Czy pozwalać na takie zabawy? [Porada eksperta]

2009-08-19 14:29

Mój 4 letni syn od jakiegoś czasu uwielbia bawić się gołym brzuchem taty lub dziadka. Podciąga sobie koszulkę i kładzie się na brzuchu bądź na stopach. Pytany dlaczego odpowiada - bo są ładne. Nie chce się w ten sposób bawić ze mną ani z babcią. U panów bez ubrania zwraca uwagę właśnie na stopy i brzuch. Czy takie zachowanie u chłopca powinno nas niepokoić? Nie wiemy, czy pozwalać mu na te zabawy i jak reagować?

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Czterolatki to niewyczerpane źródło "dziwnych" pomysłów. Tacy są i już. Przyjdzie jesień i zimniejsze dni i synkowi z całą pewnością odechce się pokazywać goły brzuszek. On z zeszłego lata jeszcze niewiele pamięta i to, co widzi teraz jest dla niego całkiem nowe. Goli panowie, rozebrane panie, ciało na wierzchu... to bardzo intrygujące i ciekawe, to trzeba zbadać i zabawić się.
Mężczyźni mogą synka interesować dlatego, że jest w wieku, kiedy zaczyna wyjątkowo silnie utożsamiać się z własną płcią. Zaczyna czuć dogłębnie różnicę pomiędzy tym co męskie ("taki będę") z tym, co całkowicie odrębne czyli kobiece. Być może te rejony ich ciał wzbudziły jego szczególne zainteresowanie bo są zdecydowanie większe od tego, co ma on sam i robi to nim pewne wrażenie. Podobają mu się one (i bardzo dobrze!) i w jakiś sposób budzą jego podziw.
Proszę na razie się nie martwić i nie zwracać na to uwagi - dopóki tata i dziadek mają cierpliwość. Zapewniam, że za kilka tygodni to minie (a być może pojawi się coś całkiem innego). Jeśli jednak nie minie - watro będzie pójść na konsultację do psychologa dziecięcego. Mam jednak nadzieję, że nie będzie to konieczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.