Prawie 4 tys. seniorów cierpi na tę chorobę. “Wyciągnij babcię z dołka”

2023-12-19 15:36

Wyniki badań wykazują, że okresie całego życia około 3,85 proc. dorosłych cierpi na depresję - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dane są niepokojące zwłaszcza w odniesieniu do seniorów. Kampania społeczna studentek Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie zachęca, aby pamiętać o dziadkach nie tylko od święta. Patronem medialnym projektu jest Poradnik Zdrowie.

Prawie 4 tys. seniorów cierpi na tę chorobę. “Wyciągnij babcię z dołka”
Autor: Fot. Canva

“Wyciągnij babcię z dołka”, tak brzmi hasło najnowszej kampanii społecznej realizowanej we współpracy z Fundacją z Wyboru i Projektem The Presja oraz MGOPS Piaseczno. Każdy może stać się jej częścią, wystarczy odwiedzić ukochaną babcię, dziadka, ciocię czy sąsiadkę. Zrobić wspólne zdjęcie i oznaczyć odpowiednim hasztagiem.

Depresja - choroba śmiertelna

Samotność to jedna z przyczyn depresji. Pamiętaj o dziadkach nie tylko od święta

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), każdy z nas jest narażony na depresję. To ważna informacja w kontekście tego, że seniorzy bywają pomijani w tej kwestii. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że to właśnie osoby w wieku 65+ chorują znacznie częściej aniżeli osoby młode.

Dla porównania warto zaznaczyć, że w najmłodszej grupie wiekowej (18-29 lat) depresja dotyka 118,7 tys. osób, natomiast w grupie najstarszej (65+) rozpoznanie choroby dotyczy aż 392,1 tys. seniorów. To nie jedynie niepokojące dane, policyjne statystyki ukazują, że tylko w 2022 roku samobójstwo popełniło aż 1522 seniorów powyżej 60. roku życia. 

Samotność jest jedną z przyczyn depresji. Ponadto ludzie starsi często nie wiedzą, że chorują, myślą, że obniżony nastrój, negatywna samoocena, zaburzenia apetytu i snu, brak energii i radości z życia to naturalna kolej rzeczy związana z przemijaniem. Dlatego tak ważna jest obecność drugiego człowieka, bo choć nie zawsze, to w wielu przypadkach można zapobiec depresji. 

Dołącz do naszej kampanii. Wystarczy prosty gest

Kampania społeczna realizowana w ramach projektu studenckiego nabiera tempa. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, a chwilę później Dzień Babci i Dziadka daje szansę na to, aby spojrzeć na swoich bliskich z innej perspektywy. 

Celem naszej akcji jest uświadomienie, że warto pamiętać o dziadkach nie tylko od święta. Czasem wystarczy prosty telefon, aby dać im wiele radości i poczucia, że nadal są ważni i potrzebni. 

Każdy może dołączyć do naszej akcji, nawet jeśli nie masz już babci ani dziadka, to z pewnością w twoim otoczeniu jest jakiś senior, którego lubisz, cenisz. Co możesz zrobić? Wystarczy kilka kroków:

  1. Zaobserwuj nasze konto na Instagramie o nazwie @wyciagnij.babcie.zdolka
  2. Odwiedź dziadków lub innego seniora. Nie masz czasu? Zadzwoń!
  3. Wypij wspólną herbatę, porozmawiaj z uwagą.
  4. Zrób wspólne zdjęcie i udostępnij w mediach społecznościowych.
  5. Oznacz nasze konto.
  6. Użyj hasztagów: #wyciągnijbabcięzdołka #dzwoniędobabci #dzwoniędodziadka #mamczasdladziadków

Niech nas będzie jak najwięcej! Każdy korzysta, nikt nie traci. Dołącz do nas już dziś. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie internetowej www.wyciagnijbabciezdolka.pl