Choroby w ciąży

Choroby w ciąży mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia matki i rozwijającego się płodu. Niektóre z nich wymagają jedynie szczegółowej obserwacji. Jedno jest pewne, chorób w ciąży nie można bagatelizować. Nawet choroby zakaźne wywołane przez bakterie lub wirusy zwiększają ryzyko poronienia. W przypadku podejrzenia choroby i zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości koniecznie należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Przeziębienie w ciąży zdarza się tak samo często jak i przed czy po niej. Jesteś w ciąży i masz typowe objawy - kręci cię w nosie, drapie w gardle, masz katar, gorączkę? Nie wiesz, co robić, żeby nie zaszkodzić sobie albo dziecku? Nie wpadaj w panikę, zacznij działać! Oto skuteczne i bezpieczne sposoby na przeziębienie w ciąży.
Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa) to schorzenie układowe tkanki łącznej. Związane jest ono z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego i wytworzeniem przeciwciał przeciwko strukturom własnych tkanek. Dochodzi wtedy do stanów zakrzepowych lub samoistnych poronień. Jakie są przyczyny i objawy zespołu antyfosfolipidowego? Leczenie zespołu Hughesa.
Ospa wietrzna w ciąży niesie ze sobą zagrożenie zarówno dla kobiety w ciąży jak i płodu. Najpoważniejszym powikłaniem u kobiety w ciąży chorej na ospę jest zapalenie płuc, przy czym śmiertelność dochodzi 2 procent. U dziecka może wystąpić wrodzony zespół ospy wietrznej. Jakie jeszcze zagrożenia dla matki i płodu niesie ze sobą ospa wietrzna w ciąży? Czy kobiety w ciąży mogą zaszczepić się na ospę wietrzną?
Jesteś w ciąży i nie potrafisz utrzymać moczu? Jeśli dotąd nigdy ci się to nie zdarzało, możesz czuć się zażenowana i zaniepokojona. Ale nie panikuj – popuszczanie moczu to w ciąży częsta przypadłość, a co najważniejsze, po porodzie zwykle mija sama.
Upławy w ciąży nie są niczym niezwykłym. Jeśli jednak mają one nieprzyjemny zapach i towarzyszy im swędzenie i pieczenie, mogą być one niebezpieczne dla płodu. Takie upławy mogą być objawem infekcji pochwy w ciąży. Jak się je leczy?
Kaszel w ciąży to szczególnie uciążliwa dolegliwość. Jeszcze niedawno sięgnęłabyś po jedno z cudownych lekarstw „trzy w jednym”. Ale nie teraz, kiedy oczekujesz dziecka. Jak więc możesz skutecznie leczyć kaszel w ciąży?
W ciąży mięśniaki macicy potrafią sprawić kłopot. Mięśniaki powiększają się, zaburzając prawidłowy rozwój płodu, mogą też doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego jeśli u ciebie stwierdzono mięśniaki macicy, będziesz musiała pozostawać pod czujnym okiem ginekologa.
Dieta przy cukrzycy ciążowej powinna być bogata w węglowodany złożone i błonnik. Jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę ciążową, powinnaś uważać na to, co jesz. Unikać powinnaś tłuszczów i węglowodanów prostych. Zachowanie takiej dyscypliny pomoże ci unormować stężenie glukozy we krwi. Co można jeść, a czego nie mając cukrzycę w ciąży?
Cukrzyca ciążowa może być groźna dla przyszłej mamy i dla dziecka, zatem kobiety w ciąży winny bacznie kontrolować poziom glukozy we krwi. Jeśli stężenie cukru u ciężarnej zacznie rosnąć, będzie ona wymagała specjalistycznej opieki. Obecność cukrzycy ciążowej wymaga częstego badania stanu płodu, a przy porodzie winien asystować neonatolog.
Swędzenie, pieczenie, kłucie - te objawy infekcji pochwy zna większość kobiet. O zakażenia bakteryjne, grzybicze czy rzęsitkowicę w ciąży bywa łatwo. A skutki infekcji pochwy w ciąży mogą być naprawdę poważne. To dlatego higiena intymna w tym czasie ma szczególne znaczenie. Jak bronić się przed infekcjami pochwy w ciąży?
Witam, jestem w 38 tygodniu ciąży. Dwa dni temu, w okolicy odbytu wyczułam jedno niewielkie zgrubienie. Przypuszczam, że może to być hemoroid, gdyż od pewnego czasu mam problemy z zaparciami. Nie mam jednak żadnych objawów: swędzenia, pieczenia czy upławów krwi. Jedynie uczucie niepełnego wypróżnienia. Nie sądzę bym przed samym porodem zdążyła już coś z tym zrobić, ale czy istnieją jakieś domowe sposoby na zlikwidowanie hemoroidów? Słyszałam, że okłady z miodu lub aloesu są dobre. Niektóre kobiety na forach internetowych polecają różne maści, ale nie wiem, które z nich można stosować w ciąży... Z góry dziękuję za odpowiedź.
Obrzęk płodu nie jest specyficzną jednostką chorobową. Oznacza preagonalny objaw całego szeregu nieprawidłowości rozwojowych płodu, którym towarzyszy obecność izolowanych lub uogólnionych przesięków i/lub obrzęków tkanek płodu i popłodu, które powstały w okresie życia wewnątrzmacicznego. Jakie są objawy obrzęku płodu? Jakie postępowanie i rokowania?

Ciąża to szczególny stan w życiu kobiety. W organizmie ciężarnej zachodzi wiele przemian hormonalnych i metabolicznych. By płód mógł się prawidłowo rozwijać, konieczne jest regularne wykonywanie badań, które pozwolą na wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości. W związku ze zmianami jakie zachodzą w układzie immunologicznym, kobiety ciężarne są bardziej podatne na infekcje. O ile niegroźne przeziębienie nie powinno stanowić żadnego zagrożenia, to poważniejsze choroby i dolegliwości mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do niebezpiecznych chorób, które mogą pojawić się w ciąży należą np.:

  • Ospa wietrzna – jej przebieg u ciężarnych jest groźniejszy. Może doprowadzić do zapalenia płuc u matki, zahamowania wewnątrzmacicznego płodu i spowodować rozwój wad wrodzonych.
  • Wirus cytomegalii – należący do wirusów opryszczki. Zdarza się, że wirus może doprowadzić do problemów ze słuchem czy zdolnościami psychoruchowymi u dziecka.
  • Toksoplazmoza – to niebezpieczna choroba odzwierzęca. Mogą wywołać ją pasożyty bytujące w surowym mięsie, kocich odchodach lub nieumytych owocach lub warzywach.
  • Choroby przenoszone drogą płciową – przykładowo chlamydioza wywołana przez bakterię Chlamydia trachomatis może doprowadzić do przedwczesnego porodu i wystąpienia powikłań u płodu.
  • Niedoczynność tarczycy – często rozpoznawane zaburzenie endokrynologiczne u kobiet ciężarnych. Nieleczona jest groźna dla płodu, może zaburzyć rozwój ośrodkowego układu nerwowego.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza