KOBIETA i mężczyzna: małe i duże różnice między nimi

Kobiety wolą rozwiązywać problemy praktyczne, panowie są lepsi w myśleniu abstrakcyjnym. Mężczyźni świetnie rozumieją mapy, kobiety potrafią czytać z twarzy jak z książki. Jakie są jeszcze różnice między kobietą a mężczyzną? Co nas dzieli?

Kobieta wnosi do związku wrażliwość emocjonalną, potrzebę więzi uczuciowych, dążenie do współzależności. Mężczyzna ze swej natury zwykle jest ślepy na uczucia i ponad wszystko ceni niezależność.

Kobieta ma lepiej rozwiniętą empatię

Dzięki ściślejszemu zespoleniu obydwu półkul kobietom trudniej oddzielić emocje od rozsądku. Dlatego oceniamy ludzi intuicyjnie, potrafimy czytać z wyrazu twarzy, gestykulacji oraz sposobu mówienia, a na podstawie zachowania łatwiej odróżniamy prawdę od kłamstwa. Kobieta wie, że jej partner ją okłamuje.

I nie da się tego wytłumaczyć jedynie przypisywaną nam podejrzliwością czy nadwrażliwością, bo jest to zasługa kobiecego mózgu, prawdziwego wykrywacza uczuć. Mamy po prostu umiejętność dostrzegania subtelnych zmian w otoczeniu i wyciągania na tej podstawie trafnych wniosków oraz lepiej rozwiniętą empatię, czyli umiejętność wczuwania się w cudze emocje, podczas gdy mężczyzna jest zupełnie na to obojętny. Gdy zadajesz partnerowi pytanie, całą sobą rejestrujesz jego reakcje.

Choć nie zdajesz sobie sprawy z tego, twoje oczy, mięśnie twarzy, dłonie naśladują zachowanie mężczyzny. Zaczynasz odczuwać te same emocje: też zaciskasz zęby, wilgotnieją ci dłonie. Twój mózg analizuje reakcje i wyciąga wniosek: rozmówca się boi, prawdopodobnie coś ukrywa. Wyczulone zmysły sprawiają, że większość kobiet przeczuwa małżeńską zdradę, zanim ona nastąpi.

Na ogół kobieta nie zdaje sobie sprawy, skąd biorą się jej przeczucia. Gdy zaniepokojona rzuca oskarżenia, partner zastanawia się, kto na niego doniósł. Mężczyzna jest emocjonalnym ślepakiem, nie potrafi wczuć się w położenie kobiety. Nie zauważa, że partnerkę coś gnębi. Trzeba mu o tym wprost powiedzieć.

Kobieta jest nastawiona na budowanie więzi, mężczyzna na robienie kariery

Dziewczynki od kołyski bardziej interesują się ludźmi, chłopcy rzeczami. My wpatrujemy się w twarz matki, lubimy gaworzyć. Dlatego szybciej nawiązujemy więzi z innymi. Chłopcy są równie szczęśliwi, gdy paplają do leżącej obok zabawki lub przyglądają się przedmiotom. Już czteromiesięczne bobasy płci żeńskiej potrafią odróżnić fotografię znanych im osób od nieznajomych, niemowlęta płci męskiej zazwyczaj tego nie umieją.

Dziewczynki chętnie bawią się lalkami w dom, odgrywając rolę mamy lub przedszkolanki. Lubią sobie coś opowiadać i chętnie biorą udział w zabawach grupowych. Chłopcy sięgają po klocki, bawią się wszelkimi rodzajami pojazdów, w gruncie rzeczy wszystkim, co działa obojętnie, czy jest to klamka od drzwi, czy kontakt elektryczny. Są bezustannie w ruchu, wybierają zabawy i gry oparte na działaniu, w których można rywalizować i jednoznacznie udowodnić swoją przewagę.

