nie musisz wcale odczuwać negatywnych emocji, żeby być wypalonym zawodowo. Twoje podejście może opierać się na stwierdzeniu "nie obchodzi mnie to" wobec rzeczy, którymi kiedyś się przejmowałeś (...) Możesz non stop się zamartwiać, czuć się zły albo po prostu bardzo zmęczony. Istnieje cała gama negatywnych emocji i fizycznych objawów wypalenia - kontynuowała dr Suzuki.

Ekspertka radzi, jak walczyć z wypaleniem zawodowym

Do wypalenia zawodowego może przyczyniać się wiele czynników - od stresu, nadmiaru obowiązków po kiepskie relacje ze współpracownikami. Ważne jest znalezienie źródła problemu i podjęcie działań, które ułatwią poradzenie sobie z tym trudnym stanem.

 - (...) To bardzo ważne, bo jeśli schowamy te emocje głęboko na zbyt długo, będą się pogarszać, aż w końcu nie da się ich opanować - mówiła neurobiolog.