NAPOJE ENERGETYCZNE niewskazane dla dzieci

2011-04-19 14:24 Maja Kupiszewska

Po napoje energetyczne sięgają coraz młodsi, nawet dzieci w szkołach podstawowych. Mało tego - napoje tego typu są ogólnie dostępne w wielu sklepikach szkolnych. A lekarze alarmują: młodzi ludzie, którzy sięgają po napoje energetyzujące mogą nie dożyć sześćdziesięciu lat!

Napoje energetyczne, podobnie jak alkohol czy papierosy nie są odpowiednie dla młodych ludzi, tym bardziej dzieci – taką opinie wydali naukowcy z Uniwersytetu Miami. Dużą reakcję wywołały też słowa lekarzy kardiologów, że młodzi ludzie, którzy regularnie wspomagają się energizerami mogą nie dożyć 60-tki. Nie trzeba było długo czekać: Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął starania, aby na etykietach napojów pojawiła się wyraźna informacja, że są one niewskazane dla dzieci poniżej 12-13 roku życia. 
Sięgając po nie często nawet dorośli nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych picia psychodrinków. Produkty te owszem likwidują uczucie zmęczenia i znużenia (na krótko), działają pobudzająco, ale też – przedawkowane - mogą wywoływać niepokój, nadpobudliwość, bóle głowy, arytmię serca. Tymczasem wśród młodzieży nastała moda na wspomaganie się energetykami w czasie nauki, przed klasówkami i testami. Coraz więcej młodych łączy też napoje energetyzujące z alkoholem albo napojami typu cola, co wzmaga ich negatywne dla zdrowia działanie.

Co zawierają napoje energetyczne?

Głównym składnikiem energetyków jest kofeina i tauryna. Pozostałe składniki to dwutlenek węgla, w niewielkich ilościach witaminy, głównie z grupy B, małe  ilości tłuszczu i białka.  Kofeina to związek chemiczny działający na ośrodkowy układ nerwowy, poprawia nastrój i chwilowo koncentrację, pobudza korę mózgową. Zwiększa też zapotrzebowanie na tlen oraz wydzielanie adrenaliny. Tauryna z kolei przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku wspomagając procesy utleniania. Podczas wysiłku fizycznego zmniejsza wydalanie serotoniny, dzięki czemu organizm nie odczuwa ciężaru tego wysiłku i może dłużej pracować.
-  Kofeina w normalnych dawkach działa na organizm pobudzająco zwiększając akcję serca, podnosząc ciśnienie krwi i rozszerzając naczynia krwionośne mózgu. Efekt orzeźwienia utrzymuje się kilkanaście minut. Przyjmowana w małych dawkach nie ma niekorzystnego wpływu na organizm – mówi lek. med. Anna Senderska, z Centrum Medycznego Enel-Med. - Pozostałe składniki napojów energetyzujących to cukier, a także aminokwas tauryna, glukurnoloakton i witaminy. Działanie tych składników  jest dla pijącego niezauważalne. Trzeba wiedzieć że witaminy nie muszą być suplementowane  w sposób sztuczny, bo w wystarczającej ilości znajdują się z pożywieniu. Mam wrażenie, że składniki te są tam dlatego, by spece od marketingu mogli pochwalić napój za jego rzekome właściwości prozdrowotne.
Kofeina ma również drugie gorsze oblicze szczególnie widoczne przy przedawkowaniu. Dotychczas przypadki przedawkowania kofeiny nie były częste –  w naszym kręgu kulturowym nie pije się więcej niż 2 -3 kawy dziennie a objawy uboczne zaczynają się pojawiać po wypiciu od 4 do 6 filiżanek kawy w zależności od indywidualnej wrażliwości i stopnia przyzwyczajenia. Kawa poza tym w sposób naturalny za sprawą gorzkiego smaku nie przypada do gustu dzieciom i w ten sposób przypadki zatrucia kofeina dzieci były naprawdę sporadyczne.

Zdaniem eksperta
Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Trzeba uświadamiać rodziców!

Główny Inspektor wystąpił do kilku placówek naukowych o oceną ewentualnej szkodliwości napojów energetyzujących dla dzieci i młodzieży, bo dotychczasowe oceny dotyczyły wyłącznie dorosłych. 
Zależy nam na zmianie sposobu etykietowania (bardziej wyraziste napisy ostrzegawcze) i szerokiej kampanii uświadamiającej, że napoje energetyczne to nie oranżada. Chcielibyśmy dotrzeć do rodziców z informacją, że napoje energetyczne absolutnie nie są przeznaczone dla dzieci. Są to tzw. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia - więc już z założenia przeznaczone dla dorosłych do sporadycznego spożycia.
GIS wystąpił również do organizacji zrzeszających producentów z apelem o umieszczaniu czytelnej informacji na opakowaniach, i to wystąpienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem. Jest zatem bardzo możliwe, że wszyscy najwięksi producenci na zasadzie dobrowolnego samoograniczenia wprowadzą zwiększony zakres informacji dla konsumenta.