Z wiekiem te różnice jeszcze się pogłębiają i w dorosłym życiu stają się jednym z głównych powodów braku porozumienia między mężczyzną a kobietą. Ze względu na to, że nasz mózg umożliwia lepszy przepływ informacji między półkulą myślenia i emocji, jesteśmy predysponowane do kontaktów z ludźmi. Dobrze czujemy się w grupie, łatwo nawiązujemy znajomości, rozmawiamy z przypadkowo spotkanymi ludźmi w sklepie czy u lekarza, co często denerwuje naszych partnerów.

Z powodu znacznie wyższego niż u kobiet poziomu testosteronu mężczyźni są od nas bardziej agresywni i impulsywniejsi. My jesteśmy bardziej opanowane i cierpliwe, dlatego zwykle łagodzimy konflikty i pierwsze wyciągamy rękę na zgodę. Częściej niż mężczyźni śmiejemy się, mimo że tak naprawdę nie jest nam do śmiechu, i potrafimy być miłe dla osób, których nie lubimy.

Gdy mężczyzna dostanie zaproszenie na dwie imprezy towarzyskie w tym samym terminie, pójdzie tam, gdzie odniesie jakieś korzyści, albo postara się pogodzić obie. Kobieta pozostanie wierna pierwszemu zobowiązaniu albo wybierze znajomych, których odmowa wyrządziłaby gospodarzom większą przykrość.

Mężczyźni są nastawieni na robienie kariery, my na budowanie więzi, bliskości. Kobiety, które koncentrują się na pracy zawodowej, albo zostały tak skonstruowane, albo nie spotkały mężczyzny, któremu udało się im dać poczucie bezpieczeństwa.

Kobiety są bardziej wyczulone na detale, mężczyźni patrzą "całościowo"

Kobiety słyszą znacznie lepiej niż mężczyźni. Częściej niż mężczyźni potrafią zanucić piosenkę, którą tylko raz usłyszały w radiu, bez trudu rozpoznają przez telefon głos osoby, chociaż rozmawiały z nią zaledwie kilka razy. Kapiący kran czy skrzypiące drzwi wyciągną nas z łóżka, zanim mężczyzna zdoła się obudzić. Ale kobieta lepiej radzi sobie z zakłóceniami snu. Jeśli musi wstać w nocy do dziecka, szybciej się rozbudzi i szybciej potem zaśnie.

Lepiej też odbieramy barwę głosu, co może stanowić częściowe wyjaśnienie niezwykłej wrażliwości kobiet na „ten ton”, o którego używanie często oskarżamy swoich partnerów. Potrafimy odbierać subtelności znaczeń na podstawie tonu głosu i intensywności wyrazu. Jesteśmy bardziej spostrzegawcze i mamy lepszą pamięć wzrokową.

Lepiej też rozróżniamy smaki i zapachy. Mężczyźni odbierają „ogólny” obraz. Oglądają się za kobietą, bo podoba im się „jako całość”, nie dostrzegają fryzury, modnej sukienki. My potrafimy opowiedzieć, kto jak był ubrany na przyjęciu, mężczyźni zrelacjonować toczącą się tam dyskusję. Magazynujemy więcej informacji nieważnych i przypadkowych.

Oni zapamiętują tylko to, co ma dla nich znaczenie. Mają lepszą wyobraźnię przestrzenną i wyczucie perspektywy. Ich domeną jest też podzielność uwagi. Mężczyzna może jednocześnie mówić, rozwiązywać krzyżówkę i oglądać telewizję, my nie. Przodują w dziedzinach matematyczno-przyrodniczych i wyk

azują lepszą koordynację manualno-wzrokową. Lepiej potrafią ocenić odległość, dlatego zwykle są lepszymi kierowcami. My rezygnujemy z wąskiego miejsca parkingowego, na które trzeba wjechać tyłem, mężczyzna wjeżdża na nie bez zastanowienia.

