PORÓD całkowicie BEZBOLESNY – czy to możliwe?

2013-10-07 11:19

Czy poród bez bólu jest w ogóle możliwy? Okazuje się, że istnieje coraz więcej metod, które skutecznie łagodzą lub znacznie uśmierzają ból. Hitem jest teraz znieczulenie gazem (tlen z dodatkiem podtlenku azotu) i TENS. Poznaj metody pozwalające na bezbolesny poród.

Spis treści

  1. 10 sposobów na lekki poród
  2. Znieczulenie do porodu [wideo]

Bezbolesny poród przestaje być fikcją. Lista sposobów walki z bólem na sali porodowej jest całkiem spora - znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe, poród w wodzie, masaż, muzykoterapia. Ostatnio prawdziwym hitem okazuje się jednak gaz rozweselający.

Bezbolesny poród zapewni podtlenek azotu

Gaz ten to po prostu tlen z dodatkiem podtlenku azotu (NO2). Jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie zaburza akcji porodowej, a także nie działa rozkurczowo. Dzięki NO2 pierwszy okres porodu staje się dużo przyjemniejszy i łatwiejszy do zniesienia, a przyszła mama ma zdecydowanie lepszy nastrój i czuje się spokojniejsza. Gaz rozweselający można podać każdej pacjentce, która nie jest silnym alergikiem i nie znajduje się w stanie skrajnego wyczerpania. NO2 kobieta dozuje sobie sama – średnio po ok. 4-5 wdechach zaczyna odczuwać znaczną poprawę nastroju. Skutkiem ubocznym działania gazu mogą być lekkie zawroty głowy. W Polsce coraz więcej szpitali oferuje swoim pacjentkom tą właśnie metodę uśmierzania bólu podczas akcji porodowej.

10 sposobów na lekki poród

Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Bezbolesny poród dzięki stymulacji nerwów za pomocą TENS

Jeśli przyszła mama nie do końca ufa hipnozie i nie jest też przekonana co do działania gazu rozweselającego, zawsze może skusić się na TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), czyli przezskórną stymulację nerwów. Metoda ta jest stosowana głównie w Wielkiej Brytanii, choć moda na TENS powoli dociera również do polskich szpitali. TENS to niewielkie urządzenie z czterema elektrodami, które przykleja się do pleców pacjentki. Przez elektrody przechodzi delikatny impuls elektryczny, który wywołuje uczucie łaskotania lub mrowienia. Rodząca może sama kontrolować natężenie prądu, tak by osiągnąć oczekiwany efekt.

Brytyjskie badania dowodzą, iż w przypadku aż 80 proc. porodów z zastosowaniem TENS, doszło do zmniejszenia odczucia bólu oraz skrócenia czasu pierwszej fazy porodu. TENS nie wywołuje żadnych skutków ubocznych i jest w pełni bezpieczny dla rodzącej oraz jej dziecka. Urządzenia nie powinny stosować kobiety uskarżające się na żylaki na nogach lub hemoroidy, mające rozrusznik serca, silną arytmię serca lub epilepsję.

Bezbolesny poród w hipnozie

Lekarze już dawno temu doszli do wniosku, że hipnoza może mieć korzystny wpływ na przebieg porodu i bardzo pomóc młodej mamie. Hipnoza bowiem to stan silnej koncentracji, podczas której pobudzony zostaje prawy zakręt przedczołowy, a osłabiona praca wzgórza, kory czuciowej i wyspy - trzech ważnych obszarów kory mózgowej. Do wzgórza trafiają m.in. komunikaty o bólu, a ponieważ w wyniku hipnozy w tych rejonach sygnały bólu są osłabione, pacjentka zdecydowanie słabiej go odczuwa. Dodatkowo w czasie seansu wprowadza się pewne sugestie – np. że rodząca znajduje się w pięknym miejscu, na plaży lub romantycznej wyspie, a nie białej sali porodowej. Dzięki temu kobieta staje się dużo bardziej spokojna, a jej mięśnie rozluźniają się, co znacznie ułatwia poród.

Znieczulenie do porodu [wideo]

Z jakich form łagodzenia bólu może skorzystać rodząca? Posłuchajcie naszego eksperta.

Znieczulenie do porodu

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza