Po tym poznasz, że masz osobowość nałogowca. 7 niepokojących oznak

2023-03-10 16:56

Posiadanie pasji i hobby jest niezwykle ważne dla rozwoju człowieka, również dla jego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Jednak niektóre osoby łatwiej niż inne zatracają się w swoich zainteresowaniach, ale także w szkodliwych dla siebie czynnościach. Jak rozpoznać, że ma się skłonność do uzależnień?

Po tym poznasz, że masz osobowość nałogowca. 7 niepokojących oznak
Autor: Getty Images Po tym poznasz, że masz osobowość nałogowca. 7 niepokojących oznak

Badania naukowe wykazują, że osoby, które mają pasję, są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera. Hobby rozwija, daje radość, ale nie postrzegamy go jako czego, co może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Za takie niebezpieczeństwa bierzemy narkotyki, tytoń, alkohol – te są dla wielu oczywiste, jednak uzależnienie może mieć wiele form i wcale nie chodzi o seks, granie w gry czy hazard.

Uzależnić może praktycznie wszystko

Nawet z założenia dobre dla nas czynności, mogą okazać się groźne, jeśli ingerują w jakość naszego życia. Jednak niektóre osoby niemal z łatwością rezygnują z pewnych czynności np. jedzenia słodyczy, a inni wręcz nie mogą się od nich oderwać, mimo wielu prób.

Skąd więc wiedzieć, gdzie leży granica między miłością do czegoś a nieuchronnym niebezpieczeństwem?

Eksperci podkreślają, że podstawą każdego uzależnienia jest "karmienie" układu nagrody. Mózg człowieka, gdy ten dostarcza mu nagrody, uwalnia substancję chemiczną, czyli dopaminę, która tworzy na nią zapotrzebowanie tzw. głód. Kiedy głód zostanie zaspokojony, dana osoba czuje się usatysfakcjonowana i szczęśliwa.

Jednak sama osobowość nałogowca nie istnieje - to znaczy, że nie można stworzyć konkretnego szablonu, który wpasuje się w danego człowieka i na tej podstawie określić osobowość, jaka jest szczególnie podatna na uzależnienie.

Istnieje jednak wiele punktów wspólnych, które łączy osoby uzależnione. Jednym z nich jest trudność do regulowania swoich myśli, zachowań oraz uczuć.

Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

7 oznak uzależnienia

Na popadanie w uzależnienia mają wpływ okoliczności, które dla każdego są odmienne, ale również niektóre cechy. Impulsywność oraz skłonność do podejmowanie ryzyka często są wspólnym mianownikiem osób uzależnionych. Mogą one zmagać się również z depresją i niepokojem, a połączenie tych czynników - zdaniem ekspertów – często jest podstawą uzależniania danej jednostki.

Zdaniem specjalistów z Mayo Clinic to nie jedyne znaki, które świadczą o tym, że zainteresowanie danej osoby lub czynność, którą często podejmuje, zmierza w kierunku uzależnienia. Osoba mająca problem z uzależnieniem od czegoś:

  • ciągle pragnie więcej,
  • kontynuuje pomimo negatywnych skutków,
  • nie jest zdolna do przestrzegania ustalonych przez siebie zasad,
  • nie umie przestać,
  • ma obsesję,
  • zastępuję nałogiem relacje,
  • ukrywa swój nałóg.

Niestety, zazwyczaj człowiek uzależniony jest ostatnią osobą, która zdaje sobie z tego sprawę. Kiedy w końcu to zrobi, często odbija się to na jego zdrowiu fizycznym i psychicznym, relacjach oraz pracy.

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z uzależnieniem, jednak kluczem jest ustalenie jego podłoża. Tylko to jest w stanie pomóc w poradzeniu sobie z nim. Dlatego najlepiej w takim przypadku udać się do lekarza lub specjalisty od zdrowia psychicznego.