Jakie ZABAWKI należy wybierać dla noworodków

2008-01-14 1:01 Hanna Miśkiewicz | Konsultacja: Lidia Kwiatkowska, psycholog

W pierwszych tygodniach życia dziecko przede wszystkim je i śpi. Choć maleństwa nie trzeba jeszcze zabawiać, warto jednak dostarczać mu bodźców - wzrokowych, słuchowych i dotykowych, które pomogą w jego rozwoju. Jakie zabawki będą odpowiednie dla najmłodszych pociech?

Noworodek nie potrafi wziąć do rączki niczego, ale reaguje na dźwięki i obrazy, lubi też, gdy dotykasz jego skóry. Wybierz więc takie zabawki, które będą dostarczały mu bodźców słuchowych, wzrokowych i dotykowych.

Zabawki pobudzające zmysł suchu

Po urodzeniu dziecko wyraźniej słyszy tony wysokie. Warto więc dużo do niego mówić, włączać muzykę czy zabawkę z pozytywką. Dobrze też mieć kilka grzechotek, które wydają różne dźwięki. Dziecko samodzielnie będzie nimi potrząsało dopiero za kilka tygodni – teraz to zadanie dla mamy i taty. Im bogatszy świat dźwięków, tym lepiej rozwija się słuch. Badania potwierdzają również, że pomaga to w nauce mowy i rozwoju intelektualnym.

Zabawki oddziałujące na zmysł wzroku

Noworodek widzi nieostre obrazy, najlepiej rozpoznaje je, gdy są oddalone o 30–40 cm od jego twarzy. Pierwsze zabawki powinny mieć mocne wzory i barwy: żółte, czerwone, zielone, niebieskie albo czarne i białe. Ale niech nie będą pstrokate, bo dziecko nie odróżnia jeszcze wielu kolorów. Niestety, niewiele zabawek spełnia te warunki. Jeśli zatem pragniesz pobudzić zmysł wzroku dziecka, udekoruj otoczenie wyrazistymi, geometrycznymi wzorami, np. zawieś na ścianie nad łóżeczkiem wycięte z kartonu duże koła, trójkąty i kwadraty. Świetnym pomysłem jest umieszczenie w zasięgu wzroku dziecka zwykłej kartki papieru z liniami namalowanymi grubym czarnym flamastrem. Zobaczysz, że maleństwo zainteresuje się tym obiektem.

Ważne

Na opakowaniu zabawki powinny się znaleźć:

  • nazwa i adres producenta lub importera
  • symbol CE – w ten sposób producent zapewnia nas  o tym, że zabawka została wykonana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa
  • informacja, dla jakiego wieku przewidziana jest zabawka.

Zabawki pobudzające zmysł dotyku

W przeciwieństwie do wzroku, noworodek ma dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Doskonale wyczuwa różnicę między czymś gładkim a puszystym. Dlatego przydadzą się przedmioty o zróżnicowanej fakturze, np. kocyk uszyty z kawałków flaneli, atłasu, sztruksu, lnu.

Pamiętaj o złotej zasadzie: nie przesadzaj z ilością zabawek. Pozwól, by dziecko z każdą mogło się oswoić i dobrze ją poznać. Niech kolorowa dekoracja z figur geometrycznych powisi nad łóżeczkiem przez 2 tygodnie. Potem zamień ją na inną, np. baloniki. Bo dla rozwoju dziecka potrzebne są bodźce, ale nie mogą one bombardować delikatnego systemu nerwowego.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Kinga
|

Ja staram się wybierać mądrze i dostosowywać zabawki do wieku dziecka ale też indywidualnego rozwoju. Głównie kupuję interaktywne i edukacyjne. Ostatniokupiłam świetną matę edukacyjną, z której ja i moja córcia jesteśmy zadowolone. Dziecko pochłonięte zabawą a ja mam chwilę dla siebie

Ginger
|

Myślę, że w dzisiejszych czasach nie ma większego problemu z wyborem odpowiedniej zabawki dla dziecka w określonym wieku bo większość z nich posiada specjalne znaczenia, dla jakiego przedziału wiekowego są przeznaczone.

netrir
|

Zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo Maluszka. Dlatego preferujemy zabawki jak najbardziej naturalne. A takimi są BioSerie. Idealne dla Noworodków i Niemowląt. Producent wykonuje je w 100% z roślin a dokładniej z polimerów opartych są na przetworzonych cukrach roślinnych. W całym cyklu produkcyjnym nie używa się ropy naftowej ani jej pochodnych takich jak BPA, ftalany, PVC czy inne, które mogą stanowić zagrożenie dla Maluszków. Zabawki BioSerie jako jedyne na świecie zabawki otrzymały certyfikat USDA potwierdzający ich 100% roślinne pochodzenie.

Mężu54
|

paradoksalnie fajną zabawą dla dziecka mogą być wszelkiego rodzaju zajęcia edukacyjno-zabawowe . Wybieram sie z zonka (oraz dzieckiem oczywiscie) na targi w Nadarzynie pod koniec kwietnia - mają być zajęcia z zakresu roboty i pokaz mody dzieciecej. Dam znac po imprezie czy fajnie bylo ;p

Ulencja
|

Dla mnie jedynym słusznym wyborem są gryzaki. Naprawdę małe dziecko nie potrzebuje grających i latających zabawek a takich, które łatwo złapie w rączki, podniesie itd.

Tatata
|

O niee tylko nie grające misie o: Dostaliśmy takiego od mojej siostry i pilnuje domu z wysokiej półki. O tym, że niemowlaki widzą tylko trochę kolorów dowiedzielismy się z ulotki przy naszym ciepłym misiu (MR B). Na razie nie zasypujemy małego zabawkami, ten jest o tyle fajny, że chowa się w nim żelowy wkład do nagrzewania, więc syn się do niego przyzwyczaja i kiedy trzeba sam przyciska swój termoforek, zwłaszcza, że przyciąga jego uwagę. Bardziej niż brązowy niedźwiadek, więc coś w tym jest.
A co do oznaczeń i innych- warto inwestować w zabawki polskich producentów. I naprawdę wiem, co mówie.