Skutki picia napojów energetycznych przez dzieci

- Sytuacja zmieniła się diametralnie po wprowadzeniu na rynek napojów energetyzujących. Stoją na półkach w przyciągających wzrok opakowaniach opatrzone hasłami pozytywnie się kojarzącymi – energia witaminy itp. Poza tym są  smaczne, podobne do oranżady, a zawierają tyle samo kofeiny co kawa i tak samo działają. Dostępność większych litrowych opakowań sugeruje, że można ich wypić więcej, a wypicie dwóch takich butelek to pewne problemy zdrowotne dla dorosłego, nie mówiąc o dzieciach – mówi lek. med. Anna Senderska. - Dawka powyżej 500 mg (czyli 1,5 l napoju, który zawiera ok. 30 mg kofeiny w 100 ml) powoduje wystąpienie działań ubocznych jak pobudzenie psychoruchowe, nudności, wymioty, osłabienie, przyspieszone bicia serca, niemiarowość serca, drgawki, porażenie ośrodka oddechowego. Bywały przypadki śmierci po przedawkowaniu tych napojów, najczęściej w przebiegu migotania komór.
Poza tym kofeina pobudza wydzielanie soku żołądkowego nasila insulinooporność. Lekarze rejestrują coraz większą liczbę dzieci z cukrzycą, wywołaną najprawdopodobniej nieodpowiednią dietę i piciem napojów energetyzujących oraz słodkich, gazowanych. Dla dzieci poniżej 16 roku życia ta dawka jest oczywiście mniejsza, metabolizm substancji aktywnych przebiega dłużej niż u dorosłego, więc stężenie  w tym przypadku kofeiny kumuluje się.

Dla kogo napoje energetyczne są niewskazane

Napoje energetyzujące są absolutnie niewskazane dla dzieci do 16 roku życia, osób chorych na cukrzycę, cierpiących na zaburzenia rytmu serca, z nadciśnieniem tętniczym oraz chorych z  padaczką, osób z refluksem żołądkowo-przełykowym i chorobą wrzodową. Kobiety w ciąży nie powinny przekraczać 200mg/dobę. Kto może więc pić napoje energetyzujące? Osoby dorosłe, w awaryjnych sytuacjach wymagających koncentracji czy orzeźwienia np. kierowcy - ale pamiętając o rozsądnych ilościach: puszka tak, ale nie dwie czy trzy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Alina
|

No raczej ich nikt dzieciom nie daje. Ja sama czasami pijam, nie mówię, ze nie. Ale jak mam ciężki dzień w pracy to bez tigera ani rusz.

monalisa
|

Każdy chyba wie, że to nie są napoje dla dzieci, a dla dorosłych też nie non stop tylko z rozsądkiem, nie 5 dziennie. Jak mam ciężką nockę to raz na jakiś czas wypijam togera i nie widzę w tym problemu.

Marianna
|

na mnie najlepiej działa mrożone herbata, dobrze chłodzi i daje powera. do ostudzonej herbaty teekanne dodaje miętę, cytrynę, miód i lód. Super sprawa.

Idk
|

"Wysoka zawartość kofeiny; nie zaleca się stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią (32mg/100ml). Niewskazany dla diabetyków i osób wrażliwych na kofeinę. Nie zaleca się mieszania z alkoholem. Pamiętaj o zrównoważonym sposobie żywienia i zdrowym trybie życia."
Można to znaleźć na puszce FORCE energy drink. Ale to że dzieci chcą być takie super, modne, bo im to sprzedają pomimo że nie powinno, bo wyraźnie nawet jest napisane że NIE WSKAZANE DLA DZIECI. A kobiety w ciąży/karmiące, to kij wie czemu piją. Pewnie przyzwyczajenie, czy coś.
Po co czytać, przecież tam nic nie ma.

gosiamej
|

Moja znajoma ma 3 miesięcznego synka.KARMI PIERSIĄ i pije 4 energetyki dziennie, colę i pali papierosy.Nie potrafię jej wytłumaczyć
że truje dziecko,że skutki mogą być opłakane i by w tej sytuacji przeszła na sztuczny pokarm.Czuję się bezradna.Już nie wiem jak mam przemówić jej do rozsądku.Na razie dziecko rozwija się prawidłowo.

Marta
|

Dzisiaj w szkole podstawowej widziałam jak uczeń pierwszej klasy pił tigera. Zatkało mnie. Co taki napój może zrobić z organizmem tak małego dziecka?

FilomenaS
|

trzeba uczyc dziecka od małego, ze sa produkty zdrowe i niezdrowe, wtedy dziecko nie bedzie mialo watpliwosci, kiedy ktos da mu do wyboru wode albo napoj gazowany co wybrac. Woda, soki, herbaty ziołowe ze sprawdzonych firm (Holle) i dziecko ani nie ma problemow z nadwagą, ani z koncentracja

mixerowa
|

Dla dzieci nie, ale dla dorosłych chyba tak. Ja lubię się czasami napić i oczywiście nie robię tego każdego dnia. Teraz kupuję coś dla mnie nowego, napój CHWDP - nazwa może się dziwnie kojarzyć, ale smakuje mi.

qtx
|

napój zostął specjalnie zaprojektowany, W składzie są też witaminy i kofeina. Jednak grupa docelowa to wojsko, wyczyn, a sposób stosowania tylko doraźnie i z zasady tylko dorośli. Bez wątpliwości.

jowita
|

Wiadomo ze takie napoje raczej sa zabronione dla dzieci. Moje pija duzo wody, soków, lubia też Jupika. I to spokojnie wystarczy.