Body positive naprawdę działa. Wystarczy już "mała dawka"

2023-01-19 13:47

Według nowych badań ruch body positive może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy odbioru wizerunku własnego ciała u kobiet. W czasopiśmie "Body Image" opisano wpływ ciałopozytywności w mediach społecznościowych na poprawę samopoczucia.

Body positive naprawdę działa. Wystarczy już mała dawka
Autor: Getty Images Body positive naprawdę działa. Wystarczy już "mała dawka"

Naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób posty w ruchu body positive umieszczane w mediach społecznościowych mogą wpłynąć na akceptację dla ciała takiego, jakim jest - bez retuszu, filtrów i innych poprawek. Czy promowanie piękna ciała w każdym kształcie i rozmiarze może pomóc innym poczuć się swobodnie i bezpiecznie w swoim ciele?

Poradnik Zdrowie: psychoterapia

Body positive na Instagramie to droga do akceptacji ciała

Kobiety w wieku 18-25 lat, które przez 14 dni codziennie oglądały posty w stylu body positive, zgłosiły spadek niezadowolenia ze swojego ciała i mniejszą tendencję do porównywania swojego wyglądu z innymi. Co ciekawe, poprawa w obrazie ciała utrzymywała się jeszcze przez cztery tygodnie po obejrzeniu tych treści.

Dr Jasmine Fardouly, główna autorka badania twierdzi, że analiza ta odzwierciedla perfekcyjnie, w jaki sposób zmiana nastawienia do ciała przekazywana w mediach społecznościowych może pomóc ograniczyć szkodliwe porównania i poskromić niezdrowe standardy piękna.

Niezadowolenie z ciała może mieć fatalne skutki zdrowotne

Która kobieta może przyznać, że jest całkowicie zadowolona z wyglądu swojego ciała? Niestety, każdy z nas ma w sobie coś, czego nie lubi i uznaje to za wadę. Problem braku akceptacji ciała jest szczególnie powszechny wśród młodych kobiet i może poważnie wpłynąć na zdrowie psychiczne.

– Bycie niezadowolonym ze swojego ciała jest czynnikiem ryzyka wielu zaburzeń zdrowia psychicznego. Jest ważnym predyktorem zaburzeń odżywiania i depresji, jest także powiązane z niektórymi zaburzeniami lękowymi – mówi dr Fardouly.

Ogromną rolę w szkodliwym kreowaniu kanonów piękna mają media społecznościowe, które przedstawiają nierealistyczne zdjęcia. 

– Wywiera to dużą presję na młode dziewczęta, aby wyglądały w określony sposób, w czasach, gdy znaczenie akceptacji rówieśników i bycia atrakcyjnym dla potencjalnych partnerów romantycznych jest bardzo istotne – mówi dr Fardouly.

Dlatego pokazywanie ciała takim, jakie jest może pomóc w zrozumieniu, że nie istnieją perfekcyjne ciała, że nie są one standardem, że posiadanie cellulitu, zmarszczek, znamion i innych "dodatków" jest normalne i naturalne.