Ważne

Babskie gadulstwo

Kobiety uczą się wcześniej mówić, budują dłuższe i bardziej skomplikowane zdania, robią mniej błędów gramatycznych. Opowiadając o czymś, używamy wielu słów, często ubarwiając zdarzenie. Mężczyźni ograniczają się do niezbędnych określeń i ścisłych pojęć. Dlatego zarzucają nam, że za dużo mówimy. Mężczyźni wyrażają się precyzyjnie i jeśli mówimy do nich za dużo, niekonkretnie, gubią się, przestają słuchać i potem nie rozumieją, o co nam właściwie chodziło.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
calinka
|

Facet potrafi się skupić na jednej rzeczy a nie jak wy piszecie, że na kilku, rozwiązywać krzyżówki,oglądać tv i mówić? hah a patrzyliście choćby na swoich bliskich, ojca brata? u nich pierw to zobaczymy. to kobiety są stworzone do wielozadaniowości, mogą karmić, gotować i sprzątac przy okazji itp, facet lepiej się koncentruje na jednej rzeczy i robi je dokładnie, przykłada się. trefny ten artykuł...w ogóle kiełbasa i ciastko co do innego artykułu nawet możliwe ze tamten był oparty n dowodach. ehh ;/ zła jestem, nie znoszę bujd

kobieta zdrowo myśląca
|

tendencyjny artykuł mający na celu podburzać jedną płeć na drugą i odwrotnie, kobiety i mężczyźni są różni, ale nikt nie jest lepszy czy ma prawo gardzić drugą płcią. Więcej szacunku do siebie ludzie!!!! Dla mnie ten artykuł ma na celu podburzać na siebie kobiety i mężczyzn, aby zniszczyć najważniejszą grupę społeczną RODZINĘ. Powinno się promować pozytywne cechy osobnicze, np. zaradność, odwaga, dobroć, chęć pomocy, itp. (dodam że są to cechy stereotypowo i męskie i żeńskie), a nie wciskać ludziom bzdury i robić wodę z mózgu. Ironiczne pozdro dla masonów stojących za lewactwem w kulturze europejskiej.

eryk
|

Ktoś tu piszący ten artykuł ma wielką uraze do mezczyzn. Feninnistka. Pisząc tytuł artykułu KOBIETA i mężczyzna

maximka066
|

Czy kobietom wolno więcej – tego nie wiem. Konwenanse są różne w różnych sytuacjach. Natomiast na pewno kobiety są bardziej uprzywilejowane od mężczyzn. Ich wartość jest po prostu wyższa w społeczeństwie. Osobiście myślę że to przeżytek starych czasów. Faceci naprawdę nie mają aż tak fajnie jak się wydaje – szczególnie pod pantoflem kobiet. Na szczęście w Internecie pojawiają się głosy równowagi i fora – np. 'MGTOW Polska' (MGTOW to skrót od man go their own way) I inne.

Baśka
|

w innym podobnym artykule radzą nam Kobietom : musisz myśleć jak Mężczyzna". A może najlepiej jak Kobiety staną się Mężczyznami??

ewa
|

Ten artykuł przyczynia się do budowania stereotypów dotyczących płci.

Gal
|

Nie zgodzę się ze stwierdzeniem że domeną mężczyzn jest podzielność uwagi. To właśnie kobiety (ze względu na lepszą komunikację między obiema półkulami mózgowymi) są w stanie rozmawiać, robić kawę, czytać gazetę i jeszcze myśleć o tym co zje na obiad jednocześnie. Faceci tego nie potrafią. My koncentrujemy się na jednej rzeczy i wolimy ją zrobić porządnie. To tyle

Luc
|

Ach jakże pouczający artykuł, kobiety są bardziej emocjonalne, po prostu świetnie! Ale niech autor tekstu doda, że przez to są bardziej narażone na naiwność, zdrady, pustosłowie itd. Tak naprawdę to można rozpatrywać mężczyznę i kobietę w KONKRETNYCH osobach np. Ala i Jaś i porównywać ich cechy, które są indywidualne ( dziedziczno - wyuczone). Nawet trudno mówić, że większość kobiet jest taka jak wskazuje artykuł, przebadano WSZYSTKICH? Pozdrawiam..

ESTI
|

NIESAMOWITY ARTKUL, BARDO INTERESUJACY. OBY TAKICH WIECEJ PROSZE