Chroni przed nowotworami i chorobami serca. Polacy nie doceniają "witaminy młodości"

2023-01-11 12:38

Witamina E, choć mało popularna, spełnia jedne z ważniejszych funkcji w naszym organizmie. Opóźnia starzenie się skóry, a do tego nie bez powodu nazywana jest witaminą płodności. W tym zakresie wspiera głównie zdrowie mężczyzn, ale kobiety również jej potrzebują. Dlaczego? O tym w kolejnym odcinku “Zdrowo Odpytanych”. Zobaczcie wideo!

Zdrowo Odpytani: Witamina E chroni przed nowotworami i chorobami serca. Polacy nie doceniają "witaminy młodości"

Witamina E to jeden z silniejszych przeciwutleniaczy, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Od dawna wiadomo, że nadmiar wolnych rodników jest szkodliwy dla organizmu. Nie tylko przyspiesza starzenie się tkanek, ale może też przyczyniać się do zachorowania na raka czy miażdżycę.

Jednak witamina E spełnia jeszcze ważniejszą funkcję. U mężczyzn odpowiada bowiem za właściwy przebieg produkcji nasienia, a u ciężarnych kobiet za utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój płodu.

Jej kolejną funkcją jest utrzymanie naszego wzroku w dobrym stanie, za co odpowiada również witamina A.

Jakie są objawy niedoboru witaminy E? Przede wszystkim szybsze starzenie się skóry, więc panie, które chcą jak najdłużej pozostać młode powinny pamiętać o jej suplementacji. Na szczególny niedobór witaminy E narażone są osoby, które chorują na mukowiscydozę i celiakię.