KOBIETA - płeć niemal doskonała. Poznaj wyróżniające ją cechy

2018-06-27 13:58 Agata Domańska | Konsultacja: Grzegorz Południewski, ginekolog - położnik, Katarzyna Platowska, psycholog i terapeuta

Dzisiejsze kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom: realizują się zawodowo, biorą udział w życiu politycznym, tworzą elity intelektualne. Świetnie sprawdzamy się w tych samych co mężczyźni rolach, ale to wcale nie znaczy, że niczym się od nich nie różnimy. Różnimy się bardzo! Dobra wiadomość: pod wieloma względami porównanie płci wypada na naszą korzyść.

Wszyscy jesteśmy jednakowi, ale... jest tak tylko przez 6 pierwszych tygodni w łonie matki. Po tym czasie geny wysyłają sygnał „będę dziewczynką!”. Do pracy wkraczają hormony i zaczyna się proces tworzenia kobiety – istoty o określonych cechach fizycznych, ale też predyspozycjach psychicznych, które będą wpływały na jej relacje ze światem. – Widać to już w pierwszych tygodniach po porodzie – mówi Marek Domański, specjalista w zakresie medycyny rodzinnej. – Malutka ona szuka wzrokiem matki, gaworzy do pochylającego się nad nią człowieka. Chłopiec zadowoli się wiszącą nad łóżeczkiem zabawką.

Dziewczynki szybciej uczą się czytać, pisać, liczyć. Ale triumfują tylko przez kilka pierwszych lat. Potem chłopcy je doganiają. Są nawet lepsi w abstrakcyjnym myśleniu, mają też bardziej rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i dlatego zwykle lepiej radzą sobie w przedmiotach ścisłych.

Natura faworyzuje kobiety...

... pod wzgledem zmysłów. Kobiecy słuch funkcjonuje sprawniej: słyszymy lepiej, łatwiej zapamiętujemy przypadkowe melodie, lepiej i czyściej potrafimy je powtórzyć. Amerykańscy badacze ustalili, że wśród osób, które dobrze śpiewają, kobiet jest aż 6 razy więcej niż mężczyzn. Ale też łatwiej irytujemy się z powodu dźwięków – mężczyźnie odgłos kapiącego kranu nie przeszkadza, kobieta wstanie w nocy, by go zakręcić. Silniej i dokładniej odczuwamy także smak, a kobiecy nos jest zdecydowanie wrażliwszy od męskiego. Wzrok też nas różni. My lepiej widzimy w nocy, panowie przy jasnym świetle. My mamy lepszą pamięć wzrokową i lepiej reagujemy na tzw. spektrum czerwieni (odróżniamy więcej odcieni), panowie mają lepszą głębię spojrzenia. Nasze pole widzenia jest szersze i np. prowadząc auto, ogarniamy wzrokiem także pobocza, mężczyźni widzą tylko szosę, ale lepiej oceniają odległość.

Kobiety żyją dłużej

Mamy szansę na dożycie osiemdziesiątki, podczas gdy mężczyźni tylko 74 lat. Skąd te różnice? Kobiety genetycznie są silniejsze od mężczyzn (już w niemowlęctwie umiera więcej noworodków płci męskiej niż żeńskiej), przez co są odporniejsze na wiele chorób i lżej je przechodzą. Ale też potrafią lepiej się o siebie zatroszczyć.

Według danych berlińskich lekarzy kobiety odwiedzają gabinety lekarskie nawet 100 razy częściej niż panowie! Częściej też wierzą w siłę profilaktyki i poważnie traktują nawet potencjalne zagrożenia. Według statystyk 8 razy częściej robią badania profilaktyczne. Męskie życie skraca też mniej higieniczny tryb życia, papierosy, alkohol i stres. 

– Dodatkowy bonus żeńskich hormonów to ochrona przed schorzeniami układu naczyniowo-sercowego – wyjaśnia Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik. – Estrogen dba o serce, mniejsze jest więc ryzyko zawału. Korzystnie działa na przemiany lipidowe w organizmie, zmniejszając ryzyko śmierci z powodu zaawansowanej miażdżycy czy choroby wieńcowej. Hormony chronią też przed zakrzepami czy zatorami. Dopiero później, kiedy mamy do czynienia z typową dla menopauzy ciszą hormonalną, kobiety pod względem chorób serca i naczyń doganiają mężczyzn. 

