Najpopularniejsze metody RZUCANIA PALENIA

Jest wiele metod, które mogą pomóc ci w codziennej walce z nałogiem nikotynowym. My przedstawiamy te najpopularniejsze. Która z nich będzie najwłaściwsza dla ciebie? Czy wybierzesz hipnozę, akupunkturę, a może nikotynową terapię zastępczą? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź, jeśli wreszcie zdecydujesz się rzucić palenie.

Oto najpopularniejsze metody leczenia uzależnienia od palenia papierosów. Może któraś z nich pomoże ci skutecznie rzucić nałóg.

Posłuchaj o najpopularniejszych metodach rzucania palenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Psychologiczne terapie rzucania palenia

Metoda Carra
W większych miastach prowadzane są seminaria terapeutyczne rzucania palenia metodą Allen Carr’s Easyway To Stop Smoking. Według organizatorów tylko jedna, 6-cio godzinna sesja, pozwala na szybkie, skuteczne i trwałe rozstanie się z nałogiem bez odczuwania przykrych objawów odstawienia nikotyny. Sesje odbywają się w kilkuosobowych grupach, prowadzone są przez licencjonowanego terapeutę. Seminarium ma uświadomić palącemu mechanizm „nikotynowej pułapki”. W razie braku sukcesu w ciągu 3 miesięcy (pod warunkiem skorzystania w tym czasie z dwóch bezpłatnych sesji wzmacniających) – firma zwraca cały poniesiony przez klienta koszt udziału w terapii. Deklarowana skuteczność – 70 proc. Cena kuracji 1000 zł.

Adwentyści
Terapie antynikotynowe prowadzone przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego od wielu lat uchodzą za jedne z najskuteczniejszych metod odwykowych na świecie. Program ten został opracowany przez lekarzy i psychoterapeutów w latach sześćdziesiątych XX wieku i od tego czasu pomógł tysiącom ludzi rozstać się na zawsze z paleniem. Prelegent prowadzący kurs odwykowy podaje proste, naturalne metody jak sobie poradzić zuzależnieniem w trzech sferach (fizycznej, psychicznej i moralnej) i nigdy już do palenia nie wrócić. Metoda ta kładzie duży nacisk na osobistą walkę z nałogiem. Ponoć na 10 ludzi poddających się tej terapii, 6-7 osób rzuca palenie, a więc wskaźnik skuteczności wynosi ok. 70 proc. Kuracja bezpłatna.

Hipnoza
Jest popularną metodą odzwyczajania od palenia, chociaż badania kontrolowane nie potwierdzają jej wyższości nad innymi sposobami (skuteczność ok.10-15 proc.) Podczas hipnozy stosuje się kilka metod: bezpośrednią sugestia zmiany zachowań, zmianę postrzegania uzależnienia przez palacza, użycie hipnozy dla wyrobienia awersji do palenia tytoniu, samohipnozę dla uzupełnienia leczenia hipnozą. Leczenie prowadzi się podczas sesji indywidualnych lub grupowych. Terapię stosuje się jednorazowo lub wielokrotnie. Cena od 50 do 200 zł za zabieg. Efektywna w połączeniu z innymi metodami.

Alternatywne metody rzucania palenia

Biorezonans
W terapii tej wykorzystuje się istniejące w organizmie człowieka i wokół niego drgania elektromagnetyczne (biosygnały). Przed przystąpieniem do zabiegu należy zapalić papierosa, który umieszczony zostaje w aparacie. Osoba poddawana terapii podłączana jest do urządzenia poprzez specjalne elektrody. Po włączeniu odpowiedniego programu w komputerze, w organizmie zachodzi reakcja mająca na celu wygaszenie głodu nikotynowego. Skuteczność metody jest bardzo imponująca. Po jednym zabiegu 90 proc.osób rzuca palenie - deklarują specjaliści od biorezonansu. 
Zabieg kosztuje 50-60 zł.

Akupunktura i elektrostymulacja
Te metody pozwalają przede wszystkim przywrócić równowagę organizmu, rozchwianą odstawieniem nikotyny. W wyniku rzucenia palenia, nastrój palacza może ulec destabilizacji. W zależności od osobowości, może on ulegać albo depresji, albo nadmiernemu pobudzeniu. Zastosowanie w takim momencie nakłucia odpowiednich miejsc na ciele (akupunktura) lub stymulacji prądem kilku punktów na uchu (elektrostymulacja), pozwala osiągnąć dobre samopoczucie bez konieczności zapalenia. Stosuje się jeden zabieg elektrostymulacji lub serię zabiegów akupunktury. Zamiast klasycznej akupunktury igłami jednorazowymi u osób nadwrażliwych można zastosować terapię laserem biostymulującym. By te metody zadziałały, konieczna jest całkowita abstynencja nikotynowa, polecane jest też wspomaganie ziołowymi środkami uspokajającymi. Skuteczność zabiegów oceniana jest na ok. 60 proc. Jeden zabieg kosztuje od 30 do nawet 220 zł, w zależności od gabinetu.

Farmakologiczne leczenie uzależnienia od nikotyny

Tabex
Zawiera cytyzynę czyli alkaloid, używany niegdyś jako lek przeciwkaszlowy i przeciwastmatyczny. Ostatnio stwierdzono podobieństwo jej cząsteczek do cząsteczek nikotyny. W terapii nikotynizmu cytyzyna odgrywa rolę związku zastępującego nikotynę. Tak więc w organizmie palacza dochodzi do stopniowego zmniejszenia a następnie zaniku zależności psychicznej i fizycznej od nikotyny. Najczęściej kurację rozpoczyna się maksymalnie 5 dni przed wyznaczonym terminem rzucenia palenia. Po zakończeniu kuracji, która trwa 25 dni, nie wolno palić. Jeśli jednak palacz powróci do nałogu lub uskarża się na powrót przykrych objawów abstynencji, kurację należy powtórzyć po ok. 4-5 miesiącach. Cena opakowania ok. 25 zł - to koszt kuracji.

Zyban (chlorowodorek bupropionu)
To lek, który testowano jako specyfik na depresję. Przy okazji naukowcy zauważyli jego działanie antynikotynowe. Wysoka skuteczność i bezpieczeństwo leku zostały potwierdzone badaniami klinicznymi. 30 proc. osób po kuracji Zybanem po upływie roku nadal nie pali - jest to najlepszy wynik skuteczności wśród wszystkich dostępnych na rynku środków wspomagających rzucanie palenia. Mechanizm jego działania opiera się na uwalnianiu noradrenaliny i dopaminy w mózgu, przez co zastępuje działanie odstawionej nikotyny. Niski poziom noradrenaliny odpowiada za odczuwanie irytacji, złości i frustracji. Dopamina z kolei ma związek z odczuwaniem przyjemności i jest nośnikiem uzależnienia. Zyban sprzedawany jest wyłącznie na receptę. Kuracja rozpoczyna się jeszcze w okresie palenia. Wówczas palacz zażywa środek i pali papierosy. W określonym dniu kuracji pacjent odstawia papierosy i dalej zażywa Zyban. Wówczas nie powinien już odczuwać chęci palenia. Zalecane połączenie z nikotynową terapią zastępczą. Kuracja nim trwa 7 tygodni, a jej koszt wynosi ok. 460 zł.

Nikotynowa terapia zastępcza zwiększa szanse na rzucenie palenia

Nikotynowa terapia zastępcza jest to metoda , która łagodzi objawy głodu nikotynowego poprzez podawanie niewielkich dawek nikotyny w innej niż papieros formie, wolnej od zawartych w dymie tytoniowych szkodliwych substancji. Proces leczenia w myśl tej terapii obejmuje dwa etapy. Najpierw, po całkowitym zaprzestaniu palenia, regularnie podawana jest nikotyna w postaci gumy do żucia, plastra lub inhalatora, co pozwala to zminimalizować objawy głodu nikotynowego. Gdy opanowane zostaje uzależnienie o charakterze psychicznym, stopniowo zmniejsza się dawkę nikotyny, by łagodnie wyjść z uzależnienia fizycznego. Nikotynowa terapia zastępcza trzykrotnie zwiększa szanse na rzucenie palenia. Dostępne preparaty: Microtab Nicorette, Nicotinell TTS - małe "dyskretne" pastylki, Inhalator Nicorette (Nicotinum) - jedyny preparat wziewny, Plastry Nicorette (Nicotinum) - łatwe w użyciu, dają najmniej skutków ubocznych, Gumy Nicorette (Nicotinum), Gumy NiQuitin, Pastylki do ssania NiQuitin, Plastry NiQuitin. Średni miesięczny koszt NTZ to 250 zł.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Pietrasia
|

Jestem wolną kobietą dzięki wspaniałej trenerce metody Allena Carra. Szkoda że tak późno dowiedziałam się o istnieniu tej metody i że w tak nie wielu miejscach się o niej mówi i pisze. Choć brzmiało i dla mnie abstrakcyjnie że rzucę w jeden dzień to faktycznie mi się to udało. Oczuwiście to wszystko dzięki wiedzy i świadomosći jaką zyskałam, bo czarów nie ma, nic się samo nie zrobi. Pozdrawiam i polecam.

Łukasz
|

Potwierdzam zasadność cytyzyny. Podczas przyjmowania leku faktycznie chęć na papierosa znika.

Adam
|

Najlepiej oszukać mózg czyli wmówić mu nowy nałóg żeby się czymś zajął. Gdy w Krakowie otworzyli siłownie akurat niedaleko mnie to również przypadkiem znalazłem fajny trick na rzucenie palenia. Umysł zawsze potrzebuje jakiegoś nałogu dla niektórych to hobby a dla innych to jakaś używka. Moim rozwiązaniem jest zmiana szkodliwego nałogu na zdrowy nałóg jakim jest zdrowy tryb życia

rys
|

Ja strasznie przytyłam przy rzucaniu palenia. Teraz niestety znowu palę, ale tłuszczyk został;/ Ale stosuję taką pastę do zębów tiny.pl/gx7mt . Nie chce się po niej palić i ma substancje, które pobudzają metabolizm, a przez to chudniemy

Krzysiek
|

polec zerknąć tu https://www.youtube.com/wat...
lub na www.swiadomyumysl.pl Koniec z paleniem za pomocą hipnozy już po 1 sesji człowiek sam czuje ze nie ma ochoty palić dłużej

Alex
|

Dwa dni temu byłem na rezonansie BRT z głęboką nadzieją ,że uda mi się w cudowny sposób rzucić palenie ,po 15minutach z opaską na głowie i dwoma kawałkami mosiądzu w rękach ,nadal chciało mi się palić. Taka przyjemność kosztuje obecnie 120zł ,a powtórka w ciągu roku jak zacznie się palić połowę ceny. Moim zdaniem metoda zupełnie nie skuteczna i szkoda na nią pieniędzy ,będę szukał czegoś bardziej skutecznego, Wam też życzę powodzenia

DOROTA
|

właśnie rzuciłam papieroski paliłam 13 lat 1,5 paczki dziennie. Rzuciłam po prostu z dnia na dzień, rano wstałam i powiedziałam sobie że nie palę. Jeżeli miałam silną wolę żeby zapalić to będę mieć silną wolę żeby rzucić. Wszystko zależy od naszej psychiki i naszego podejścia czasami po kilka razy. Bzdurą jest izolowanie się od osób palących - to co mam rzucić pracę odejść od męża. Tak jak wspomniałam wcześniej psychika i picie wody toksyny aż będą z nas wychodzić, uprawianie sportu jakiegoś wysiłku fizycznego i będzie super. Mnie co jakiś czas ciągnie do palenia nie jest wcale łatwo zwłaszcza zmagać się z ludźmi chociażby w pracy którzy nie tolerują naszej decyzji, ale to świadczy o ich ograniczeniu :) Zazwyczaj ludzie z wyższych sfer są bardzo ograniczeni :) POWODZENIA

Sweet dreams
|

Według badań papierosy wzmacjniają silną wolę, podnoszą. Fakt że kobietą niepalacym przeszkadza, kasa i sport, no ale każdy orze jak może.
Mnie podnoszą ale chcę rzucić dla sportu i samopoczucia bo przeginam.
Są jakieś męskie sposoby, pinezki, syrop chili zamiast papierosa, biczowanie, seks 3 razy dziennie z żoną jak nie zapalisz? Bo adwentyści i pan Carr mnie nie przekonuje.

jan
|

Paliłem ponad 15 lat, niestety! nic nie działało, do tego brak silnej woli. Idealnym rozwiązaniem dla mnie okazała się akupunktura. Polecam udać się do Pani doktor Łączkowskiej w Bydgoszczy jest wspaniałym specjalistą, pomogła mi zwalczyć mój nałóg.

ADAM
|

Ja bez wspomagaczy nie palę 5,5roku.Paliłem 42 lasta.