TAK dla zdrowia rodziny. Nauczmy się zarządzać zdrowiem

2023-12-21 9:01

Najwyższy czas, by poza przemyślaną strategią radzenia sobie z chorobą, stworzyć strategię zarządzania zdrowiem. Nakłady na profilaktykę to nie wydatek lecz pewna inwestycja w dobrostan społeczeństw, bowiem każdy wysiłek państwa kierowany na edukację i prewencję zwraca się po wielokroć – apelowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS podczas debaty Medycznej Racji Stanu inicjującej I etap kampanii edukacyjno-systemowej –„TAK dla zdrowia rodziny” realizowany w partnerstwie z Fundacją Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

TAK dla zdrowia rodziny. Nauczmy się zarządzać zdrowiem
Autor: Medyczna Racja Stanu TAK dla zdrowia rodziny. Nauczmy się zarządzać zdrowiem

Polacy za rzadko zgłaszają się na badania profilaktyczne

- Pamiętając, że poziom zgłaszalności na badania profilaktyczne w Wielkiej Brytanii wynosi 70% podczas, gdy w Polsce tylko 38%. 

- Mamy świadomość, jak wiele jest do zrobienia. Medyczna Racja Stanu od 7 lat gromadzi wokół pilnych wyzwań zdrowia: ekspertów w dziedzinie medycyny, farmakologii, psychologii, ekonomii, prawa, a także pacjentów oraz polityków różnych opcji, wypracowując rekomendacje dla decydentów. Dzięki temu systematyczne prowadzonemu dialogowi, coraz częściej udaje się odmienić los chorych.

Nasza kampania to głos za tym, byśmy nauczyli się zapobiegać poważnym kryzysom zdrowia. Chcąc skutecznie dotrzeć z przekazem na temat współodpowiedzialności za zdrowie własne i bliskich, poprosiliśmy o wsparcie osoby znane i lubiane.

Ambasadorkami kampanii zgodziły się zostać: Ewa Jakubiec, tegoroczna Miss Polonia - osoba tu nieprzypadkowa, jako dyplomowana pielęgniarka, studentka Zdrowia Publicznego oraz Laura Breszka, której popularność, zdobyta dzięki znakomitym rolom teatralnym i filmowym, gwarantuje, że będzie wysłuchana – powiedziała Anna Jasińska, rzeczniczka Medycznej Racji Stanu.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić po 50 r.ż.?

Korzystajmy z badań, reagujmy na sygnały organizmu

- Namawiając do współodpowiedzialności za własne zdrowie, przypominamy o: dobrodziejstwie szczepień, badań przesiewowych, testów pozwalających wykryć onkogenne wirusy, uważności dla pierwszych niepokojących sygnałów organizmu. Pamiętając o lęku przed diagnozą choroby nowotworowej, zwracamy też uwagę na ogromny postęp medycyny.

Pozwala on - jak w przypadku szczepień na HPV - zapobiegać chorobie, a dzięki nowoczesnym testom precyzyjnie rozpoznawać zagrożenie tym wirusem. Coraz częściej też skutecznie potrafimy radzić sobie z diagnozą raka. Propagowanie wiedzy o skali postępu medycyny służy przezwyciężaniu lęku przed zgłaszaniem się do lekarza – dodała Krystyna Wechmann, prezes Fundacji Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, współorganizatorka kampanii.

- Warto wiedzieć, że nasz mózg często przekłamuje, mami podpowiadając, że „przecież są w tej chwili ważniejsze sprawy niż szczepienie przeciwko grypie, że jeszcze mamy czas na mammografię i zmianę jadłospisu na zdrowszy…” Przekłamanie poznawcze dotyczy każdego, bez względu na wiek, czy poziom wykształcenia. Dobrze znamy mechanizm natychmiastowej nagrody, a mimo to zajadamy stres czekoladą. Ignorujemy rozwiązania logiczne, wybierając nielogiczne zachowania – przestrzegała dr Mariola Kosowicz, kierująca Poradnią Zdrowia Psychicznego w Narodowym Instytucie Onkologii, przypominając, że badamy się z zamiarem wykluczenia choroby, nie jej znalezienia.

Systematycznie przeprowadzana kontrola stanu zdrowia, nawet gdy potwierdzi obecność choroby, to zazwyczaj w stadium pozwalającym na skuteczną interwencję.

- Jeśli chodzi o udział w programach badań przesiewowych kobiet, to obserwujemy stopniową, choć nadal niewystarczającą poprawę. Bardzo zależny nam na czujności onkologicznej seniorek i cieszy możliwość objęcia opieką systemową pań w wieku 70+, bowiem niepokojący jest wzrost liczby zgonów w tej grupie, spowodowany zbyt późno rozpoznanym rakiem piersi i mylnym przeświadczeniem, że ta choroba nie stanowi już dla nich zagrożenia.

Choroby onkologiczne można dziś skutecznie leczyć

Postęp medycyny pozwala dziś interweniować na każdym etapie procesu nowotworowego, ale w tych późniejszych o wiele trudniej o zadowalający efekt. Dlatego lepiej przeciwdziałać rozwinięciu się choroby nowotworowej, zapobiegając jej nawrotowi.

Leki z grupy cyklibów mają tę moc, a wiedząc, że jeden z nich jest właśnie w procesie refundacyjnym liczę na pozytywne decyzje. Uchronienie pacjenta przed nawrotem choroby to cel onkologa, gdy nie powiedzie się pierwsza interwencja podejmowana z zamiarem wyleczenia. Tak dzieje się niestety w przypadku 1/3 pań z wczesnym hormonozależnym rakiem piersi. Mogąc do tego nie dopuścić, wierzę, że dostaniemy taką szansę dla naszych podopiecznych, ich otoczenia rodzinnego i zawodowego – przekonywała o wartości profilaktyki nawrotu choroby prof. Barbara Radecka, ordynator Kliniki Onkologii Opolskiego Centrum Onkologii.

- Pilne wyzwanie cywilizacyjne to syndrom X - zespół metaboliczny, którego pochodną są nowotwory, zawały, udary mózgu. Cukrzyca stanowi bramę dla 200. zagrażających życiu chorób. Tymczasem nasze dzieci tyją szybciej niż ich rówieśnicy w UE, a nadciśnienie zaczyna się diagnozować u nastolatków. Konsekwencje zdrowotne, społeczne i finansowe każą podejmować natychmiastowe działania. Nie rozumiem dlaczego apele ekspertów Medycznej Racji Stanu o wprowadzenie „godziny dla zdrowia” w szkołach, jako pełnoprawnego przedmiotu nauczania - to wciąż tylko projekt. W kampanii „TAK dla zdrowia rodziny” będziemy o tym przypominać do skutku – deklarował dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

- Ważna jest każda skuteczna metoda dotarcia do jak największej liczby społeczeństwa z informacją, że wirus HCV, odpowiedzialny za poważne schorzenia wątroby mogące powodować raka wątrobowokomórkowego to u nas, każdego roku, powód 3000 utraconych istnień. Dotarcie do nieświadomych nosicieli dzięki prostemu testowi, który zleci lekarz POZ jest darem uniknięcia dramatu. Potrafimy skutecznie i szybko wyleczyć WZW-C spowodowane wirusem, ale wobec raka wątroby nadal jesteśmy bezsilni. Wybór powinien być prosty. Możemy, jak zaleca WHO, całkowicie wyeliminować takie zagrożenie, ale potrzebna jest nasza gotowość do współdziałania, zaangażowanie lekarzy rodzinnych i wprowadzenie narodowego programu eliminacji HCV – apelował prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Szpitala Publicznego nr 1 w Lublinie.

- Widząc, jak wielu, nie tylko młodych ludzi, decyduje się na tatuaże, nie mówiąc o innych źródłach możliwego zakażenia HCV, będę przypominała, że wykonany na czas test w kierunku wirusa pozwala zapobiec ciężkim, zagrażającym życiu chorobom”- obiecuje Laura Breszka - ambasadorka kampanii.

Jeśli tak rozpoznawalne i zaangażowane osoby apelują o uważność dla tego co jemy, jak radzimy sobie ze stresem, czy regularnie się badamy i szczepimy - to jest szansa, że będą wysłuchane – dodają organizatorzy kampanii, publikując przesłanie ambasadorek w mediach społecznościowych.

Swoje wsparcie misji organizatorów kampanii zadeklarowali, biorący udział w debacie przedstawiciele: Lewicy, PiS, KO, Polski 2050, obiecując uwagę dla tych wyzwań w pracach właściwych komisji sejmowych i senackich.

Tydzień po debacie, 7 października na Jasnej Górze spotkało się ponad 8 tysięcy Amazonek, które kończąc pielgrzymkę w intencji własnego zdrowia i zdrowia swoich bliskich, także obiecały ścisłą współpracę z organizatorami i ekspertami kampanii.

To ważne zobowiązania bowiem, jak przypomniała Marzanna Bieńkowska z biura Rzecznika Praw Pacjenta – wciąż nie ma konkretów w sprawie „godziny dla zdrowia” w szkołach, a hipokryzją systemową nazwał mec. Piotr Mierzejewski z Biura Rzeczka Praw Obywatelskich apele polityków byśmy nie palili i ograniczyli spożycie alkoholu, przy pełnej dostępności rynkowej tych produktów.

- Wiedząc, że 8 % Polaków codziennie spożywa alkohol, 30% pali papierosy, a 60% jest zagrożonych otyłością uważam, że ta kampania jest niezbędna w trosce o nas samych i kolejne pokolenia - ocenił Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich.

Właśnie dlatego 21 listopada prof. Artur Mamcarz, propagator medycyny stylu życia, kierownik Kliniki Kardiologii WUM, Ewa Jakubiec, Miss Polonia i Anna Jasińska, rzeczniczka Medycznej Racji Stanu, spotkali się z uczniami jednej z podwarszawskich szkół podstawowych, by porozmawiać o najlepszych sposobach na długie, aktywne życie, pozwalające realizować plany i marzenia.

- Były oczywiście zdjęcia z najpiękniejszą Polką, ale nie tylko. Dzieci pytały, co jeść i jaki uprawiać sport by mieć zgrabną sylwetkę, jak sprawdzić czy jesteśmy bezpieczni po wykonaniu tatuażu, jak wpłynąć na rodziców, żeby rzucili palenie i dlaczego ważny jest zdrowy sen. Takie wydarzenia, to praktyczny wymiar kampanii. Będziemy spotykać się z uczniami, docierać do nich via media społecznościowe, ale też dalej lobbować za wprowadzeniem do programu szkół i przedszkoli „godziny dla zdrowia” - obiecują inicjatorzy kampanii.