Ale kobiece hormony to nie sama przyjemność. – Estrogen chroni serce, ale powoduje wzrost mięśniaków i stymuluje rozwój raka piersi. Progestagen chroni przed przerostem śluzówki macicy, ale zwiększa ryzyko stanów zapalnych i powoduje wiotczenie mięśniówki moczowodów – wylicza Grzegorz Południewski. – Do przyjemnych nie należy też comiesięczna huśtawka hormonalna. Podczas owulacji kobiety mogą przenosić góry, ale przed miesiączką niektóre panie cierpią i bywają nie do zniesienia dla siebie i otoczenia.

Ważne

Wygadana płeć

Dziewczynki wcześniej zaczynają mówić i szybciej posługują się całymi zdaniami. Mają mniej problemów z opanowaniem gramatyki i ortografii, lepiej potrafią opowiadać, zwykle też z większą łatwością uczą się języków obcych. Jąkanie się to prawie zupełnie męska przypadłość – na jedną „zacinającą” się kobietę przypada dziesięciu jąkających się panów.

Ciało kobiety i ciało mężczyzny...

... bardzo się od siebie różnią, nie tylko narządami płciowymi. Kobiety zbudowane są delikatniej, w ich ciałach jest więcej tkanki tłuszczowej, maja też wolniejszą przemianę materii (dlatego łatwiej tyją). Mężczyźni są wyżsi i ciężsi, mają silniejszy kościec i więcej masy mięśniowej. 

Kobiety są bardziej zborne ruchowo, panowie mają za to lepszą koordynację ręka - oko (jak na myśliwych przystało). Skóra kobiety jest o ok. 16 proc. cieńsza od męskiej i ma mniej gruczołów łojowych. Z tego powodu szybciej widać na niej oznaki starzenia się. Pierwsze zmarszczki tworzą się nam jeszcze przed 30. rokiem życia, najczęściej są to linie na czole. A kiedy po czterdziestce zaczyna opadać poziom estrogenu, proces starzenia nabiera szybszego tempa. Skóra staje się jeszcze cieńsza i podatna na zmarszczki. Kobietom też wcześniej siwieją włosy, czasem już w okolicy trzydziestki. Ale na szczęście nie łysiejemy.

Ważne

Kobieta z żelaza

Mężczyźni są bardziej wytrzymali na krótki, intensywny wysiłek i mają większą pojemność płuc. Ale za to panie są bardziej wytrzymałe na ból i lepiej znoszą fizyczne cierpienie. 

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
lisc_ananasa
|

Wszystkiego najlepszego z okazji dnia kobiet, drogie dziewuchy :)

Dr. Tux
|

Kobiety to 2/3 pacjentów i 90 % pacjentów poradni psychiatrycznych i psychologicznych, mimo że to faceci mają słabsze zdrowie i psychikę . na emeryturę przechodzą 5 lat wcześniej mimo że żyją dłużej, do prac niebezpiecznych się nie garną ale w radach nadzorczych chcą mieć równy udział. za te same przestępstwa dostają 50% mniejsze wyroki. mają pierwszeństwo w ratowaniu życia. Badania pokazują że to one głównie wydają pieniądze , nawet jeśli same nie zarabiają Przeżyć same w dziczy nie potrafią a uważają że są prześladowane przez straszny patriarchat..... ideał chodzący

Majasushi
|

Masz rację dziewczyny Górąąąąąąą !!!!!!!!

Majasushi
|

Nie wiem

Majasushi
|

Dziewczyny Górą! Chłopaki kanałami! Może macie złote gacie, lecz z nami nie wygracie!!!!

greg
|

świat jest bardzo nudny bo co z tego ze ludzie różnie wyglądają jak nie potrafią samodzielne myśleć. Ty jesteś tego przykładem.

bee
|

A co to znaczy słabsza psychika ?

re
|

Ne ma identycznych ludzi geniuszu.

Drewno
|

Plec prawie idealna - kobieca

Plec idealna - meska

Taka jest prawda kobieta zawsze bedzie gorsza od Mezczyzny. Najlepsza matematyczka zawsze bedzie gorsza od najlepszego matematyka itp

inna
|

Zawsze widzę tego typu teksty, że kobiety są równe facetom ale i tak kobiety są lepsze. Autorka napisała: płeć prawie idealna czyli ta druga jest gorsza.