Żucie gumy: 6 powodów, żeby tego nie robić

2020-06-04 7:55 Katarzyna Hubicz

Wkładasz do ust słodko pachnący miętowy listek - i już łatwiej ci się skupić, znika gdzieś stres i nieprzyjemny gorzkawy posmak w ustach. Z reklam wiesz, że guma do żucia wspiera twoje zęby i usuwa bakterie. Ale czy aby na pewno zawsze tak jest?

Spis treści

  1. Bóle głowy
  2. Zaburzenia symetrii twarzy
  3. Uszkodzenie zębów
  4. Szybsze zużycie plomb
  5. Awarie aparatu ortodontycznego oraz protez
  6. Zmiana układu zębów

Po gumę do żucia każdy z nas sięga z innych powodów. Niektórym jej żucie pomaga rozładować stres, innym ułatwia rzucenie papierosów, jeszcze inni zastępują nią poobiedni deser. Wiele osób stale ma pod ręką paczkę gumy i żuje ją kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie.

Ma to pewne zalety: np. bezcukrowa wersja gumy do żucia może zapobiegać próchnicy, gdyż żując ją, stymulujemy wydzielanie śliny, która mechanicznie oczyszcza zęby z resztek pokarmowych. Guma taka ma też właściwości remineralizujące, dlatego naturalnie przeciwdziała powstawaniu próchnicy. Może też stanowić źródło substancji takich jak ksylitol, które chronią przed próchnicą oraz kontrolują pH w naszej jamie ustnej.

Warto jednak pamiętać, że guma do żucia - choć może okazać się przydatna w codziennej higienie jamy ustnej - to jednak żuta w nadmiarze i bez żadnej kontroli może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Jakich?

Bóle głowy

Żucie gumy kilka razy dziennie przez dłuższy czas mocno obciąża stawy skroniowo-żuchwowe, które łączą ze sobą kości czaszki: nieruchomą szczękę górną i ruchomą szczękę dolną, czyli żuchwę. Ich nadmierne przeciążenia są przyczyną uporczywych bólów głowy.

Zaburzenia symetrii twarzy

Jak ostrzegają eksperci, szczególnym problemem może okazać się niesymetryczne obciążenie mięśni wówczas, gdy lubimy żuć gumę tylko po jednej stronie jamy ustnej. Może to powodować przetrenowanie mięśni żwaczy, czyli silnych mięśni znajdujących się z boku twarzy, a w efekcie ich przerost i w skrajnych przypadkach zaburzenia symetrii twarzy.

Polecany artykuł:

Uszkodzenie zębów

Przeciążenia stawów związanej z żuciem gumy, a także sam proces jej żucia mogą też uszkodzić zęby. Długotrwałe żucie gumy doprowadza do tego, że zbyt silnie zagryzamy zęby, co przyczynia się do ich ścierania, niekorzystnie też wpływa na twarde tkanki zęba, np. szkliwo. 

Jak komentuje lek. dent. Konrad Telecki z Medicover Stomatologia, nadmierne obciążenia zgryzowe mogą prowadzić do mikropęknięć w jego strukturze, głównie u pacjentów z ubytkami próchnicowymi lub dużymi wypełnieniami (plombami).

Szybsze zużycie plomb

Guma do żucia może też szkodzić plombom i aparatom ortodontycznym. Szczególnie niewskazana jest dla osób, które mają plomby amalgamatowe - jej żucie przyspiesza zużycie tych wypełnień,  co w konsekwencji może powodować wzrost ich toksyczności przez zwiększone ryzyko uwalniania się rtęci z amalgamatów.

Awarie aparatu ortodontycznego oraz protez

Powinny z niej zrezygnować także osoby, które noszą stałe aparaty ortodontyczne lub ruchome protezy. Guma może zahaczać o ich elementy konstrukcyjne, a nawet powodować ich trwałe uszkodzenie.

Zmiana układu zębów

Nałogowe żucie gumy może doprowadzić także do innych złych nawyków, np. do zastępczego gryzienia innych przedmiotów, np. gumki od ołówka czy zausznika okularów, co w konsekwencji może wpłynąć nawet na zmianę układu zębów.

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE