Jak rozpoznać geraskofobię? Lęk to niejedyny objaw

2023-01-18 16:10

Z danych raportu The Royal Society for Public Health wynika, że geraskofobia dotyczy aż 57 proc. młodych dorosłych w Wielkiej Brytanii. Starzenie się to proces uważany przez jednych za dar, a dla innych to przekleństwo. Ci pierwsi godzą się z koleją rzeczy, ci drudzy zaś bronią się jak mogą, korzystając z coraz nowszych i kosztownych metod.

Jak rozpoznać geraskofobię? Lęk to nie jedyny objaw
Autor: Getty Images Jak rozpoznać geraskofobię? Lęk to nie jedyny objaw

Każdy z nas doświadcza procesu starzenia się. W dobie mediów społecznościowych, które kreują szkodliwe "kanony piękna", wiele osób obawia się skutków upływu czasu, które są nieuniknione. Akceptacja zmian zachodzących w wyglądzie, które wynikają z tego procesu jest szczególnie trudna dla młodych ludzi.

Poradnik Zdrowie: psychoterapia

Jak rozpoznać geraskofobię?

Geraskofobia to irracjonalny lęk przed starzeniem się. Osoba doświadczająca tego rodzaju fobii nie potrafi pogodzić się ze zmianami, które zachodzą w ciele człowieka na skutek tego procesu. Lęk obejmuje zarówno aspekt psychiczny, jak i fizyczny - od utraty sprawności, samodzielności, obniżenia aktywności na skutek starości po zmarszczki i spadek sił witalnych.

Strach przed starzeniem się nie jest niczym nowym i do pewnego stopnia jest naturalny, ale proces ten budzi coraz większy niepokój.

„Ktoś z geraskofobią będzie miał uporczywe myśli i zmartwienia związane ze starzeniem się, wpływem starzenia się na wygląd fizyczny i generalnie będzie starał się unikać rozmów na ten temat” - tłumaczy jedna z psycholożek.

Przekaz medialny jest jeden: ze zmarszczkami i starzeniem trzeba walczyć. Co ciekawe - reklamy tego rodzaju kierowane są do kobiet. Taka narracja utrudnia pogodzenie się z naturalnymi procesami, których doświadczamy jako ludzie i wywiera presję, by rzeczywiście coś z tym zrobić. 

Nieustannie przypomina się nam o tym za pomocą różnego rodzaju narzędzi - od reklam w telewizji po Instagrama. 

Droga do akceptacji procesu starzenia

Jak więc możemy dojść do bardziej akceptowalnego miejsca, jeśli chodzi o starzenie się? 

Cennym narzędziem radzeniu sobie z objawami geraskofobii jest terapia poznawczo-behawioralna. W gabinecie terapeutycznym można uzyskać wiele cennych wskazówek i narzędzi, które mogą wnieść nie tylko więcej akceptacji do codziennego życia, ale także pomogą cieszyć się tym procesem i czuć się komfortowo z samym sobą.

Warto mieć na uwadze korzyści płynące z mądrości, która przychodzi wraz z doświadczeniem i wiekiem. Kiedy się starzejemy, odnajdujemy większą wartość w relacjach, pasjach, w pracy czy w życiu rodzinnym. Dlatego tak ważne jest, aby nie walczyć na siłę z czymś, co i tak jest nieuniknione.

W pogoni za wieczną młodością

Z badań wynika, że trzech na pięciu millenialsów przyznaje, że robi wszystko, co w ich mocy, aby walczyć z psychicznymi i fizycznymi oznakami starzenia w porównaniu z zaledwie połową pokolenia X (w wieku 40-51 lat). 

Problem ten w zdecydowanej większości dotyczy kobiet, które próbują walczyć z czasem przy pomocy arsenału produktów kosmetycznych i zabiegów medycyny estetycznej. W wielu przypadkach trudno się dziwić - analizy pokazują, że już po 40 r.ż. kobietom jest trudniej znaleźć nową pracę z uwagi na wiek (zjawisko to ma swoją nazwę: ageizm).