KANGUROWANIE noworodka – bliski kontakt rodzica z dzieckiem

2017-03-22 9:41 Marta Gawerek |Monika Majewska | Konsultacja: dr Małgorzata Gołkowska, specjalista neonatolog pediatra, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Kangurowanie to bezpośredni kontakt skóry matki i dziecka. Uspokaja maluszka, daje mu poczucie bezpieczeństwa, łagodzi stres poporodowy, a u wcześniaka łagodzi też nieprzyjemne doświadczenia związane z wcześniactwem, jak pobyt w inkubatorze. Dobrze jest zacząć kangurowanie od razu po porodzie, a potem kangurować mogą oboje rodzice. Na czym polega kangurowanie? Jak długo powinno trwać?

Kangurowanie to bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki, zwany „skóra do skóry”, który niesie ze sobą same korzyści. Lekarze są zgodni: pierwsze kilka godzin po porodzie jest kluczowe dla dalszego rozwoju noworodka. Jego układ nerwowy jest wtedy bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce. Sam poród to dla dziecka wielki stres, a co dopiero zmierzenie się ze światem po drugiej stronie brzucha. Badania pokazały, że w szybszym przystosowaniu się do nowej sytuacji może pomóc niemowlęciu bliski kontakt z mamą – już od pierwszych chwil po porodzie.

Nazwa jest wynikiem obserwacji świata zwierząt, a szczególnie kangurów, które rodzą się w stanie embrionalnym, a dorastają i dojrzewają w torbie matki.

Metoda ta nie jest nowa, została zapoczątkowana z przyczyn dość prozaicznych. W 1978 r. w szpitalu w Bogocie z powodu braku personelu i odpowiedniego sprzętu, wcześniaki kładziono na piersiach matek, dając im w ten sposób szansę na przeżycie. Metoda ta sprawdza się także w przypadku dzieci, u których wystąpiły komplikacje w życiu płodowym oraz podczas narodzin. Choć kangurowanie jest najczęściej stosowane u wcześniaków, to bliski kontakt matki i dziecka po porodzie jest zalecany wszystkim noworodkom.

Kangurowanie - skóra do skóry

W kangurowaniu chodzi o to, by dziecko jak najczęściej czuło obecność bliskiej osoby. Najlepszy sposób to położenie nagiego malca na nagiej klatce piersiowej. Dobrze, jeśli noworodek spędza w tej pozycji jak najwięcej czasu, nawet do kilku godzin dziennie. Kontakt z rodzicem daje dziecku poczucie bezpieczeństwa – dziecko czuje bicie serca, zapach i ciepło skóry mamy lub taty. Podczas kangurowania warto dodatkowo delikatnie masować plecki dziecka, co wzmacnia poczucie bliskości między rodzicem a dzieckiem i uspokaja je.

Gdy przeciwwskazania do kangurowania pojawią się po stronie matki, np. z powodu wykonania dodatkowego zabiegu, kangurowanie noworodka może przejąć inna, bliska osoba. Gdy matka zostanie przekazana w oddział położniczy, kangurowanie może trwać nawet wiele godzin dziennie.

Kangurowanie ma same zalety

Kangurowanie może i jest niezbyt komfortowe – bo przecież ciężko leżeć z dzieckiem na piersiach przez kilka godzin. Dlatego powinniście się wymieniać – raz kanguruje mama, raz tata.

Korzyści z kangurowania dla dziecka:

Kangurowanie u  zdrowego noworodka należy rozpocząć zaraz po urodzeniu i powinno trwać nieprzerwanie do pierwszego karmienia.

 • redukcja stresu związana z porodem i działaniem bodźców zewnętrznych, poczucie bezpieczeństwa
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów ze strony układu krążenia, układu oddechowego i odpornościowego
 • szybszy przyrost masy ciała
 • ułatwienie zasypiania i przejścia w sen głęboki, który daje wypoczynek; dziecko spokojniej śpi i rzadziej płacze
 • synchronizacja ciepła dla matki i dziecka (gdy temperatura dziecka spada, to u matki wzrasta i odwrotnie)
 • skóra dziecka kolonizowana jest florą fizjologiczną ze skóry matki
 • szybsze nabycie umiejętności ssania piersi
 • sształtowanie prawidłowych relacji między dzieckiem i matką
 • wcześniaki szybciej osiągają właściwą masę ciała, a co za tym idzie, są szybciej wypisywane ze szpitala; kangurowanie łagodzi też nieprzyjemne doświadczenia związane z wcześniactwem, jak pobyt w inkubatorze, liczne badania czy stosowanie dużej ilości leków. Potwierdzono, że wcześniaki szybciej przybierają na wadze, uzyskują lepszą regulację temperatury ciała, szybciej rozwija się układ nerwowy i  szybciej  osiągają  prawidłowe  napięcie  mięśniowe, skraca się czas sztucznej wentylacji, szybciej i chętniej uczą się ssania

Korzyści z kangurowania dla matki:

 • u kobiet dzięki kangurowaniu pobudzona zostaje laktacja, co pośrednio przyczynia się do osiągnięcia lepszego stanu zdrowia noworodka – wiadomo, że dzieci karmione piersią rzadziej chorują
 • pozwala na redukcję stresu związanego z porodem, a szczególnie porodem przedwczesnym
 • wspiera kompetencje rodziców, a szczególnie przy pierwszym dziecku
 • matka i opiekunowie szybciej uczą się swojego dziecka, poznają wysyłane przez nie sygnały do otoczenia
 • tworzy się i rozwija więź emocjonalna między matką a dzieckiem
 • szybsze obkurczanie macicy i zmniejszenie krwawienia

Korzyści z kangurowania dla ojca:

 • ojciec czuje się potrzebny
 • tworzy się głęboka więź ze swoim dzieckiem
 • odciąża swoją żonę, partnerkę
 • działa kojąco i  uspokajająco zarówno na tatę, jak i dziecko

Kangurowanie niesie wiele pożytku nie tylko dla malucha. Również mama szybciej i łatwiej odnajdzie się w nowej roli. Badania dowiodły bowiem, że bliski kontakt z dzieckiem w znacznej mierze zmniejsza u matki poporodowy smutek – tzw. baby blues.

Kangurowanie noworodka - pierwszy kontakt z dzieckiem jest bardzo ważny

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

Bajek A.,  Marcinkowski J., Rzempowska J., Gawłowicz K., Kangurowanie – zalecany pierwszy bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki, "Hygeia Public Health" 2014, nr 49(3)

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Edyta
|

Witam, może tu mi ktoś podpowie. Jestem młodą mamą, moja córka ma 2 miesiące, karmię piersią. I tu pytanie - czy podczas karmienia piersią można stosować czopki na zaparcia? Taki mam nadęty brzuch bez przerwy, że mąż się ostatnio zastanawiał czy jeszcze jednego dziecka w brzuchu nie noszę...

Asik003
|

Bardzo ciekawy artykuł, niestety o czynności kangurowania chyba nie pamięta się w większości polskich szpitali. Moje koeżanki wogóle nie dostawały noworodka od razu po porodzie, dzieci najpierw były ważone i mierzone :( U mnie było lepiej, być może dlatego, że rodziłam w Warszawie. Kupliliśmy z mężem specjalną koszulkę do kangurowania i mój mąż uwielbiał ją używać, nie bał się, że dziecko mu upadnie. Polecam kangurowanie i polecam koszulkę